پارک های علم و فناوریدسته‌بندی نشده

اشتغال فارغ‌التحصیلان، پایه تشویقی برای هیئت علمی محسوب‌ می‌شود

وزیر علوم از شرایط تخصیص پایه تشویقی به اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در ازای اشتغال فارغ‌التحصیلان خبر داد.

وزیر علوم از شرایط تخصیص پایه تشویقی به اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در ازای اشتغال فارغ‌التحصیلان خبر داد.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از وزارت علوم، محمدعلی زلفی‌گل در پنجاه‌وپنجمین اجلاس معاونین پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و روسای پژوهشگاه‌های کشور که امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، خاطرنشان کرد: در دوره جدید مسئولیت ما ضمن توجه و بهره‌مندی از تجربیات ۴ دهه گذشته آموزش عالی کشور باید با پشتوانه این تجربیات، گام‌های موثری برای علم و فناوری برداریم و شاخص‌های علمی را ارتقا دهیم. ما خوشبختانه منابع انسانی سرشاری داریم و یکی از عوامل موثر برای پیشرفت علم و فناوری، منابع انسانی است که هم علاقه‌مند باشد و هم ظهور و بروز داشته باشد.
وزیر علوم با بیان این مطلب که نظام ملی نوآوری در کشور حال تکامل است، اظهار کرد: ما در پی این هستیم که نظام را به بلوغ برسانیم و اکوسیستم فناوری و نوآوری را جامع الاطراف ببینیم. در نظام ملی نوآوری بین پژوهش، فناوری، نوآوری و آموزش ارتباط بسیار منطقی باید به وجود داشته باشد.
وی تصریح کرد: در طرح جدیدی که در معاونت فناوری دنبال می‌شود، هر عضو هیئت علمی که شرکت دانش‌بنیان ایجاد کند و به ازای اشتغال هر ۱۰ فارغ‌التحصیل دانشگاهی در این شرکت، یک پایه تشویقی به او تعلق می‌گیرد. همچنین اگر عضو هیئت علمی بتواند مجلات فارسی زبان را بین‌المللی کنند، امتیازات بیشتری به او می‌دهیم.
زلفی‌گل اضافه کرد: تولید علم برای ما مرجعیت و مصرف علم رفاه ایجاد می‌کند و ما به دنبال هر دوی این‌ها هستیم و در مقابل، جامعه در مقابل تغییرات دانش‌بنیان هم نباید مقاومت کند. در نظام ملی نوآوری، آموزش پژوهش‌محور و آموزش مهارت‌محور بسیار حائز اهمیت است و باید به‌طور جد دنبال شود. از معاون فناوری وزارت علوم خواهش کردیم که سند ملی نوآوری را تدوین کند و به شورای عالی انقلاب فرهنگی نامه نوشتیم که این سند را وزارت علوم تدوین کند.
وزیر علوم ضمن تاکید بر اینکه با دانشمندان و استادان و پژوهشگران رفتار توأم با تحکم جواب نمی‌دهد، گفت: البته تا یک جایی چهارچوب و شاخص باید داشته باشیم اما اگر می‌خواهیم از نهایت پتانسیل آن‌ها استفاده کنیم، باید بدانیم که ترغیب و تشویق بیشتر جواب می‌دهد. معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها بدانند که آیین‌نامه ارتقا، وحی منزل نیست و می‌توانید تغییرش دهید. در سیستم علمی نباید حسادت نداشته باشیم؛ کسی‌که مدیر علمی می‌شود باید خیلی سخاوتمند باشد.
وی با اشاره به اینکه رفت‌وآمد اساتید به خارج از کشور برای گذراندن دوره‌های پژوهشی را باید تسهیل کنیم، ادامه داد: قوانین و مقررات مرتبط با این موضوع باید تسهیل شوند. خوب نیست که ما از بالا بگوییم دانشگاه‌ها چه کنند تصمیم با خود شما است و دانشگاه‌ها باید به ما بگویند چه‌کار کنیم.
زلفی‌گل با اشاره به تاکیدات رهبری درباره بحث تربیت دانشمند برای آینده گفت: ما باید در بحث نخبه‌گزینی و نخبه‌پروری جدی باشیم که البته بخشی به آموزش و پرورش برمی‌گردد. باید در رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی توزیع متوازن صورت گیرد. اینکه به‌طور مثال دانش‌آموزی مدال المپیاد ریاضی کسب کرده اما به دلیل دغدغه اشتغال در رشته دیگری درس می‌خواند، یک عیب است. وظیفه ما این است که برای مدال‌آوران و اشتغال آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم، به‌طور مثال می‌توان آن‌ها را بورس کرد.
این مقام مسئول در پایان خطاب به معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: سهم خودتان از بودجه‌های دانشگاه را بگیرید. از بودجه کل دانشگاه، حداقل باید ۱۵ درصد به پژوهش و ۳ درصد به مباحث فرهنگی اختصاص یابد. همچنین توصیه من این است که بودجه پژوهشی را مستقل کنید؛ یعنی خود معاون تصمیم بگیرد و چک امضا کند. همچنین تشویقی مقالات را حتما جدی بگیرید.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا