اخبار استخدامپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهشرکت های خلاقشرکتهای دانش بنیانکسب و کارهای نوپا

در گفتگو با دکتر سروش مودب مدیر اجرایی جشنواره بررسی شد جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان؛ بستری برای توسعه اشتغال برای رشته های علوم پایه

جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، امسال نیز برای ششمین سال پیاپی با حمایت بنياد نيكوكاري جميلي و با همكاري دانشکدگان علوم دانشگاه تهران، بنیاد حاميان دانشگاه تهران و معاونت نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری ایران در راستاي حمايت از ایده‌پردازان جوان، ايجاد كسب و كارهاي مبتنی بر فناوری، ترويج فرهنگ كارآفريني با هدف تبديل دارايي‌هاي فكري به ثروت، به‌عنوان یک رویداد علمی در سطح ملي و بین المللی برگزار می شود.

 


دکترسروش مودب مدیر اجرایی جشنواره در گفتگو با بازارکار اعلام کرد این جشنواره در شش رشته علوم پایه 21 آذرماه در دانشگاه تهران برگزار می شود.
محورهای جشنواره در حوزه علوم‌پایه
مودب با اشاره به اینکه در سال 1401 جشنواره در شش محور شامل پنج محور علوم پایه مثل شیمی، فیزیک، علوم‌زیستی، زمین شناسی و ریاضی و علوم کامپیوتر است گفت: در این دوره بخش ششم هم به جشنواره اضافه شده و ان هم بحث هوش مصنوعی است.
وی با تاکید اختتامیه ششمین جشنواره در دو بخش کسب و کار و ایده پردازان برگزار می شود اظهار داشت: 12 ایده در بخش ایده پردازان و 4 ایده در بخش کسب و کار به عنوان برگزیده نهایی انتخاب می شوند. برگزیدگان جشنواره علاوه بر دریافت اعتبار حمایتی بنیاد نیکوکاری جمیلی، از شرایط همراهی تا تجاری‌سازی ایده برای ورود به اکوسیستم کارآفرینی کشور نیز بهره‌مند خواهند شد.
حمایت 60 تا 250 میلیون تومانی از برترین ها
دکتر مودب با اشاره به اینکه دانشگاه های معتبر از برگزاری این جشنواره حمایت می کنند گفت:
خوبختانه وزیران علوم، تحقیقات و فناوری و نیز جهاد کشاورزی عضو شورای سیاست گذاری این جشنواره هستند و از برگزاری این جشنواره حمایت می کنند.
وی با تصریح اینکه جشنواره دو بخش دارد گفت: ایده پردازان انهایی هستند که به نمونه محصول نرسیده اند و بخش دیگر بخش دیگر کسب و کار نوپا که به نمونه محصول رسیده اند؛ برنامه ما این است که در بخش کسب و کار نوپا برترین ها از 100 تا 250 میلیون تومان اعتبار حمایتی دریافت کنند.
بخش بین المللی اضاف شده است؛ ایرانیان خارج از کشور به شرط اینکه ایده خود را در داخل ایران اجرایی شود می توانند در جشنواره شرکت کنند، همچنین در بخش ایده پردازی 60 میلیون تومان برای هر ایده حمایت خواهیم داشت.
محدودیتی برای ثبت نام وجود ندارد
مدیر اجرایی جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان با اشاره به اینکه محدودیتی برای ثبت نام در این جشنواره وجود ندارد گفت: در سال گذشته حدود 700 تا 800 ایده در جشنواره ثبت شد و امسال نیز محدودیتی نداریم و امیدواریم شاهد حضور پررنگ ایرانیان خارج از کشور و همچنین خارجی ها با همراه ایرانی ها باشیم.
او افزود: رشته های علوم پایه تا حدودی مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته و هدف جشنواره دلگرم کردن دانشجویان و دانش آموختگان رشته های علوم پایه به اشتغال و ورود به بازارکار از طریق ایده های نوآورانه و فناورانه با ایجاد کسب و کارهای نو است.
هدف جشنواره ایجاد امید و انگیزه در جوانان است
مدیر اجرایی جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان با اشاره به اینکه این جشنواره همزمان با سال جهانی علوم پایه برگزار می شود گفت؛ ایجاد امید و انگیزه در بین دانش آموختگان و جوانان شاغل به تحصیل در رشته های علوم پایه از اهداف این جشنواره است. در سالهای اخیر به علوم پایه کمتر توجه شده است و باید تلاش کنیم در این حوزه در مرز دانش کنیم چرا که این حوزه در مرز دانش حرکت می کند و خیلی کاربردی نیست.
وی بیان اینکه یکی از دلایل اصلی افول علوم پایه در جامعه ما بحث اشتغال دانشجویان این رشته است، تاکید کرد: در داخل کشور ما توجه چندانی به رشته های علوم پایه وجود ندارد و باید دولت و مجلس و نهادهای علمی و دانشگاهی و نیز صنایع از این رشته ها حمایت کنند.
مودب افزود: طی چند سال اخیر رشته‌های علوم پایه در کشور محدود شده است و ارتباط نداشتن با سایر رشته‌ها آینده کشور را با مشکل رو به رو می‌سازد.
ایجاد باشگاه علوم پایه و تکنولوژی برای توسعه اشتغال علوم پایه
مودب با اشاره به اینکه، همه حمایت های این جشنواره از سوی بنیاد حمایتی جمیلی پرداخت می شود گفت:
توسعه اشتغال برای رشته های علوم پایه برای ما بسیار اهمیت دارد بنابراین سعی می کنیم به سمت کارآفرینی برویم و در این راستا ایجاد و توسعه کسب و کار در حوزه علوم پایه را دنبال می کنیم؛ همچنین باشگاه علوم پایه و تکنولوژی را توسعه اشتغال علوم پایه با همکاری یونسکو راه اندازی کرده ایم.
ثبت نام تا اول مهر ادامه دارد
مدیر اجرایی جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان همچنین با تصریح اینکه ثبت نام از یک مرداد تا یک مهرماه ادامه دارد گفت: از همه دانشجویان و دانش آموختگان رشته های علوم پایه برای ثبت نام در این جشنواره علمی و تخصصی دعوت می کنیم.
وی افزود: علاقمندان می توانند با مراجعه به سایت https://ysf-persia.com نسبت به ثبت ایده و طرح خود اقدام نمایند.
او خاطرنشان کرد: تلاش کرده ایم شورای سیاستگذاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان از بین شخصیت های فرهیخته علمی و دانشگاهی تشکیل شود تا اثربخشی بیشتری را در فرآیند برگزاری این جشنواره علمی شاهد باشیم.
گفتنی است؛ تیم‌های برتر شرکت‌کننده در جشنواره که طی دو مرحله داوری به بخش پایانی راه یابند و برگزیده شده‌اند، در پایان جشنواره علاوه بر دریافت اعتبار حمایتی بنیاد نیکوکاری جمیلی، از شرایط همراهی تا تجاری‌سازی ایده برای ورود به اکوسیستم کارآفرینی و اقتصادی کشور نیز بهره‌مند می‌شوند.

گزارش : لیلاقرنفلی

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا