خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

کارگروه ستاد تسهیل خراسان رضوی مانع از بیکاری ۱۰ هزار نفر شد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان در چهار ماهه نخست امسال با حفظ و نگهداشت ۱۱ هزار میلیارد تومان سرمایه واحدهای تولیدی از بیکاری ۱۰ هزار و ۷۰۰ نفر شاغل در این واحدها جلوگیری کرد.

به گزارش بازارکار و به نقل از ایرنا، امیررضا رجبی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان که با حضور معاون اقتصادی استانداری برگزار شد، افزود: این کارگروه هفت گروه کاری دارد که مسائل واحدهای تولیدی را با جزییات کامل بررسی می کنند و برای برخی موارد مصوبه لازم را از دبیرخانه ستاد برای ابلاغ به دستگاه های اجرایی اخذ می‌نمایند.

وی بیان کرد: مواردی که گروه ‌های کاری درباره آن قادر به تصمیم گیری نیستند و ضرورت بیشتری دارد به جلسه اصلی کارگروه ستاد تسهیل با حضور معاون اقتصادی استاندار ارجاع شده و در آنجا بررسی شده و راهکار لازم برای آن تصویب می شود.

رجبی اظهار داشت: در چهار ماهه نخست امسال کارگروه ستاد تسهیل و گروه های کاری آن ۶۱ جلسه برگزار کرده و به طور میانگین در هر جلسه اصلی ستاد بین ۸ تا ۱۰ پرونده مربوط به مشکلات واحدهای تولیدی بررسی شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در مجموع طی جلسات کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان در چهار ماهه نخست امسال ۳۰۰ پرونده مربوط به شرکت های تولیدی بررسی که ۳۷۳ راهکار برای حل مشکلات آنها به تصویب رسیده است، ضمن اینکه ۸۳ درصد از مصوبات این کارگروه در چهار ماهه نخست امسال اجرا شده و بقیه آن در حال اجرا است.

در این نشست درخواست واحد تولیدی “خانه مدرن پاسارگاد” برای واردات پله برقی تکمیل یک پروژه ساختمانی، دادن مهلت سه ماهه برای اجرایی کردن پروژه شرکت کشت و صنعت نوآوران آلوئه ورا در شهرک صنعتی چناران، عدم لحاظ ذینفع واحد تولیدی در دریافت تسهیلات بانکی و رفع محدودیت شبکه بانکی از سوی شرکت داروسازی ثامن مورد موافقت قرار گرفت اما با درخواست مجتمع سنگ آهن سنگان برای ایجاد جایگاه سوخت عمومی مخالفت شد.

همچنین در این نشست مشکلات مربوط به چند واحد تولیدی در خصوص ماده ۴۶ قانون تامین اجتماعی که می گوید “در صورتی که کارفرما هر یک از اقساط را در راس موعد خود پرداخت ننماید، باقی اقساط تبدیل به حال شده و طبق ماده ۵۰ وصول خواهد شد”، این در حالی است که واحد تولیدی هیچ عمدی در نپرداختن اقساط سازمان تامین اجتماعی ندارد و صرفا به دلیل شرایط نامساعد بازار و بد عهدی مشتریان موفق به پرداخت نشده است.

2 درخواست در این زمینه مطرح شد که شامل “چنانچه کارفرما در پرداخت دو قسط متوالی یا سه قسط متناوب تاخیر داشته باشد بقیه اقساط تبدیل به حال گردد” و “چنانچه کارفرما هر یک از اقساط معوق خود را حداکثر تا سررسید قسط بعدی پرداخت نماید از تبدیل به حال شدن بقیه اقساط خودداری گردد”.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در خصوص درخواست این واحدها گفت: از آنجا که مساله عمومی در کل کشور است باید دستگاه های اجرایی مربوطه در استان از سه مسیر شامل هیات مقررات زدایی، شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا و ستاد ملی تسهیل مکاتبه کرده و موضوع را پیگیری کنند.

ابوالفضل چمندی در خصوص بررسی درخواست تخصیص برق به واحدهای تولیدی رمز ارز در شهرکهای صنعتی تایباد و چناران افزود: در فصل پیک مصرف برق، موضوع تخصیص برق به واحدهای تولید رمزارز در شرایطی که برخی واحدهای صنعتی و کشاورزی ملزم به مدیریت مصرف خود و قطعی برق در تابستان هستند، به هیچ وجه جای بررسی ندارد و این مهم باید در زمان و شرایط بهتری که کشور مشکل کمبود تولید برق نداشته باشد، بررسی شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا