اجتماعیاقتصادی و بازار سرمایهپیشنهاد سردبیریزدیزد- سردبیر

امکان ایجاد اشتغال بیش از شش هزار نفر با بهره‌برداری از معادن مس دره زرشک در استان یزد

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد با بیان این که بهره‌برداری از این معادن منجر به اشتغال حدود حداقل شش هزار نفر خواهد شد، تصریح می‌کند: در حال حاضر در مجتمع مس میدوک که ذخیره آن یک سوم مجموع ذخیره این دو معدن هست، ۴۴۰۰ نفر مشغول به کار هستند.

«محمد زاده رحمانی» مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد در مورد دلیل عمده بهره‌برداری هر چه زودتر از معادن مس دره زرشک و علی آباد، به ذخیره بالای آنها اشاره و اظهار کرد: این دو معدن که در فاصله هشت کیلومتری از یکدیگر قرار گرفته‌اند، هر کدام طبق آخرین مطالعات اکتشافی، بالای ۳۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی دارند، این در حالی است که معدن مس میدوک شهربابک کرمان که یکی از سه معدن بزرگ مس کشور در کنار سرچشمه و سونگون آذربایجان هست، حدود ۲۲۰ میلیون تن ذخیره دارد.

وی در خصوص عیار بالای این معادن نیز بیان می‌کند: عیار این دو معدن ۰.۵ و حتی در بعضی از لایه‌ها ۰.۶ درصد است، در صورتی که عیار معدن معروف مس سرچشمه ۰.۴۴ و میدوک ۰.۴۸ است.

زاده رحمانی با بیان این که بهره‌برداری از این معادن منجر به اشتغال حدود حداقل شش هزار نفر خواهد شد، تصریح می‌کند: در حال حاضر در مجتمع مس میدوک که ذخیره آن یک سوم مجموع ذخیره این دو معدن هست، ۴۴۰۰ نفر مشغول به کار هستند.

این مدیر اقتصادی استان در مورد ترکیب نیروی انسانی در این گونه معادن اظهار می‌کند: در صنعت مس، غالب نیروها کیفی بوده و دیپلم فنی، تکنیسین و لیسانس به بالاتر هستند و این همان چیزی است که نیروهای تحصیل کرده یزدی به آن نیاز دارند، در صورتی که در صنایع آهن و فولاد، اغلب نیروها، یدی و فاقد تحصیلات بالا هستند که همین عامل باعث شده مهاجرین زیادی از استان‌های جنوب شرقی، لرستان، روستاهای فارس، شمال غرب و غرب کشور به استان یزد از جمله به مرکز استان، اردکان، میبد و بافق مهاجرت کنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا