اخبار استخدامپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

در رویداد ملی تبادل نوآوری بنگاه های صنعتی کوچک و متوسط تاکید شد: هم افزایی صنایع کوچک و متوسط برای رفع نیاز فناورانه بخش صنعت

رویداد ملی تبادل فناوری بنگاه های کوچک و متوسط با حضور دکتر علی رسولیان معاون وزیر صمت و مدیر عامل صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، رسول سواری مدیرعامل شرکت شهرک های استان اصفهان، مهندس محمدصالح خالقی دبیر شبکه فن بازار ملی ایران، امیررضا نقش معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان و جمعی از مدیران و کارآفرینان حوزه صنعت و فناوری برگزار شد.

معاون وزیر صمت هم افزایی برای رفع نیاز فناورانه صنعت را یکی از راه های توسعه صنایع کوچک و متوسط عنوان کرد و افزود: متاسفانه بین فناوری و صنایع ارتباط کمی وجود دارد و این موضوع توسعه صنایع کوچک را با مشکل مواجه خواهد کرد.

به گزارش بازارکار، در این رویداد دکتر علی رسولیان معاون وزیر صمت و مدیر عامل صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با بیان این که نیاز امروز صنایع تعامل بابخش فناوری و توسعه فناورانه گفت: اگر صنایع کوچک و متوسط فقط با تکیه بر تکنولوژی فناورانه  حرکت کند به اهداف خود دست خواهد یافت.

 ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌های کوچک اختصاص می‌یابد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با بانک ملی توافق شد ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای صنایع کوچک منابع مالی تأمین شود؛ همچنین با کمک معاون رییس‌جمهور نیز تفاهم شد برای صنایع کوچک حداقل هزار میلیارد برای صنایع راکدی که قابلیت احیا دارند اختصاص یابد.
علی رسولیان معاون وزیر صنعت معدن تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران صبح امروز در رویداد ملی تبادل فناوری بنگاه‌های صنعتی و کوچک اظهار داشت: امروز نیاز جدی ما توسعه فناوری است و باید بتوانیم دانش بنگاه‌های صنعتی کشور را افزایش دهیم و به تکنولوژی‌های موجود اتکا نداشته باشیم.

وی با اشاره به شعار سال مبنی بر دانش‌بنیان بودن و اشتغال‌زا بودن تولید گفت: در کشور ما یک مشکل بزرگ این بود که برای نیاز‌های حوزه فناوری، بین بنگاه‌های بزرگ تولیدی و شرکت‌های دانش‌بنیان فاصله وجود داشت و بسیاری از بنگاه‌های بزرگ نیاز‌های خود را از خارج کشور وارد می‌کردند.

هزار و ۶۰۰ نیاز فناورانه شناسایی شده است

رسولیان ادامه داد: این رویداد‌ها می‌تواند موجب اتصال دانش، فناوری و اقتصاد شود؛ از هزار و ۶۰۰ نیاز فناورانه شناسایی شده، بیش از ۴۰۰ نیاز برآورده شده است؛ در حال حاضر ما تحت فشار جدیدی تحریم‌ها هستیم و دشمنان تمام ابزار‌های خود را به کار می‌برند تا جلوی رشد اقتصادی ما را بگیرند، اما با استفاده از روش‌های دانش‌بنیان بسیاری از نیاز‌های ما در داخل کشور تهیه می‌شود.

معاون وزیر صنعت معدن تجارت خاطرنشان کرد: قبلا ۹۵ درصد از دارو‌های ما از خارج وارد می‌شد؛ اما در حال بیشتر از ۵۰ درصد مواد اولیه ساخت دارو و بیش از ۹۵ درصد از دارو‌های ما در داخل تولید می‌شود.

وی با تبریک ۲۱ مرداد روز صنایع کوچک به فعالان اقتصادی و صنعتی بیان کرد: همه ارکان حاکمیت و تصمیم‌گیری ما باید به سوی تولید دانش‌بنیان حرکت کنند؛ قطعا در طول سال‌های گذشته تفکر دانش‌بنیان شدن تولید غالب و نگاه به صنایع کوچک نیز متحول شده است.

رسولیان با اشاره به ظرفیت‌های استان اصفهان تصریح کرد: در استان اصفهان در هر بنگاه کوچک به ازای یک لیتر بر ثانیه آب، ۲۰۰ شغل ایجاد می‌شود که این نشان می‌دهد تمرکز بر روی بنگاه‌های کوچک می‌تواند اشتغال را توسعه دهد و این الگو در کشور‌هایی مثل کره و آلمان پیاده شده و موفق بوده است.

فضای کسب و کار کشور رتبه خوبی ندارد

معاون وزیر صنعت معدن تجارت به معضلات صنایع کوچک اشاره و مطرح کرد: یک مشکل مربوط به فضای کسب و کار کشور است و در این زمینه ما رتبه خوبی در کشور نداریم و بنگاه‌های کوچک و متوسط ما هم از این فضا متأثر می‌شوند.

وی افزود: دولت سیزدهم برای حل این مشکلات قدم‌های جدی برداشته است؛ وزارت اقتصاد در تلاش است تا مجوز‌های کسب و کار به صورت الکترونیکی اخذ شوند؛ در وزارت صمت تقریبا تمام فرایند‌ها در حال الکترونیکی شدن است، در شرکت شهرک‌های صنعتی نیز فرایند واگذاری زمین الکترونیکی شده تا شرکت‌ها گرفتار امضا‌های طلایی نشوند، همچنین بیش از ۵۵ فرایند تعریف شده تا به صورت الکترونیکی شوند و تلاش می‌کنیم امسال تمام امور به صورت الکترونیکی انجام شوند.

رسولیان به مشکلات اقتصادی از قبیل تورم هم اشاره و بیان کرد: این مشکلات ناخودآگاه بر روی بنگاه‌های اقتصادی هم اثرگذار است، تمام تلاش دولت در این است که فضای اقتصادی کشور را تثبیت کند که می‌تواند در برنامه‌ریزی بنگاه‌ها به آن‌ها کمک کند؛ یکی از مشکلات دیگر بحث زیرساخت‌هاست و خدماتی که دولت ارائه می‌دهد از جمله آب و برق و گاز گران است؛ در این راستا یکی از سیاست‌های ما در سازمان صنایع کوچک این است که برای شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانیم کارگاه‌هایی را در شهرک‌های صنعتی ایجاد کنیم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح کرد: بیش از هزار و ۶۰۰ کارگاه ۲۰۰ و ۳۰۰ متری را در طول یک سال گذشته در کل کشور ایجاد کردیم؛ همچنین با معاونت فناوری ریاست‌جمهوری توافق شد که در شهرک‌های فناورانه‌ای که داریم بتوانیم به طور ویژه برای شرکت‌های دانش بنیان و فناور کارگاه‌هایی را ایجاد کنیم؛ در اصفهان در هفته گذشته توافق‌نامه‌ای امضا شد که در شهرک علمی و تحقیقاتی ۵۰ کارگاه ساخته شود.

وی متذکر شد: مشکل دیگر تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط است، در حال حاضر به طور متوسط ۳۰ درصد قیمت مواد اولیه در سطح جهانی افزایش یافته است، ما باید برای تامین مالیربنگاه‌های کوچک اقدامات مهمی انجام دهیم؛ به عنوان نمونه سهم صنعت از تسهلات بانکی حتما باید افزایش پیدا کند و حداقل به میزان اشتغالی که صنعت ایجاد می‌کند، سهمیه تسهیلات مناسب را به صنعت اختصاص دهند.

رسولیان خبر داد: وزارت صنعت معدن روش تامین مالی زنجیره‌ای را شروع کرده و می‌تواند تا ۳ برابر سرمایه در گردش بنگاه‌ها تامین شود؛ با بانک ملی هم توافق شد هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای صنایع کوچک منابع مالی تأمین شود؛ همچنین با کمک معاون رییس‌جمهور هم تفاهم شد برای صنایع کوچک حداقل هزار میلیارد برای صنایع راکدی که قابلیت احیا شدن دارند اختصاص یابد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح کرد: در بحث تولید زنجیره ارزش بسیار مهم است و ما باید کل این زنجیره را چه در حوه تأمین مواد اولیه، چه بازرگانی و بازاریابی و چه خدمات پس از فروش تقویت کنیم.

وی تأکید کرد: یکی از موارد مهمی که مطرح است، بحث آموزش بنگاه‌هاست، بنای ما این است که در آموزش و توسعه بهره‌وری از مشاوران متصص استفاده کنیم؛ در همین زمینه امسال بعد از چند سال بعضی از کارآفرینان و فعالان اقتصادی ما به آلمان رفتند و آموزش دیدند و توانستند قرارداد‌های خوبی را منعقد کنند و منجر به بازاریابی جدید و آشنایی با شرکت‌های بزرگ شد.

رسولیان ابراز امیدواری کرد: این روش را امیدواریم که با کشور‌هایی دیگر نظیر ترکیه و کره هم انجام دهیم؛ البته الان با ترکیه به توافقاتی رسیده‌ایم؛ تلاش ما این است که هم حضور بنگاه‌ها را در کشور‌های خارجی فراهم کنیم و هم آن‌ها را محصولات و کالا‌های و هم چنین روش‌های تولید جدید آشنا کنیم.

 ۴ قرارداد رفع نیاز فناورانه در صنایع کوچک و متوسط  استان اصفهان منعقد شد

وی با تاکید بر این که امسال سال دانش بنیان هاست و به عنوان نیاز اصلی جامعه شناسایی شده است ادامه داد: دانش بنیان ها نه تنها اشتغالزایی ایجاد میکنند بلکه وضعیت تولید را ارتقا می بخشند این در حالی است که متاسفانه در کشورمان خلا ارتباط بین دانش بنیان ها و بخش فناوری وجود داشته ونیازهای فناورانه در صنعت پاسخ داده نشده است.

وی ابراز امیدواری کرد تا همه ارکان دولت و تصمیم گیری ها به سمت و سوی تولید بویژه بخش صنعت و صنایع کوچک سوق یافته و حرکت کنند.

رسولیان در ادامه با اشاره به این که دانش بنیان شدن به تفکر تبدیل شده است به اشتغالزایی در صنایع گوچک یه عنوان یک مزیت اشازه کرد و افزود: در اصفهان؛ بنگاه های کوچک یا یک لیتر آب در ثانیه ۲۰۰ شغل ایجاد کرده است این بیانگر ارزش و مزیت دانش بنیان ها در اشتغالزایی و سرمایه گذاری است.

وی با تاکید بر این که در استفاده از دانش بنیان ها از الگوهای جهانی استفاده میکنیم ادامه داد: از الگوهایی که بومی شده بهره مند شده ایم تا از این طریق توسعه صنعتی صنایع کوچک و متوسط ممکن شود .

 

معاون وزیر صمت در ادامه فضای کسب و کار کشور، شاخص های کلان اقتصادی، مشکلات زیرساخت ها، تامین مالی را از مهمترین مشکلات صنایع کوچک و متوسط عنوان کرد و یادآور شد: فضای کسب و کار کشور مناسب نبوده و بنگاه های کوچک و متوسط را تحت تاثیر قرار داده است همچنین؛ تورم نگرانی هایی برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.همچنین در بخش زیرساخت ها دارای مشکلاتی هستیم که از آن جمله میتوان به ارائه خدمات بیشتر از قیمت تمام شده اشاره کرد.

وی ادامه داد: از مهمترین سیاست ما؛ هدفگذاری برای ایجاد۱۶۰۰ کارگاه کوچک و متوسط در مساحت های ۲۰۰ یا ۳۰۰ متری است.

به گفته معاون وزیر صمت؛ شهرک های فناورانه ایی در کشور احداث شده که راه اندازی ۵۰ پایگاه یا بنگاهی که از توان مالی بالایی برخوردار نیستند در آن انجام خواهد شد.

رسولیان با اشاره به این که هزینه بالای تولید ۳۰ درصد سطح جهانی در کشورمان است افزود: وزارت خانه های اقتصادی و صمت به دنبال راه های ایجاد تسهیلات برای صاحبان صنایع کوچک و متوسط هستند تا از این طریق سهم صنعت از بانک ها افزایش یابد. به شکلی که وزارت صمت در راستای تحقق اهداف مالی؛ روش تامین زنجیزه ای را به مرحله ظهور و بروز رسانده تا ازاین طریق سه برابر سرمایه در گردش بنگاه ها تامین مالی شود.

۱۰۰۰ میلیارد تومان برای احیای واحدهای تولیدی و اقتصادی

وی از توافق شرکت شهرک های صنعتی ایران و بانک ملی برای تامین مالی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی خبر داد و گفت: مخبر معاون اول رییس جمهور نیز توافقاتی برای احیای واحدهای تولیدی با مبلغی حدود۱۰۰۰ میلیارد تومان داشته ایم.

رسولیان از انعقاد قراردادهای جدید با المان خبر داد و افزود: قراداد فن بازار با آلمان آغاز شده و به زودی باید منتظر ارتباطات موثرتری باشیم ‌.

در پایان این رویداد از کتاب رفع نیاز فناورانه کشور با حضور رسولیان و مسئولان استانی رونمایی شد.

گفتنی است 847 شهرک ها و نواحی صنعتی در کشور بستر مناسبی برای تبادل و انتقال فناوری و توسعه بنگاه های کوچک و متوسط در بخش های مختلف صنعت هستند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا