کردستانکردستان- سردبیر

61 واحد صنعتی راکد در کردستان قابلیت احیا دارند

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستات گفت: براساس پایش واحدهای تولیدی و صنعتی ۱٦۵ واحد غیرفعال در استان وجود دارد که ۶۱ مورد آن قابلیت احیا دارند.

بختیار خلیقی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: رونق تولید ضمن رشد اقتصادی و کاهش تورم، موجب رفاه و اعتماد به نفس ملی می‌شود.

وی از تقویت صنایع خرد و زیرپوشش قراردادن آنها برای توسعه و ایجاد اشتغال بیشتر در استان خبر داد و افزود: تقویت واحدهای تولید صادرات‌گرا در استان پیگیری می‌شود و حمایت از طرح‌های پیشران مورد توجه جدی است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان به اشتغال به کار بیش از ۱۵ هزار نفر در بخش صنعت استان گریزی زد و افزود: ۳ هزار نفر در بخش معدن و ۱۷۵ هزار نفر در بخش تجارت مشغول بکار هستند.

به گفته وی، براساس پایش واحدهای تولیدی و صنعتی ۱٦۵ واحد غیرفعال در استان وجود دارد که ۶۱ مورد آن قابلیت احیا دارند.

خلیقی با بیان اینکه فعال‌سازی واحدهای معدنی راکد و نیمه‌ راکد از اولویت‌های سازمان صمت در کردستان است، گفت: از ۹۸٥ واحد صنعتی موجود در استان ۵۸۷ واحد فعال، ۱۶۵ واحد غیرفعال و مابقی نیمه فعال هستند.

وی از بازگشت به فعالیت ۶ واحد راکد تا پایان تیرماه در استان خبر داد و افزود: ۱٨ گونه ماده معدنی در استان وجود دارد.

به گفته مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان، ٨۳۵ میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی در سال گذشته از معادن استان به خزانه واریز شده است.

خلیقی با بیان اینکه به منظور ایجاد زنجیره و جلوگیری از خام‌ فروشی، در پهنه دیواندره پرواز ژئوفیزیک هوایی برای شناسایی نقاط امیدبخش با تخصیص اعتباری بالغ بر ۲٨۰ میلیارد تومان در حال اجراست، گفت: ۵۳ درصد از مساحت دیواندره زیرپوشش این مهم قرار می‌گیرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا