فارس- سردبیر

نمایه‌سازی ۴ هزار نشریه علمی در پایگاه ISC

رئیس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری درباره نشریات نمایه شده در ISC گفت:

رئیس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری درباره نشریات نمایه شده در ISC گفت: در حال حاضر حدود ۴ هزار نشریه معتبر علمی به زبان‌های فارسی، انگلیسی، فرانسه و عربی در پایگاه نمایه می‌شوند و طبق برنامه‌های میان مدت در راستای جهش تولید و پوشش حداکثری منابع علمی، این تعداد در آینده نزدیک به بیش از ۱۰ هزار عنوان خواهد رسید.

به گزارش بازار کارفارس ، دکتر محمدجواد دهقانی در پانزدهمین جلسه شورای راهبری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) که با حضور دکتر محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، ضمن تسلیت ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) گزارشی از فعالیت‌ها و عملکرد این پایگاه ارائه کرد.

وی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این پایگاه را تشکیل کمیته اجرایی دانست و گفت: از اهم موضوعات ارائه شده توسط اعضای کمیته اجرایی می‌توان به اهمیت ارزیابی علمی دانشگاه‌ها و دانشمندان، اهمیت پرورش جنبه‌های اخلاقی و شخصیتی نسل آینده، ارتقای جایگاه علمی دانشگاه‌ها و توجه به کیفیت در کنار کمیت عملکرد محققان یک کشور به منظور تقویت زیرساخت و ظرفیت تحقیقاتی هر کشور اشاره کرد.

رییس ISC تصریح کرد: یکی از ماموریت‌های مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، شناسایی و نمایه‌سازی نشریات معتبر علمی در سطح ایران و کشورهای اسلامی است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۴ هزار نشریه معتبر علمی به زبان‌های فارسی، انگلیسی، فرانسه و عربی در پایگاه نمایه می‌شوند و طبق برنامه‌های میان مدت در راستای جهش تولید و پوشش حداکثری منابع علمی، این تعداد در آینده نزدیک به بیش از ۱۰ هزار عنوان خواهد رسید.

دهقانی خاطرنشان کرد: فرآیند شناسایی و ارزیابی و نمایه‌سازی نشریات معتبر علمی جهان به صورت مستمر با تعریف شاخص‌های ارزیابی در سطوح مختلف در جریان است و ثبت و نمایه‌سازی این نشریات از اولویت‌های پایگاه استنادی و متناسب با هدف راهبری و سنجش وضعیت انتشارات علمی در جهان اسلام به شمار می‌رود.

وی در خصوص شناسایی پژوهشگران پر استناد برتر ISC در حوزه علوم انسانی و اجتماعی و هنر در جهان اسلام اظهار کرد: برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۸ بر روی هر نام پژوهشگر در پایگاه داده ISC پردازش‌های مختلفی صورت گرفت و به این ترتیب به طور تقریبی فهرست کاملی از نخبگان علمی کشور در حوزه موضوعی علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری تهیه شد و بر این اساس ۷۸ نفر از پژوهشگران پراستناد یک دهم درصد برتر کشور شناسایی شدند.

رئیس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری در ادامه سخنان خود در خصوص سطح‌بندی نشریات اظهار کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در راستای کیفی‌سازی و پوشش بهینه نشریات معتبر علمی و به منظور استفاده از شاخص‌های کیفی و جایگزین ضریب تاثیر، شیوه جدیدی برای سطح‌بندی و نمایه‌سازی نشریات طراحی کرده است.

وی افزود: در این شیوه نمایه‌سازی و سطح‌بندی نشریات نمایه شده در ISC بر اساس معیارهای ارزیابی ساختاری، محتوایی و مبتنی بر داده‌های علم‌سنجی در سه مجموعه متفاوت شامل «فهرست نشریات اولیه»، «فهرست انتظار» و «نشریات هسته» نمایه خواهند شد.

دهقانی خاطرنشان کرد: بر این اساس تاکنون ۲۵ درصد نشریات نمایه شده در گروه نشریات هسته، ۳۱ درصد در گروه نشریات فهرست انتظار و ۴۴ درصد در گروه نشریات اولیه قرار گرفته‌اند.

وی افزود: این شیوه‌ سطح‌بندی، روشی کیفی برای ارزش‌گذاری علمی نشریات معرفی می‌کند و به عنوان شاخصی قدرتمند در آگاهی‌رسانی به جامعه علمی و کتابخانه‌ها در انتخاب منابع ارزشمند و کیفی عمل می‌کند.

دکتر امید رضایی فر، مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز در این جلسه گزارشی از سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) ارائه کرد و گفت: در این راستا فضای مشارکت ملی در سطح دستگاه‌های اجرایی ایجاد شد و ۲۳۰ نیاز جدید مبتنی بر (نان) علاوه بر ۴۵۰۰ نیاز قبلی شکل گرفته است.

به گفته وی، اعطای کارگزاری حقوقی به شرکت‌های دانش‌بنیان پارک‌های علم و فناوری جهت ثبت محصولات، بروزرسانی فرآیند ثبت ایده و نیاز، انجام هماهنگی وب‌سرویس متقابل با سامانه ثبت اثر ادبی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انعقاد بیش از ۱۵ تفاهم نامه مختلف همکاری برای درج نیازهای فناورانه و استفاده از ظرفیت‌های نان از جمله فعالیتهای صورت گرفته است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، رضایی فر، فعال‌سازی ثبت توانمندی فناورانه شرکت‌های فعال در پارک‌های علم و فناوری در بستر “نان”، پیشنهاد و ارائه مدل ایجاد و ارتقای سکوی ملی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پیگیری اجرای مصوبه در قالب ظرفیت “نان”، اضافه کردن امکان ثبت نیازهای صنعتی و ثبت نیازمندی‌های فناورانه واسط در جریان تولید محصول توسط بخش دولتی و اعطای نمایندگی حقوقی، تبلیغات و فرهنگ‌سازی سامانه “نان” در ۲۰۰ رویداد جاری سالانه و تکمیل پایگاه تکنومتری با همکاری پایگاه استنادی جهان اسلام را از دیگر اقدامات انجام شده بیان کرد.

 

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا