آموزش و مهارتفارس- سردبیر

مدير عامل شركت شهرك هاي صنعتی فارس بیان کرد:

صنایع کوچک نقش مهمی در ايجاد اشتغال، رونق توليد و افزايش صادرات غیر نفتی برعهده دارند.

به گزارش بازار کار فارس سید مصطفی هاشمی به مناسبت 21 مرداد روز ملي حمايت از صنايع كوچك گفت:باتوجه به اهميت صنايع كوچك در اقتصاد ملی و لزوم توجه همگانی به اين صنايع ،سبب شد تا ۲۱ مرداد در تقويم كشور به نام روز حمايت از صنايع كوچك نامگذاری شود.
وي افزود: كوچك به علت سرمايه گذاری كمتر در مقايسه با صنايع بزرگ،در زمان كمتري به مرحله توليد و بهره برداري و اشتغال مي رسند و با نوسانات اقتصادی نيز زودتر دچار مشكل مي شوند بنابراين حمايت از آنها بعنوان يك اولويت مطرح است.
مدير عامل شركت شهرك هاي صنعتی فارس در ادامه با بيان اينكه شهرك هاي صنعتی مهترين زيرساخت استقرارصنايع كوچك محسوب مي شوند از فراهم بودن بسترها براي جذب سرمايه گذار در ۶۳ شهرك و ناحيه صنعتی در استان خبردادو گفت: تاكنون از ۷۴۵۵هزار قرارداد در شهرك ها و نواحي صنعتی استان با متقاضيان منعقد شده كه از اين تعداد ۳ هزار و ۲۰۰ واحد با اشتغالزايی افزون بر ۳۹ هزارنفر در مرحله بهره برداری قراردارند که ۹۰درصد از این واحدها را صنایع کوچک تشکیل می دهند.
هاشمی با بيان اينكه در يك سال گذشته تعداد ۱۱۱واحد صنایع کوچک با اشتغال ۱۱۰۰نفر و سرمایه گذاری بیش از ۳۰۰میلیارد تومان در شهرک های صنعتی استان به مرحله بهره برداری رسیده اند گفت:امسال نيز با رويكرد رفع مشكلات و موانع توليد و و پشتيبانی از واحد هاي صنعتی برنامه های ويژه ای برای تقويت و حمايت از صنايع كوچك در مرحله اجرا داريم.

وي از انجام مراحل ايجاد شهركهای صنعتی جديددر كوار ،خفر و بیضا خبردادوگفت:در تلاشيم اين سه شهرك ،هرچه سریعتر به مرحله واگذاری زمين به متقاضيان برسند.
هاشمی در ادامه به ارائه خدمات حمايتی به صنايع كوچك استان با اشاره به شناسایی 20 خوشه صنعتی، تصریح کرد: تاكنون خوشه های گلاب و عرقيات ميمند،سنگ شمال،شوريجات و ترشيجات و رب گوجه ،خرمای جنوب و فرش دست بافت به مرحله پياده سازي و اجرا رسيده و خاتمه يافته اند و خوشه گياهان دارويی و مسقطی لار نیز درمرحله اجرا قراردارد و مطالعات امكان سنجي خوشه هاي انجير استهبان و سنگ ني ریز نیز به پایان رسبده و در اولویت اجرا قراردارند.
وي حمايت از ۴۴ پايان نامه تحصيلات تكميلي،برگزاري ۳۳۰ تور صنعتی ،برگزاري ۲۲۰۰ دوره آموزشی ويژه ۶۸ هزار فعال و شاغل صنعتی را از مهمترين اقدامات حمايتی انجام شده از صنايع كوچك اعلام كرد.
مدير عامل شركت شهرك هاي صنعتی فارس در ادامه راه اندازي واحد های راكد را از اولويت هاي امسال بيان كرد و گفت:با برگزاري كلينيك صنعت و عارضه يابی واحد هاي صنعتی و نيز پيگيري مشكلات واحد هاي صنعتی با ساير اداره ها و استفاده از ظرفيت ستاد تسهيل و رفع موانع توليد در يك سال گذشته ۷۹واحد راكد به چرخه توليد بازگشتند و امسال نيز احيای حداقل ۱۵۰واحد در برنامه قراردارد.
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس با اشاره به تفاهم نامه با بانک ملی برای پرداخت تسهیلات به مبلغ ۵۰میلیارد تومان به واحدهای صنایع کوچک گفت:نحوه اعطای این تسهیلات به زودی اعلام می شود.
هاشمی افزود:صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک نیز کسری وثایق مورد نیاز تا سقف ۵میلیارد تومان را تامین می کند.
وی همچنین از اجرای طرح افزایش ظرفیت تولید در واحدهای صنعتی خبر دادوگفت: در این زمینه پایش ها انجام شده و درمرحله اجرا قراردارد.
هاشمی همچنین با اشاره به برنامه این شرکت برای تحقق شعار سال و حمایت از استقرار واحدهای دانش بنیان در شهرک های صنعتی گفت: واگذاری اراضی به دانش بنیان ها ،خارج از فرآیند مزایده انجام می شود و زون هایی در شهرک های صنعتی برای شرکت های دانش بنیان در نظرگرفته شده است.
مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس همچنین از برنامه ریزی برای طرح توسعه شهرک صنعتی شیرازخبردادوگفت:علاوه برآن آماده سازی شهرک های صنعتی سروستان۲،برمشور و بیضا نیز که درفاصله نزدیک به مرکز استان قراردارند برای جذب متقاضیان سرمایه گذاری درمرکز استان در برنامه امسال قراردارد.
هاشمی همچنین با اشاره به تامین ۴۰ لیتر برثانیه آب شرب برای شهرک صنعتی بزرگ شیراز از طریق انعقاد قرارداد با شرکت آبفای شیراز گفت:خط انتقال این طرح در حال اجرا است.
مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس همچنین از اهتمام ویژه برای فسخ اراضی راکد باهدف آزادسازی اراضی جهت واگذاری به متقاضیان جدید خبردادوگفت: عملکرد این شرکت در ۵ماه اخیر معادل عملکرد ۶سال گذشته است واین روند تداوم دارد و عرصه را برای فعالیت دلالان وسوداگران ناامن کرده ایم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا