آموزش و مهارتفارس- سردبیر

مبادله تفاهم‌نامه شهرداری شیراز وشرکت سرمایه گذار ترکیه

تفاهم‌نامه ساخت میدان دوم میوه و تره‌بار، تله کابین، هوشمندسازی پارکینگ‌های سطح شهر و احداث آکواریوم بین یک شرکت ترکیه‌ای و شهرداری شیراز مبادله شد.

به گزارش بازارکار فارس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز فارس، براساس تفاهم‌نامه‌ای میان شهرداری شیراز و شرکت سرمایه گذار ترکیه، کار ساخت چند پروژه سرمایه‌گذاری و عمرانی این کلانشهر ازجمله احداث آکواریوم و میدان دوم میوه و تره‌بار به طرف ترکیه‌ای واگذار شد.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز گفت: براساس مصوبات شورای شهر، چندین تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری طی مذاکرات انجام شده با سرمایه‌گذارانی که اعلام آمادگی کرده بودند، در دستور کار قرار گرفت.
حمیدرضا اسماعیلی افزود: در این جلسه تفاهم‌نامه احداث میدان دوم میوه و تره‌بار، تله کابین، هوشمندسازی پارکینگ‌های سطح شهر و احداث آکواریوم بین یک شرکت ترکیه‌ای سرمایه‌گذار و شهرداری شیراز مبادله شد.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز با بیان اینکه مقرر شده که پروژه آکواریوم در زمینی به مساحت چهار هزار متر مربع با زیر بنای سه هزار متر مربع واقع در بوستان دراک احداث شود، گفت: این تفاهم نامه طی سه ماه به عقد قرارداد می‌انجامد و از زمان شروع به کار پروژه مراحل ساخت آن ۲۴ ماه خواهد بود.
شهردار شیراز هم در جلسه مبادله تفاهم‌نامه با شرکت ترکیه‌ای، با توجه به جاذبه‌های سفر به این کلانشهر، گفت: پروژه بزرگ آکواریوم به یکی از مقاصد گردشگری درون شهری بدل می‌شود و ظرفیت خوبی در کنار سایر ظرفیت‌های شیراز خواهد بود.
سید احسان اصنافی با اعلام حمایت از اجرای این پروژه، افزود: تمام تلاشمان را برای تحقق اهداف سرمایه‌گذار از اجرای این پروژه به کار خواهیم برد تا بتواند با کمترین مشکل و با سهولت به اجرای پروژه بپردازد.
شهردار شیراز همچنین با اشاره به تعیین تکلیف پروژه بزرگ میدان میوه و تره‌بار شیراز گفت: این پروژه مدت‌ها به دلیل ابهامات قانونی معطل مانده بود که با ورود مالکین اصلی و رفع مشکلات ایجاد شده و با درایت مجموعه استانداری و کمیسیون ماده ٣٨ شهرداری شیراز، پس از شش سال رکود به زودی کلید زده می‌شود.
وی در این جلسه به رصد جانمایی تله کابین و احداث شهربازی در پارک آزادی و پروژه‌های بزرگ مقیاس کلان‌شهر شیراز از جمله؛ بوستان دراک، بام شیراز، کوه نور، پارک نماز و پارک مادر هم اشاره کرد.
شهردار شیراز به وجود بستر مناسب و ویژه پارک هوشمند شهری (سی‌پی) که نیازمند اصلاحات حقوقی است هم اشاره کرد و گفت: هوشمندسازی پارک‌ها در سال‌های ٩٥ و ٩٦ رصد شده بود که قابلیت اجرایی این مهم در مقطع فعلی و در سال دوم مدیریت شورای ششم وجود دارد.
رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای شهر شیراز نیز در این جلسه با بیان اینکه ایده‌ای در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباط در قالب یک پیشنهاد به شهرداری اعلام شده که در سازمان‌های بزرگ در ایران و دنیا تجربه موفقی داشته‌اند، گفت: بروکراسی در سازمان‌هایی مانند شهرداری به دلیل بزرگ بودن، پیچیده و طولانی است به همین منظور بازو‌هایی خارج از شهرداری در سازمان‌های بزرگ مانند شرکت شهر راز در شیراز ایجاد شده که قرار است چابک سازی فعالیت‌های شهرداری را انجام دهد.
مهدی نصیری افزود: در حوزه آی‌تی هم پیشنهاد شده که یک شرکت توسط خود شهرداری ایجاد شود و یا از ظرفیت‌های دیگر استفاده شود تا با افزایش سهام شهرداری، از این شرکت به عنوان بازوی اجرایی برای چابک‌سازی فعالیت‌ها استفاده شود.
میرزایی رئیس سازمان همیاری شهرداری‌های استان فارس نیز در این جلسه بیان کرد: به غیر از دو پروژه هوشمندسازی پارکینگ‌های سطح شهر شیراز و تله کابین، پروژه‌های دیگری از جمله هوشمندسازی میدان میوه و تره‌بار، اجرای دیتا سنتر و فیبر نوری را هم در دستور کار داریم.
میرزایی خاطرنشان کرد: مذاکرات با شرکت اتریشی برای اجرای پروژه تله‌کابین پارک دراک انجام شده و طراحی پروژه هوشمندسازی پارک‌ها هم آماده شده و به زودی برنامه اجرایی آن به شهرداری ارائه می‌شود، آکواریوم شیراز متفاوت و منحصر به فرد از آکواریوم‌های ساخته شده در ایران و منطقه خواهد بود.
سرمایه‌گذار ترکیه‌ای نیز در این جلسه گفت: حدود هشت سال است که در ایران شرکت ثبت کرده و مشغول فعالیت هستیم.
او افزود: به عنوان صاحب شرکت اقیانوس ایرانیان کیش و شرکت اقیانوس آکواریوم ترکیه در بسیاری از نقاط جهان آکواریوم تاسیس کرده‌ایم که در حال بهره‌برداری هستند.
این سرمایه‌گذار ادامه داد: برای شیراز نیز پیش‌بینی کرده‌ایم که آکواریومی متفاوت و منحصر به فرد از آکواریوم‌های ساخته شده در ایران و منطقه احداث شود و مانند یک موزه علاوه بر اینکه جذابیت برای علاقه مندان داشته باشد، امکان آموزش و بهره‌وری علمی هم برای بازدیدکنندگان فراهم کند.

او خاطرنشان کرد: همراه با این پروژه، طرح‌های پیشنهادی دیگری در آینده به شهرداری ارائه خواهیم کرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا