دسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیانمراکز نوآوری و شتابدهی(منش)

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت وعده داد شاخص‌های خروجی تبدیل تحقیقات به فناوری، ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: هدف سال جاری قرارگاه دانش‌بنیان، افزایش ۲۰ درصدی شاخص‌های خروجی بر اساس مدل تبدیل تحقیقات به فناوری در حوزه سلامت است.


به گزارش  بازارکار به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی با بیان اینکه بالغ بر یک هزار و ۶۹۳ شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلامت فعال هستند، گفت: با یک دید کلان در خصوص تبدیل تحقیقات به فناوری در حوزه سلامت می‌توان چنین گفت که در این چرخه با مقیاس‌های تقریبی تعداد مقالات ISI چاپ شده در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در حدود ۷۵ هزار مقاله است که از این تعداد بیش از ۲۲۲ هزار طرح پژوهشی و پایان‌نامه و ۵۵۳ طرح فناوری تهیه شده است.
وی با اعلام اینکه تعداد کل اشتغال شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت بالغ بر ۲۸ هزار نفر است، گفت: ۳۴۳ محصول فناور سلامت و ۳۳۵ ثبت اختراع در علوم پزشکی داریم.
پناهی افزود: هدف سال جاری قرارگاه دانش‌بنیان، افزایش ۲۰ درصدی شاخص‌های خروجی بر اساس مدل تبدیل تحقیقات به فناوری در حوزه سلامت است.
وی در ادامه به زنجیره فرصت_ارزش اشاره کرد و گفت: در این زنجیره به صورت خلاصه ابتدا فرصت در قالب نیاز جامعه یا طرح مسئله یا مطالبه دستگاه‌های اجرایی شناسایی می‌شود، پس از آن باید ایده مطرح شده پرورش یابد، در صورت وجود پتانسیل کافی وارد فاز پژوهش و تحقیق شود و سپس مرحله ساخت محصول اولیه و آماده‌سازی برای ورود به بازار است که در صورت موفقیت باید زمینه جهت تولید صنعتی و تجاری‌سازی فراهم شود.
پناهی یادآور شد: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بسته‌های حمایتی_ سیاستی افزایش تولید دانش‌بنیان اشتغال‌آفرین تهیه شده است.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه شعار سال را سرلوحه اقدامات معاونت قرار داده‌ایم، به ایجاد اجزای مختلف زیست‌بوم فناوری سلامت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۹۵ مرکز رشد فناور حوزه سلامت، ۱۲ پارک علم و فناوری سلامت فعال هستند و اخیرا نیز اساسنامه مراکز نوآوری سلامت به تصویب رسیده و به این ترتیب بستر لازم از ایده‌پردازی تا توانمندسازی، تجاری سازی و ورود به بازار حوزه سلامت مهیا شده است.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، وی به بالاترین فراوانی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت بر اساس حوزه تخصصی اشاره کرد و گفت: رده نخست مربوط به دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان با ۴۱۱ شرکت است، پس از آن مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی با ۲۹۵ شرکت، ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته با ۲۷۵ شرکت و وسایل و ملزومات و تجهیزات پزشکی با ۲۳۵ شرکت قرار دارد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا