اقتصادی و بازار سرمایهپیشنهاد سردبیرشرکت های خلاقلرستانلرستان- سردبیرنوآوری و کارآفرینینواحی و شهرک های صنعتی

عدم تطابق محصولات تولیدی با استانداردهای بین‌المللی صادرات  دلیل ناکامی توسعه صادرات صنعت عسل لرستان است

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان، عدم تطابق محصولات تولیدی با استانداردهای بین‌المللی صادرات  دلیل ناکامی توسعه صادرات صنعت عسل لرستان برشمرد.

به گزارش بازار کار لرستان، بختیار رازانی در حاشیه دومین نشست میز تخصصی صادرات عسل که به میزبانی شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان و با همکاری مشترک خوشه عسل و فن بازار منطقه ای لرستان برگزارشد، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل در ناکامی توسعه صادرات صنعت عسل، عدم تطابق محصولات تولیدی با استانداردهای بین‌المللی صادرات است، گفت : حیف است با توجه به کیفیت و اصالت و تنوع عسل‌های استان، تنها به خاطر اهمیت ندادن به این فاکتورها و استانداردها از داشتن صادرات خوب محروم باشیم.

وی افزود: چنانچه چرخه صادرات فعال نباشد، بحث تولید و فروش و ثروت‌آفرینی این صنعت نیز به مخاطره افتاده و نمی‌تواند پویا باشد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان اضافه کرد: در این میان متولیان دولتی نیز باید ورود پیداکرده و با ارائه برنامه‌ها و راهکارها، سعی در تسهیل این روند برای تولیدکنندگان و واحدهای بسته‌بندی عسل داشته باشند زیرا این امر فرایندی پیچیده است که عوامل مختلفی در آن دخیل هستند.

رازانی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های خوشه عسل در سال سوم پیگیری انعقاد تفاهمنامه فی مابین نهادهای درگیر در حوزه تولید ، کنترل کیفیت و صادرات عسل قرار گرفته است.

وی به مصوبات جلسه اشاره کرد و گفت: تعامل خوبی بین نهادهای دولتی در این جلسه ایجاد شده است که امید است در گام اول با شناسایی ذینفعانی که علاقمند به ایجاد واحد بسته‌بندی عسل و اخذ نشان استاندارد هستند ، حمایت‌های ویژه‌ای از آنها در راستای اخذ استاندارد و سیب سلامت صورت پذیرد.

یادآور می‌شود، درخواست اعطای تسهیلات به متقاضیان احراز صلاحیت شده در کارگروه توسعه صادرات، ارائه آموزش‌های لازم مبنی بر شرایط اخذ استاندارد ، سیب سلامت و چگونگی حفظ کیفیت محصول به ذینفعان،همکاری مشترک اداره کل استاندارد استان و معاونت غذا و دارو مبنی بر انجام ممیزی‌ها و بازدیدهای مشترک در حوزه عسل و فرآورده های زنبورعسل به منظور تسهیل در روند اخذ مجوزها و کاهش بار مالی ذینفعان خوشه و موافقت معاونت غذا و دارو با استفاده ذینفعان از ظرفیت خالی واحدهای بسته‌بندی ( مجوز تولید بدون پروانه ) جهت تسهیل در روند اخذ نشان سیب سلامت و پروانه بهداشتی غذا و دارو از جمله بندهای تفاهمنامه فی مابین نهادهای درگیر در حوزه تولید بود.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا