آموزش و مهارتیزدیزد- سردبیر

افتتاح دومین مرکز نوآوری دانشگاه آزاد یزد بزودی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد از رویکرد جدید این دانشگاه به سمت درآمدهای پایدار و غیرشهریه‌ای و راه‌اندازی پروژه‌های دانش‌بنیان خبر داد.

دکتر محمدرضا دهقانی اشکذری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد و دبیر هفدهمین نشست هیئت امنای دانشگاه آزاد استان در این نشست که با حضور اعضا از جمله استاندار یزد و رؤسای دانشگاه‌های یزد و علوم پزشکی و نماینده رئیس عالی دانشگاه آزاد کشور به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد، دستور اول جلسه را بررسی بودجه پیشنهادی سال تحصیلی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیان کرد و گفت: سال مالی دانشگاه آزاد از اول شهریور هرسال تا اول مرداد سال بعد خواهد بود.

دبیر هفدهمین نشست هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد موضوعات دیگر این نشست را فروش زمین دروازه قرآن یزد، پیشنهاد احداث نیروگاه یزد، انتخاب اعضاء کمیسیون دائمی و … برشمرد.

دهقانی اشکذری اظهار داشت: یک مرکز و ۹ واحد دانشگاهی در استان یزد با ۱۴هزار و۶۵۴ دانشجو فعالیت دارد که ۳۱۹ هیئت‌علمی و ۳۵۴ کارمند داریم.

وی افزود: سهم دانشگاه آزاد از جمعیت دانشجویی استان و آموزش عالی ۲۱ درصد و از ۷۳ هزار و۸۹۳ دانشجوی استان به تفکیک مقاطع تحصیلی تنها ۱۴هزارو۶۵۴دانشجوست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد اظهار داشت: ۷۱دانشجوی اهل تسنن و ۷۰ دانشجوی غیر ایرانی از جمله افغانستانی و عراقی در واحدهای استانی حال تحصیل هستند و ۱۱۰۰ دانشجوی پزشکی در یزد و میبد در رشته‌های مختلف پزشکی در حال تحصیل‌اند.

دهقانی اشکذری افزود: در سال گذشته ۸۱۷ فارغ‌التحصیل داشتیم و طی ۴۰ سال گذشته از بدو تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در یزد تعداد ۱۰۲ هزار و ۷۱ نفر فارغ‌التحصیل داشته‌ایم.

وی، در خصوص هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی یزد گفت: ۹ استاد تمام، ۳۵ دانشیار و ۱۵۵ استادیار و ۷۰ حق‌التدریس داریم که سیاست جدی ما ارتقاء مربیان به سمت استادیاری و استاد تمامی خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد از اجرای طرح “الف” و “ب” برای تقسیم‌بندی اعضای هیئت‌علمی همچون دانشگاه دولتی خبر داد و افزود: افرادی که در دانشگاه حضور دائم دارند و امور پژوهشی و تدریس و آموزشی را بر عهده دارند “الف” و ۴۷ نفر همکاری “ب” تعریف شده‌اند و گروه ب بیشتر در حوزه صنعت و جایگاه‌های دیگر مشغول‌اند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ برای اولین بار سند راهبردی تحول و تعالی دانشگاه در دستور کار قرار گرفت و در سال گذشته کار تدوین سند طول کشید و امسال در سال ۱۴۰۱ آغاز اجرایی عملیات سند را در دستور کار خواهیم داشت.

دهقانی اشکذری از رفع مشکل اسناد دانشگاه آزاد مهریز خبر داد و در خصوص وضعیت پروژه احداث سایت سردار سلیمانی در مرکز استان گفت: با پیگیری‌های مسئولان دانشگاه سایت علمی تحقیقاتی سردار سلیمانی و تعهدات مالی آن حل شد و امسال در خصوص انتقال بخش عمده‌ای از انتقال دانشگاه به این سایت انجام خواهد شد.

وی، افزود: در میبد ۴۵ هکتار زمین مزروعی در گذشته واگذار دانشگاه شده بود که به همت و پیگیری واحد میبد حکم دیوان به نفع دانشگاه صادر شد و طرح مهمی در سال ۱۴۰۱ در خصوص کاربردی شدن زمین با کمک‌های مردمی اجرا می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد ادامه داد: زمینی در سال ۷۲ به واحد یزد اهدا شده بود که امسال با پیگیری‌های انجام شده و جلسات به عنوان دارایی سهم دانشگاه آزاد به دانشگاه بازگردانده می‌شود.

دهقانی اشکذری، گفت: زمینی در ده بالا متعلق به دانشگاه آزاد است که در مسیر تملک کامل آن هستیم که به دانشگاه برگردد و سرمایه‌گذاری و برای امور درمانی احداث شود.

وی بیان داشت: سال گذشته شش میلیارد ریال وام دانشجویی اعطاء شد و هفته قبل یک خیّر، خودروی پارس به واحد دانشگاه آزاد گاریزات اهدا کرد.

رئیس دانشگاه آزاد یزد در خصوص تعدیل نیرو اظهار داشت: در سال ۹۹ تعداد ۶۸ نفر تعدیل نیرو و نیز برخی بازنشسته داشتیم که در سال جاری ادامه می‌یابد و ۱۱هیئت‌علمی و ۳۹ کارمند بازنشسته می‌شوند.

دهقانی اشکذری، افزود: اولین مرکز نوآوری در دانشگاه آزاد یزد افتتاح شد و مرکز دوم برای تکمیل آن از پنج میلیارد هنوز سه و نیم میلیارد مطالبه داریم که امیدواریم نهایی و به‌زودی افتتاح شود.

وی ادامه داد: در حوزه علوم پزشکی در سال پیش و رشته علوم آزمایشگاهی برنامه داریم که مرو برای فعالیت کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی و برخی رشته‌های دیگر از جمله تغذیهصوب می‌شود.

 

رئیس دانشگاه آزاد یزد یکی از برنامه‌های این دانشگاه برای شهرستان بافق، ابرکوه و تفت را ایجاد رشته پرستاری با توجه به نیاز شهرستان بیان کرد و افزود: ایجاد این رشته بستگی به جمعیت شهرستان و بیمارستان آن دارد. دهقانی اشکذری، بیان کرد: ۱۰ نفر از اعضای هیئت‌علمی از داخل استان جابه‌جا شدند و در هر شهرستان مورد نیاز مستقر می‌شوند.

وی، اظهار داشت: در سند تحول پیش رو ده کار مهم داریم که بودجه امسال در تحقق این ده بسته کاری از جمله توسعه رشته‌های مهارتی با توجه به نیاز جامعه است و رفع مشکل اشتغال خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد در خصوص جذب دانشجو در دو سال گذشته بیان کرد: در سال ۹۹ تعداد ۵۱۸۸ نفر جذب و در بهمن ۱۹۵۰ که در مجموع ۷۱۳۷ دانشجو پذیرش شدند و در مهر سال گذشته ۵۳۴۱ دانشجو جذب و در بهمن به دلیل اینکه رشته‌های ارشد بدون آزمون داشتیم آمار نهایی به ۶۴۷۳ نفر رسید که با کمی کاهش مواجه بودیم.

وی ادامه داد: تا آخر مرداد ۱۴۰۱، مبلغ ۲۶ میلیارد تومان بدهکاری‌های ما از یزد و سایر شهرستان‌ها در خصوص حقوق و دستمزد و حق‌التدریس‌هاست و در خصوص پایان‌نامه‌ها و سنوات از بهمن‌ماه گذشته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد گفت: سال ۱۴۰۰ در استان ۱۳۰ درصد افزایش هزینه‌ها را داشتیم و قرار بود ۱۹۹ میلیارد تومان بودجه خود را محقق کنیم که ۱۶۹ میلیارد تومان آن محقق شد و ۳۹ میلیارد باقی‌مانده مربوط به فروش زمین در واحدهای خاتم و یزد و مهریز پیش‌بینی شده بود و محقق نشد.

دهقانی اشکذری در خصوص بودجه پیش روی سال تحصیلی جدید گفت: پیش‌بینی ما در بخش درآمد ۳۳۳ میلیارد تومان است که رشد ۹۹ درصدی خواهد داشت و سرفصل‌های آن ۱۶۶ میلیارد تومان از محل شهریه، بودجه‌ها تأمین می‌شود و بابت رشته‌های جدید و مابقی از افزایش نرخ شهریه برخی رشته‌ها خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در رویکرد جدید برنامه‌های خود به دنبال درآمدهای پایدار و درآمدهای غیر شهریه‌ای است.

دبیر هفدهمین نشست هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد در خصوص تحقق شعار سال گفت: ۴۷۳ نفر رشد در زمینه دانش‌بنیان و اقتصاد را پیش‌بینی کرده‌ایم و امسال ۲ میلیارد تومان پیش‌بینی درآمد خواهیم داشت و در هرمزگان طرح ۴۵۰ میلیون تومانی فولاد هرمزگان را قرارداد بسته‌ایم.

دهقانی اشکذری ادامه داد: ۹۰ میلیارد تومان پیش‌بینی فروش زمین را داریم و در حوزه هزینه‌ها ۴۵درصد رشد هزینه و ۳۸۱ میلیارد تومان هزینه را خواهیم داشت، ۱۷۳ میلیارد تومان حقوق و دستمزد و ۸۵ میلیارد حقوق کارمندان و ۸۷ میلیارد تومان حقوق هیئت‌علمی و بقیه در خصوص حق‌التدریس و پایان‌نامه‌ها خواهد بود. وی، افزود: در تفت ۳۰ هکتار را آزاد خواهیم کرد و طرح تغییر کاربری را در اداره مسکن و شهرسازی با موضوع ساخت مسکن کارکنان انجام می‌دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد از اهتمام ویژه دانشگاه آزاد اسلامی به تأمین مسکن کارکنان دانشگاه در راستای طرح ملی مسکن خبر داد و همکاری مسئولان استان را در این زمینه خواستار شد.

دهقانی اشکذری از راه‌اندازی شرکت کشت و صنعت در یزد با هدف پروژه‌های آبزیان و گلخانه‌ها خبر داد و افزود: در بافق و ابرکوه و اشکذر در زمینه پرورش ماهی و نیز در یزد و خاتم و ابرکوه طرح گلخانه‌ای را احداث خواهیم کرد و در خاتم با همکاری تعاون روستایی طرح گلخانه‌ای را آغاز کرده‌ایم.

وی از راه‌اندازی پروژه‌های اقتصادی دانش‌بنیان در واحدهای دانشگاه آزاد استان شامل چهار طرح پرورش آبزیان، چهار طرح گلخانه نوین و نیروگاه CHP خبر داد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا