پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

تفاهم مشترک بهزیستی با بنیاد ۱۵ خرداد؛ غربالگری تنبلی چشم و ارائه کمک هزینه عینک برای ۱۴ هزار کودک محروم ۳ تا ۶ سال

غربالگری تنبلی چشم و ارائه کمک هزینه عینک برای ۱۴ هزار کودک محروم ۳ تا ۶ سال

رئیس سازمان بهزیستی کشور در آئین تفاهمنامه ارائه خدمات غربالگری تنبلی چشم و انجام مداخلات درمانی کودکان محروم ۳ تا ۶ سال، گفت: طرح غربالگری بینایی، سالانه حدود ۲.۸ میلیون نفر را پوشش می‌دهد.

به گزارش بازارکار از روابط عمومی و امور بین‌الملل، تفاهمنامه ارائه خدمات غربالگری تنبلی چشم و انجام مداخلات درمانی کودکان محروم ۳ تا ۶ سال و اهداء کمک هزینه عینک تا سقف اعتبار مورد توافق برای ۱۴ هزار کودک نیازمند و آگاه‌سازی عمومی درخصوص ایجاد حس مسئولیت افراد در راستای پیگیری در مراجعه به پایگاه‌های سنجش بینایی در سال ۱۴۰۱_۱۴۰۲ با حضور «علی‌محمد قادری» رئیس سازمان بهزیستی کشور، «حمیدرضا علیان‌زادگان» مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد و «محمد جعفریان» مدیرکل اجتماعی ستاد اجرایی فرمام امام خمینی(ره) امضاء شد.

«علی‌محمد قادری» رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تفاهم مشترک سال گذشته بهزیستی و بنیاد ۱۵ خرداد در راستای تامین چندهزار ویلچر برای افراد دارای معلولیت در مناطق کم‌برخوردار، عنوان کرد: امید است با امضاء این تفاهمنامه غربالگری تنبلی چشم کودکان مناطق محروم ۳ تا ۶ سال که مشکوک به تنبلی چشم، عیوب انکساری و … هستند را با پوشش صد درصدی فراهم کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه سازمان بهزیستی کشور از سال ۱۳۷۰ کار خود را در زمینه غربالگری تنبلی چشم آغاز کرده است، گفت: سالانه حدود ۲.۸ میلیون نفر را پوشش می‌دهد و خروجی این طرح با کارهای حداقلی مثل تهیه عینک و ارجاع به متخصصان امر موجب می‌شود که فرزندان این مرز و بوم مشکل بینایی‌شان حل شود. ان‌شاءالله ترویج خیر جمعی در دیگر نهادها داشته باشیم.

«محمد جعفریان» مدیرکل اجتماعی ستاد اجرایی فرمام امام خمینی(ره) در ادامه این نشست با بیان اینکه هزینه پیشگیری از این معلولیت‌ها در بیشترین مقدار قریب به ۰/۰۱ هزینه‌های مورد نیاز برای رسیدگی به نیازهای یک معلول است، گفت: در چنین رویکردی باید توان بیشتری برای پیشگیری صرف کرد؛ بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمام امام در رویکرد نوین سلامت کودک ۳ تا ۱۵ سال در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرکل اجتماعی ستاد اجرایی فرمام امام خمینی(ره) با اشاره به تفاهم مشترک دیگر با سازمان بهزیستی کشور در موضوع غربالگری اسکلتی _ عضلانی، ادامه داد: اکنون در فرآیند اجرای بهتر غربالگری تنبلی چشم(آمبلیوپی) فراتر از سازمان بهزیستی کشور، وزارت رفاه و ستاد اجرایی فرمان امام به حضور جدی دیگر دستگاه‌های کشور نیازمندیم؛ چراکه این غربالگری بسیار مهم و حیاتی برای کودکان محسوب می‌شود و حتی اگر یک کودک از این موضوع بی‌بهره باشد و عارضه نابینایی را متحمل شود هزینه هنگفتی در طول حیات خواهد داشت.

وی درخصوص تفاهمنامه غربالگری اسکلتی _ عضلانی، عنوان کرد: بسیاری از عارضه‌های اسکلتی _ عضلانی در دوران کودکی قابل پیشگیری است؛ لذا در مناطقی که تغذیه مناسب‌تر است تا ۴ درصد و در مناطقی که تغذیه نامناسب است تا ۳۸ درصد کودکان یک عارضه اسکلتی همچون شانه نامتقارن، پای پرانتزی و … دارند که بعضاً منجر به معلولیت نمی‌شود اما فرد را دچار بازنشستگی پیش از موعد می‌کند.

در ادامه «حمیدرضا علیان‌زادگان» مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمام امام با تاکید بر پیشگیری برای داشتن کودکان شاد و سالم و موثر در پیشرفت کشور، گفت: امید است براساس این تفاهم‌نامه‌ بتوانیم از مشکلاتی که در آینده قرار است اتفاق بیفتد پیشگیری کنیم.

 

کد خبر
مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا