آموزش و مهارتکردستانکردستان- سردبیر

صادرات بیش از ۲۰۰ میلیون دلار کالا از مرز‌های کردستان

از ابتدای امسال تا کنون ۲۰۲ میلیون دلار انواع کالا و محصولات از مرز‌های استان کردستان به کشور‌های همسایه صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کردستان، داشتن بیش از ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک کردستان با کشور عراق و اشتراکات فرهنگی و زبانی با اقلیم کردستان عراق، همواره این استان را به عنوان یکی از گزینه‌های مهم افزایش تجارت با همسایگان بوده است.
براساس آمار‌ها در سه ماهه اول امسال، ارزش مبادلات تجارت خارجی استان یک هزار و ۴۴۰ میلیون دلار بوده است.

مبادلات تجارت خارجی استان شامل صادرات، صادرات سایر گمرکات، واردات و ترانزیت است و بیش از یک هزار و ۳۲۵ هزار تُن کالا به ارزش یک هزار و ۱۱۱ میلیون دلار از مرز‌های استان در ۳ ماهه اول سال ۱۴۰۱ به خارج از کشور صادر شده است.

در این مدت ۶۹۳ هزار تُن کالا به ارزش یک هزار و ۲۳۰ میلیون دلار از مرز‌های استان ترانزیت شده است و میزان ترانزیت انجام شده در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل، از لحاظ وزنی ۱۹ درصد و از لحاظ ارزشی نیز ۲۸ درصد کاهش یافته است.

جمع کل صادرات نیز در این مدت ۴۸۱ هزار تُن بوده که ارزش دلاری آن ۲۰۲ میلیون دلار است.

حجم مبادلات تجارت خارجی در کردستان طی ۳ ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزنی ۲۴ درصد و به لحاظ ارزشی ۲۹ درصد کاهش یافته است.

اجرایی شدن مناطق آزاد تجاری مریوان و بانه و توسعه راه‌های ارتباطی به عنوان یک مطالبه مردمی در افزایش آمار صادرات و ایجاد اشتغالزایی در میان مرزنشینان و در نهایت توسعه اقتصادی استان می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

پیشنهاد سردبیر
بستن
دکمه بازگشت به بالا