آموزش عالیدسته‌بندی نشدهرویدادها

با اجرای رویداد طرح شهید بابایی تیم‌های دانشجویی برای رفع نیازهای کشور فراخوانده شدند

دبیر طرح توسعه رویدادهای رقابتی مسئله‌محور با اشاره به برگزاری سه رویداد مساله‌محور، گفت: تاکنون ۱۰ رویداد در قالب طرح شهید بابایی برگزار شده که در ذیل آن بیش از ۱۰ هزار نفر در قالب ۱۵۰۰ تیم مسئله‌محور تشکیل شده و به رقابت با هم پرداخته‌اند.


به گزارش بازرکار به نقل از ایسنا محمدعمار امینی، دبیر طرح توسعه رویدادهای رقابتی مساله‌محور (طرح شهید بابایی) ، با اشاره به ضرورت توانمندسازی و مهارت‌افزایی مستعدان در حوزه مسائل و چالش‌های ملی و اقلیمی، گفت: افزایش مهارت‌های عملیاتی دانشجویان و دانش‌آموختگان و توانمندی آنها در به‌کارگیری تخصصی و دانش در مسیر حل مشکلات و چالش‌های کشور، ضرورتی انکارناپذیر برای توسعه کشور است.
وی افزود: دانشگاه در دهه‌های اخیر، به دلایل مختلف از جمله تاکید بر حوزه آموزش، هرگز نتوانسته در افزایش مهارت عملیاتی دانشجویان گام جدی بردارد و به همین دلیل دانشجویان اغلب در محیط ایزوله آزمایشگاهی و کارگاهی و به دور از مسائل واقعی جامعه بومی فعالیت علمی و تحقیقاتی خود را انجام داده‌اند. این روند یکی از موضوعاتی است که سبب شد فاصله بین دانشگاه و بخش‌های مختلف از جمله صنعت به حدی زیاد شود که عملاً تعامل سیستماتیکی با یکدیگر نداشته باشند.
امینی ضمن تاکید بر لزوم طراحی و اجرای برنامه‌های فرادانشگاهی به منظور افزایش مهارت‌های عملیاتی مستعدان و آشنایی آنها با محیط واقعی یک مساله ملی و منطقه‌ای، به اهداف طرح شهید بابایی اشاره و اظهارکرد: در این رویداد رقابتی‌ و مساله‌محور، تیم‌هایی متشکل از دانشجویان مستعد حول یکی از مسائل واقعی کشور که از سوی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و یا حتی بخش خصوصی تعریف شده، تشکیل می‌شوند و در فضایی رقابتی به منظور رفع آن، فعالیت می‌کنند.
دبیر طرح توسعه رویدادهای رقابتی مساله‌محور (طرح شهید بابایی)، اضافه کرد: در طرح شهید بابایی، تیم‌ها حول یک مساله تشکیل می‌شوند و صاحب مساله می‌تواند یک نهاد دولتی یا حاکمیتی و یا حتی بخش خصوصی باشد که موضوع مورد نیاز خود را از طریق کارگزاران به رقابت می‌گذارد تا تیم‌های فناور برای حل آن در قالب یک فعالیت تحقیقاتی، با یکدیگر رقابت کنند.
امینی با تاکید بر اینکه طرح شهید بابایی از سوی بنیاد ملی نخبگان با هدف توانمندسازی دانشجویان و ارائه راه حل‌های علمی برای رفع نیازها اجرایی می‌شود، ادامه داد: تاکنون ۱۰ رویداد در قالب این طرح برگزار شده که در ذیل آن بیش از ۱۰ هزار نفر در قالب ۱۵۰۰ تیم مساله‌محور تشکیل شده و به رقابت با هم پرداخته‌اند و در این بین، بیش از ۱۸۰۰ نفر نیز به عنوان برگزیده مورد تقدیر و حمایت قرار گرفته‌اند.
وی یادآور شد: “بحران کرونا و مشارکت در انتخابات که مجری آن پژوهشکده شورای نگهبان بود، “پیچ خط‌مشی (حل مشکلات مناطق آسیب‌دیده شهری) ” با اجرای بنیاد احسان، رویدادهای “ره‌نشان” و “فرصت” در حوزه‌های فنی و مهندسی و کشاورزی که توسط بخش خصوصی اجرا شد، بخشی از رویدادهای برگزار شده ذیل طرح شهید بابایی بنیاد ملی نخبگان به شمارمی‌روند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سه رویداد دیگر در قالب این طرح در حال برگزاری است، یادآور شد: در حال حاضر هسته‌های مساله‌محور دانشجویی در حال رقابت حول سه رویداد “هکاتون بازی‌های جدی” (در زمینه بازی‌های رایانه‌ای)، “دلیل” (حل مشکلات اساسی قوه قضائیه) و همچنین “هوش مصنوعی در سلامت” هستند.
دبیر طرح توسعه رویدادهای رقابتی طرح شهید بابایی، خاطرنشان کرد: طرح شهید بابایی نسل جدید حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان از مستعدان برتر به منظور ایجاد و توسعه زیست‌بوم دانش‌بنیان است که تلاش دارد زمینه را برای تزریق توان نخبگانی به بخش‌های مورد نیاز فراهم کند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا