آموزش و مهارتیزدیزد- سردبیر

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد: بیکاری قشر مقطع دکتری و نیاز بازارکار ،دانشگاه را به سمت تکنسین تشویق کرده است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد: باید شهریه را کم کنیم و به سمت درآمدهای غیرشهریه ای برویم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد ادامه داد: نکته چهارم با توجه به وضعیت معیشتی مردم  ترجیح ما این است که کم کم باید شهریه را کم کنیم و به سمت درآمدهای غیر شهریه ای برویم.

وی افزود: بعضی شهریه های ما در مقطع لیسانس پنج تا شش میلیون است که شبیه شهریه مهد کودک هاست و طرح ما تا پایان پنج سال حرکت به سمت برابری شهریه پایداراست.

دهقانی اشکذری، طرح پنجم را توقف توسعه کمی بیان کرد و افزود: مردم گله‌مندند در یک دوره ای بی رویه دانشگاه از راه‌اندازی واحد در اردکان، میبد و اشکذر گرفته تا مهریز، ابرکوه و بهاباد توسعه داده شده که همه هم زیر نظر مرکز استان هستند و بالغ بر ۱۵ هزار و ۵۰۰ دانشجو، ۳۵۰ نفر هیئت علمی، ۷۰ حق التدریس و ۸۰ کارمند فعالیت دارند.

وی، تعداد فارغ التحصیلان از ابتدای تأسیس این دانشگاه را 120 هزار نفر عنوان کرد و گفت: به لحاظ کمی توسعه دیگر کافی است و ما به جد دنبال توسعه کیفی هستیم و خیلی دیگر در ارشد و دکترا به دنبال توسعه کیفی نیستند.

دهقانی اشکذری وجود فارغ التحصیلان مقطع دکترا و بیکاری در این قشر و نیز نیاز بازار کار به تکنسین را دلیلی بر رویکرد دانشگاه جامعه به سمت تکنسین پروری دانست و افزود: در این نشست مشترک این طرح را مطرح کردیم که با نظر دوستان که خروجی مشخصی داشته باشد.

وی بیان کرد: امروز در یزد به‌رغم اینکه آمار بیکاری زیر دیپلم خیلی پایین است بالای ۳۰ هزار نفر بیکار فارغ التحصیل وجود دارند که اکثراً خانم ها هستند.

باید فضای تحصیل در دانشگاه را متفاوت کنیم

این مسئول تأکید کرد: واقعیت این است که باید فضای تحصیل در دانشگاه را متفاوت کنیم تا نه تنها دانشجو سربار جامعه نشود بلکه از همان ترم های اول با کمک شما شاگرد پروری را که در بازار یزد رسم بود رونق دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد بیان کرد: بیش از 100 کسب و کار قدیمی در یزد وجود دارد که تجربه کرده اند در حالی که ما این ها را کنار گذاشتیم و به سمت رشته های جدید رفتیم. حالا باز به سمت این مدل بر می گردیم.

دهقانی افزود: کنکور دوسال قبل بالای ۵۰ درصد انتخاب رشته نکردند و این یعنی دهه هشتادی ها سیستم آموزشی درآمدزاد را قبول ندارند و علمی که نتواند ثروت تولید کند و علمی که درآن خلق ثروت نشود علم نیست.

وی طرح دانشکده مهارت و کارآفرینی را در کشور بی نظیر خواند و افزود: ما یزدی ها می گوییم معمولا پیشتاز در بسیاری مسایل هستیم و کار به نظر ما جامع است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد ابراز امیدواری کرد که بتوانیم حرکت جدیدی در حوزه کسب مهارت داشته باشیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا