آموزش و مهارتزنجانزنجان- سردبیر

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد: ۵۰۰ هزار فرصت شغلی با ۲۵ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی کمیته امداد ایجاد می‌شود

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی ایجاد ۵۰۰ هزار فرصت شغلی با ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی از محل تبصره ۱۶ در کشور ایجاد می‌شود که با تحقق آن و همکاری دولت و مردم بخشی از مشکلات در این حوزه برطرف خواهد شد.

 به گزارش پایگاه خبری بازار کار، حبیب‌الله آسوده در نشست خبری با خبرنگاران استان زنجان با اشاره به اینکه هم اکنون ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار خانوار و قریب پنج میلیون نفر به طور مستقیم زیر پوشش کمیته امداد کشور هستند افزود: در این میان کارکرد مراکز نیکوکاری اهمیت ویژه ای دارد چرا که از سوی این مراکز به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانواده کمک می شود.

وی یادآوری کرد: سال گذشته ۳۰۰ هزار شغل در مشاغل خرد و خانگی توسط کمیته امداد در سطح کشور ایجاد شد که نقش موثری در توانمندسازی مددجویان و اشتغالزایی آنها داشته است.

این مسئول با اشاره به اجرای طرح اطعام و احسان حسینی، گفت: این طرح  همانند سال های گذشته طی ماه‌های محرم و صفر و با استفاده از ظرفیت خیرین و کمک به نیازمندان در قالب بسته های معیشتی و سایر نیت ها انجام می شود.

آسوده با بیان اینکه طی سال گذشته ارزش خدمات انجام گرفته از سوی مردم در این پویش حدود یک‌هزارو ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: امسال نیز این پویش از اول محرم آغاز شده و از طریق رسانه های جمعی در حال اطلاع رسانی است.

وی  با بیان اینکه پیش بینی می شود در این پویش پنج هزار آشپزخانه بصورت مردمی در این امر مشارکت داشته باشند، اضافه کرد: در زمان حاضر بیش از ۹ هزار مرکز نیکوکاری در زمینه ارائه خدمات به نیازمندان در سطح کشور فعال است و کمیته امداد نیز از آنها پشتیبانی می کند.

آسوده با بیان اینکه طی سال گذشته ۱۰ هزار میلیارد تومان کمک های مردمی به این نهاد انجام شده است، افزود: از این میزان بیش از پنج هزار میلیارد تومان کمک‌های مردمی توسط مراکز نیکوکاری در سطح کشور انجام گرفته است.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) به طرح اکرام  و محسنین نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در این طرح هر ایرانی می تواند حداقل با ۱۰ هزار تومان با تمامی شرایط اقتصادی کنونی حامی یک فرزند یتیم محسنین باشند.

وی با اشاره به اینکه در طرح اکرام ایتام هم یک میلیون و ۱۹۰ هزار نفر حامی در سطح کشور ۴۱۰ هزار فرزند یتیم و محسنین زیر ۱۸ سال را حمایت می‌کنند گفت: سال گذشته ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان میزان کمک‌های مستقیم نقدی و غیرنقدی حامیان به ایتام بوده است.

این مسوول با بیان اینکه سال گذشته یک هزارو ۷۰ میلیارد تومان زکات واجبه، مستحب و فطریه در کشور جمع آوری شده است، گفت: این میزان مبلغ مجموع گزارش دبیرخانه را شامل می شود و از طرفی مبالغ در همان منطقه و در راستای فقرزدایی هزینه می شود.

وی با اشاره به موضوع مهم صدقات و لزوم شفاف سازی آن در بین عموم خاطرنشان کرد: بسیاری در این خصوص برای سیاهنمایی خدمت رسانی به محرومین محاسبات مبتنی بر هوای نفس خود را انجام می دهند.

این مسئول با بیان اینکه در زمان حاضر وجود پنج میلیون صندوق صدقات کوچک در خانه ها ثبت شده است، گفت: بر این اساس حدود ۱۲۰ هزار صندوق اماکن، ۱۸۰ هزار صندوق صدقات در سطح معابر را  در بر می گیرد که در مجموع ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار را شامل می شود.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره)   با تاکید بر اینکه  از مجموع ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار صندوق کوچک و بزرگ  ثبت شده  در مجموع ۴۸۸ میلیارد تومان جذب شده است، گفت: این مبلغ در سر فصل های مختلفی از جمله تامین مسکن، سلامت و جهیزیه هزینه می شود.

وی با اشاره به اینکه وظیفه  این نهاد مردمی سازی احسان و کار خیر توسط مردم است، اضافه کرد: رویکرد این نهاد در سال جاری توسعه کیفی مرکز نیکوکاری مبتنی بر توانمند سازی متمرکز خواهد شد.

به گفته  آسوده، در بخش توانمندسازی فرهنگی نیز کمیته امداد در حوزه تحصیلی حدود ۷۰۰ هزار دانش‌آموز و ۵۰ هزار دانشجو را حمایت می‌کند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا