آموزش و مهارت

ایام محرم فرصت مناسبی برای تبلیغ و گسترش اخلاق اجتماعی و آموزش فرهنگ شهروندی است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: این ایام با توجه به اینکه تمام مردم به دلیل عشق و ارادتی که به امام حسین (ع) و خاندان گرامیشان دارند، پای کار می‌آیند و فرصت مناسبی برای تبلیغ و گسترش اخلاق اجتماعی و آموزش فرهنگ شهروندی است.

به گزارش بازار کار ، حسن سالاری در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس، ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام محرم، در خصوص برنامه‌های محرم اظهار کرد: برای برپایی مراسم دهه امامت و ولایت و غدیر افراد بسیاری تلاش کردند، در این زمینه شهرداری و سازمان فرهنگی ورزشی نیز جشن ۱۰ شب ۱۰ محله را برنامه‌ریزی کردند و با همکاری بنیاد بین‌المللی غدیر این برنامه‌ها انجام شد.

وی افزود: یکی از نکات بارزی که در اجرای برنامه‌های غدیر شاهد آن بودیم و آن را متمایز ساخته بود، پای کار آمدن آحاد مردم بود تا آنجا که تمام برنامه‌ها توسط آنها در محلات و مساجد اجرا شد و سازمان فرهنگی نقش حمایتی و پشتیبانی داشت.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس ادامه داد: هرگاه مردم پای کار بیایند، امور به نحو احسن اجرا می‌شود و جا دارد برای این سرمایه‌های ارزشمند برنامه‌های ویژه‌تری ارائه شود، در این راستا تصمیم بر آن شد که با فراخواندن سایر ارگان‌های دولتی در جلسه‌ای نکات قوت و ضعف‌ها بررسی شود تا سایر برنامه‌ها قدرتمندتر اجرا و آموزه‌هایی از جمله اخلاق اجتماعی و فرهنگ شهروندی به مردم ارائه شود.

وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی با عنوان “گلپنگ”، گفت: هدف از اجرای این برنامه‌ها ایجاد شور و نشاط اجتماعی و نشر فرهنگ بومی و محلی است، علاوه‌بر اجرای “گلپنگ” برپایی نمایشگاهای بومی و محلی که در آن صنایع دستی عرضه می‌شود، نیز مد نظر است.

سالاری در خصوص آموزش شهروندی با همکاری شهرداری، افزود: استقبال مردم از برنامه‌های آموزشی از جمله آموزش شهروندی سبب شد جلسه‌ای با حضور سایر ادارات از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، اوقاف و سایر نهادها برگزار شود تا با همدلی و انسجام بیشتر در سال‌های آینده بتوانیم برنامه‌های منسجم‌تر و متنوع‌تری برگزار کنیم.

وی با اشاره به فرارسیدن ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و ایام محرم، گفت: مردم به دلیل عشق و ارادتی که به امام حسین (ع) و خاندان پاک و مطهرشان دارند، پای کار می‌آیند و فرصت مناسبی برای تبلیغ و گسترش آموزش اخلاق اجتماعی و فرهنگ شهروندی است. همچنین علما، مبلغان و مداحان می‌توانند ظرفیت خوبی برای فرهنگ‌سازی در ماه محرم و صفر باشند.

وی اضافه کرد: در پایان از همه هییت ها و حسینیه ها مساجد، محلات و مردم و عزاداران حسینی دعوت می کنم که در این ایام، اسوه و الگوی یک شهروند نمونه باشند، مبادا عزا و مجلس امام حسین به زحمت و رنج و سختی برای پاکبانان عزیز تبدیل شود و اخلاق اجتماعی را رعایت نمایند و در زمینه فرهنگ شهروندی به خصوص خدمات شهری سرامد باشند.

وی تصریح کرد: انتظار داریم شهروندان عزیز همکاری کنند که کوچه ها، مساجد و محلات مختلف در ایام محرم و صفر پاکیزه بماند. بیش از پیش توجه به نظافت داشته باشیم.

سالاری با اشاره به اینکه شهروندان، در مراسمات ایام محرم پروتکل ها و اصول بهداشتی را رعایت کنند، عنوان کرد: از حسینیه ها و هیات های عزاداری دعوت می کنیم در احیای آداب و رسوم و سنت های اصیل مذهبی و بومی استان کوشا باشند، چرا که سنت های مذهبی بومی سرمایه های معنوی و ارزشمندی هستند که باید حافظ میراث داران گذشته خود باشیم.

 

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا