پیشنهاد سردبیرگزارشمازندرانمازندران- سردبیر

معرفی ۷۰۰۰ مازندرانی برای دریافت تسهیلات طرح دامدارکارت

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی مازندران از معرفی ۷ هزار نفر برای دریافت مبلغ هزار و ۶۳۵ میلیارد تومان تسهیلات خبر داد.

به گزارش خبرنگار بازارکار ، حسین نگهدار در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه مازندران رتبه چهارم را در بخش تقاضا و رتبه سوم را در پرداخت تسهیلات دامدارکارت دارد، گفت: از آنجا که ۷۰ درصد دامداری در استان، سنتی و واحدهای کوچک چند راسی هستند، طرح دامدارکارت سبب شد تا علاوه بر حل مشکلات نقدینگی، نهاده های دامی را با قیمت مصوب دریافت کنند.
نگهدار با بیان اینکه در طی هفت ماه که طرح دامدارکارت آغاز شده است، ۹ هزار و ۶۶۰ نفر در استان ثبت نام کرده اند که نیاز تسهیلات آنان ۳۶۷ هزار و ۹۰۳ میلیارد تومان است، افزود: پس از بررسی های کارشناسی ۷ هزار و ۸۲ نفر از آنان برای دریافت هزار و ۶۳۵ میلیارد تومان به بانک معرفی شدند.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی مازندران با اظهار اینکه با توجه به تقاضا، منابع برای پرداخت تسهیلات دامدارکارت محدود است، خواستار افزایش اعتبار از وزارت جهاد کشاورزی شد و در عین حال توضیح داد: با حمایت و پیگیری استاندار فرایند معرفی به بانک و تامین اعتبار نیز مطلوب تر شده است.
نگهدار گفت: در همین راستا و برای اجرایی شدن این مصوبه ۵۰ نفر از مرغداران و دامداران گلوگاه پس از معرفی به بانک موفق به دریافت حدود ۱۱ میلیارد تومان تسهیلات دامدارکارت و طیورکارت شدند.
لازم به ذکر است، وزارت جهاد کشاورزی در پی رونمایی این کارت اعلام کرد که با همکاری بانک مرکزی در این مرحله ۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ترجیحی ۱۱ درصد در قالب کارت تأمین نهاده های دامی، تعریف شده که از سوی بانک کشاورزی پرداخت خواهد شد. طبق آمار رسمی سازمان جهاد کشاورزی مازندران تاکنون ۱۰ هزار نفر از دامداران و مرغداران استان برای بهره‌مندی از تسهیلات دامدارکارت ثبت نام کرده اند که مبلغ ۵۷۳ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره برای خرید نهاده های دامی در قالب دامدارکارت برای ۲ هزار و ۵۸۶ نفر صادر و پرداخت شد. ‎
بر اساس آمار ۳۸۰۰ خانوار عشایر بومی و ۱۶۰۰ خانوار عشایر غیر بومی با حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد دامی سبک و سنگین در استان مازندران زندگی می‌کنند. همچنین در مازندران ۲۵۰۰ واحد مرغداری با ظرفیت تولید بیش از ۱۸۰ هزار تن گوشت سفید فعال است که تامین نهاده های دامی از مهمترین نیازها در امر تولید صنعت طیور است.
گفتنی است، دامدارکارت با هدف کمک به تامین بخشی از نهاده های دامی دامداران با سود بانکی ۱۱ درصد به صورت یک ساله در اختیار آنان قرار می گیرد. دامداران می توانند با تهیه این کارت، برای هر راس دام سنگین ۷۰۰ هزار تومان و برای هر راس دام سبک ۳۰۰ هزار تومان تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات دریافت کنند. این کارت قابلیت نقد شدن ندارد و دامداران فقط می توانند از فروشگاه های مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی نهاده های دامی خود را خریداری کنند. دامدار کارت که اواخر آذرماه امسال رونمایی شد در مرحله نخست برای دامداران روستایی و عشایری تعریف شده است و برای دامداران صنعتی نیست.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا