اخبار استخدامپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهقزوینقزوین- سردبیر

طرح شهر دانشجو گامی نو در جهاد دانشگاهی قزوین

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت: طرح شهر دانشجو، باهدف پرورش و توانمندسازی دانشجویان در حوزه‌های علمی و تخصصی گامی نو در استان است که در دانشگاه مادر استان به‌صورت پایلوت اجرا می‌شود و سپس به سایر دانشگاه‌ها تسری خواهد یافت.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت: طرح شهر دانشجو، باهدف پرورش و توانمندسازی دانشجویان در حوزه‌های علمی و تخصصی گامی نو در استان است که در دانشگاه مادر استان به‌صورت پایلوت اجرا می‌شود و سپس به سایر دانشگاه‌ها تسری خواهد یافت.
فرشاد پیله‌چی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری صداوسیما مرکز قزوین اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به‌عنوان یک‌نهاد انقلابی و علمی در سه عرصه پژوهش و فناوری، آموزش و توانمندسازی و حوزه فرهنگی، فعال است تا با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در استان، مسائل مردم در حوزه‌های مختلف را برطرف کند.
وی گفت: در عرصه پژوهش و فناوری، جهاد دانشگاهی قزوین در ۲ بخش سلامت و صنعت که از نیازهای استان است وارد عمل شده و در عرصه آموزش و توانمندسازی نیز با ایجاد اشتغال پایدار در حال فعالیت است.
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین با اشاره به فعالیت چشمگیر جهاد در حوزه سلامت بیان کرد:‌ با توجه به اهمیت فعالیت در حوزه بهداشت و درمان بیش از ۳۰ سال است که جهاد دانشگاهی در حوزه سلامت فعالیت می‌کند چراکه جهاد همیشه به دنبال کارهای به زمین مانده در مسائل مهم کشور است.
این مسئول تصریح کرد: جهاد دانشگاهی سیاست کاری خود را در حوزه سلامت در بخش‌های درمان ناباروری، آزمایشگاه پاتوبیولوژی، فیزیوتراپی، مرکز شیمی‌درمانی و حوزه پیشگیرانه بانک‌خون بند ناف تعریف کرده است.
وی با اشاره به موضوع جوانی‌ جمعیت عنوان کرد: جمعیت بحث داغ این سال‌های کشور است. کشور در شرایط فعلی به نرخ موالید بالا نیاز دارد و تمرکز در حوزه ناباروری کار ویژه‌ای است که در سلامت استان توسط جهاد دانشگاهی انجام‌شده تا از ناباروری به‌عنوان یکی از سه عامل اصلی طلاق در جامعه پیشگیری کند و با حمایت زوجین در تأمین نرخ موالید، به جوانی جمعیت کمک کند.
پیله‌چی تصریح کرد: هرماه بیش از ۱۰۰ پرونده در حوزه ناباروری تشکیل می‌شود و متأسفانه استان قزوین به سبب فرهنگ و رژیم نامناسب غذایی و صنعتی بودن استان، در نرخ ناباروری قدری بالاتر از میانگین کشوری است. با توجه به حجم بالای مراجعات به مرکز ناباروری، از ابتدای سال ۱۴۰۱ این مرکز درمانی از خیابان فردوسی به مکان بهتری در سه‌راه خیام نقل‌مکان کرده‌ایم. شایان‌ذکر است به دلیل مراجعات بیماران از استان‌های هم‌جوار به این مرکز، امیدواریم بتوانیم با ساخت مجتمع درمانی جهاد خدمات شایسته‌تری به شهروندان ارائه کنیم.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که برای موضوع ناباروری به مرکز جهاد دانشگاهی مراجعه می‌کنند در گروه‌های مشاوره و دارودرمانی، تزریق درون رحمیIUI و یا عمل جراحی یا ivf تقسیم می‌شوند که خوشبختانه در بخش IUIقریب به ۳۰ درصد موفقیت و در بخش IVF تا ۴۰ درصد بارداری موفق را تجربه کرده‌اند که در این زمینه با میزان استاندارد کشوری هم‌راستا است.
بانک بند ناف؛ بیمه‌ی تأمین سلامت در بروز بیماری‌ها
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت:‌ درگذشته سلول‌های بنیادی یا بند ناف به‌عنوان یک زباله بیولوژیکی شناخته می‌شد و پس از تولد نوزاد بند ناف را دور می‌انداختند اما از ۲۰ سال پیش با تحقیقات صورت گرفته، بند ناف به‌عنوان یکی از اعضای سرشار از سلول‌های بنیادی معرفی‌شده که می‌تواند در آینده درروند درمان برخی از بیماری‌های ویژه همچون بیماری‌های خونی، سرطان خون، پارکینسون، آلزایمر یا تزریق سلول به فرزندان نارس مورداستفاده قرار گیرد.
وی افزود: مرکز بانک بند ناف در استان قزوین فعال است و جهاد دانشگاهی زوجینی را که در آستانه تولد فرزند هستند دعوت می‌کند تا جهت ثبت‌نام مراجعه کنند و در هر جای استان که باشند نیروهای جهاد جهت دریافت ذخیره بند ناف اقدام خواهند کرد. لازم به ذکر است این خدمات با نرخ مناسب و به‌صورت اقساطی ارائه می‌شود.
پیله‌چی یادآوری کرد: شاید چند سال اخیر این خدمات بند ناف، لوکس محسوب می‌شد اما الان مردم متوجه اهمیت سلول‌های بنیادی هستند که همچون بیمه می‌تواند فرد یا اعضای خانواده‌اش را به جهت بیماری‌هایی که نیازمند سلول بنیادی است بیمه کرده و نجات‌بخش باشد.
جهاد دانشگاهی حلقه واصله‌ی صنعتگران با نیروهای متخصص
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به دنبال آن است که در هر استان بر اساس ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود نیاز افراد آن به اشتغال پایدار را برطرف کند و خدمات فاخری ارائه نماید. استان قزوین طبق سند آمایش و به‌طور تجربی نشان داده که از ظرفیت‌های صنعتی بالایی برخوردار است.
وی خاطرنشان کرد: اگرچه صنایع استان قزوین به لحاظ شرایط اقتصادی طی سنوات گذشته دچار رکود شده است اما جهاد با کار ویژه‌ی خود در تلاش است که علاوه بر برقراری ارتباط بین دانش و صنعت به‌عنوان یکی از ارکان علم و فناوری بتواند به تجاری‌سازی محصولات کمک کند تا تولیدکننده بتواند محصولات خود را در حوزه‌ی درون‌مرزی و برون‌مرزی به فروش رساند.
پیله‌چی بابیان اینکه جهاد دانشگاهی با تسلط بر علم و فناوری می‌کوشد تا مشکلات صنعت را از طریق دانش و هم‌افزایی برطرف کند، عنوان کرد: در فاز اول، در تعامل با معاونت اقتصادی استانداری بیش از ۷۰ شرکت معین شدند تا مشکلات مدیریتی آن‌ها در حوزه منابع انسانی، منابع مالی و لُجستیک برطرف شود. تاکنون ۱۰ شرکت به ثمر نشسته و علاوه بر اصلاح ساختار سازمانی، شرایط فروش محصولات آن‌ها در حوزه‌ی درون‌مرزی و برون‌مرزی مهیا شده است‌. این مجموعه‌ها غالباً در عرصه تولید فعال بوده اما برای فروش محصولات نیاز به احیاء شرایط داشت.
هدف جهاد دانشگاهی ایجاد اشتغال پایدار در جامعه است
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت:‌ کار ویژه جهاد در حوزه توانمندسازی و اشتغال، زیست بومی است که پارادوکس موجود بین جویندگان کار و کارفرمایانی که به دنبال نیروی باکیفیت هستند را حل کند. این فرهنگ باید نهادینه شود که اگر ما به دنبال کار هستیم باید مهارت داشته باشیم.
وی افزود: زیست‌بوم اشتغال‌زایی جهاد دانشگاهی، در حوزه‌های نخبگانی، اقشار آسیب‌پذیر جامعه و افراد جویای کار فعال است. به‌طور مثال زیست‌بوم نوآوری نخبگانی ۲ سالی است که فعالیت خود را آغاز کرده است تا شرایط را به نحوی رقم بزند که نخبگان به جهت عدم جذابیت فضای کار، اقدام به مهاجرت نکنند. باید این سرمایه‌ها را در کشور نگه‌داشت و برای رونق اقتصاد و حرکت چرخ‌های تولید از دانش آن‌ها بهره گرفت.
پیله‌چی بابیان اینکه آموزش باید هدفمند و برای رسیدن به اشتغال پایدار باشد، به طرح توانمندسازی بانوان استان اشاره کرد و گفت: با مشارکت امور بانوان نهاد ریاست جمهوری، طرح توانمندسازی بانوان آسیب‌پذیر و سرپرست خانوار در دستور کار قرار گرفت. در فاز اول ۱۲۱ نفر آموزش‌دیده و به توانمندی دست یافتند و ارتباط آن‌ها با پیشران‌ها و کارآفرینان برقرار شد و هم‌اکنون صاحب اشتغالی پایدارند.
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین بابیان اینکه فرهنگ کار باید اصلاح شود، اظهار کرد: قالب افراد شغل را در پشت‌میزنشینی و کار اداری خلاصه می‌کنند اما این در حالی است که امروزه افرادی با شغل‌های بسیار ساده آزاد، درآمدی بهتر از یک کارمند دارند.
۲۱ هزار نفر از خدمات آموزشی جهاد دانشگاهی استفاده کردند
پیله‌چی، در خصوص کیفیت دوره‌ها و آموزش‌های جهاد دانشگاهی گفت: باوجود شرایط کرونایی در سال گذشته، بالغ‌بر ۲۱ هزار نفر از خدمات آموزشی جهاد دانشگاهی استفاده کردند. برای تکمیل زنجیره، مرکز کاریابی مجازی جهاد دانشگاهی راه‌اندازی شده تا برای افراد، پس از سپری کردن دوره آموزشی، فضای کاری نیز ترسیم شود. گروهی از افرادی که در دوره‌ها شرکت می‌کنند صاحب شغل‌اند و به جهت کیفیت آموزشی جهاد دانشگاهی، جهت ارتقاء مهارت خود مراجعه کردند، اما گروه دیگر افرادی هستند که به‌دنبال کار هستند و از بین آنان بالغ‌بر ۲۵ درصد وارد بازار کار پایدار می‌شوند.
وی تصریح کرد: یکی از حوزه‌های جهاد دانشگاهی، معاونت آموزش و کاریابی است که در حقیقت یک هلدینگ آموزشی است که بیش از ۱۰ گروه آموزشی در زیرمجموعه آن، در حال فعالیت‌ هستند. به‌طور مثال در حوزه صنعت، خدمات آموزشی در سطوح مختلف ارائه می‌شود که دستگاه‌های اجرایی را تحت پوشش قرار می‌دهد، و یا گروه پزشکی که یونیک است و خدمات آموزشی پزشکی را کنار دانشگاه علوم پزشکی در قالب دوره‌های عمومی مطرح می‌کند.
ساخت مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی در انتظار تخصیص اعتبار است
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت: علیرغم اینکه مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی جهاد دانشگاهی متعدد هستند اما سرانه درمانی استان قزوین کم است و این در حالی است که ما علاوه بر مردم استان پذیرای مراجعانی از سایر استان‌ها نیز هستیم که فضاهای فعلی پاسخگوی این حجم از مراجعات و خدمات نیست.
وی با اشاره به ساخت مجتمع پژوهشی، درمانی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی گفت: متأسفانه در سنوات اخیر به دلیل کرونا و شرایط اقتصادی این پروژه پیشرفت چشمگیری نداشت. آن را به ۳ فاز تقسیم کرده‌ایم، فاز اول ۳۰ درصد پیشرفت داشته که اگر به اتمام برسد برای خدمات درمانی به بهره‌برداری خواهد رسید. برای ساخت این مجموعه قریب به ۷۰۰ میلیارد ریال بودجه نیاز است که در سفر اخیر ریاست جمهوری به استان تقریباً ۴۰۰ میلیارد ریال بودجه به این پروژه اختصاص یافت.
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین افزود: با جذب این اعتبار می‌توانیم با جدیت به پیشرفت و ساخت این مجتمع اقدام کنیم، همچنین خیرین می‌توانند جهت کمک به‌سلامت استان به‌ویژه در حوزه‌ی ناباروری و سرطان به حیات همنوعان خود کمک کرده و یاریگر جهاد دانشگاهی در احداث این مجتمع باشند.
خدمات اجرایی جهاد دانشگاهی از پشتوانه پژوهشی برخوردار است
پیله‌چی گفت: در جهاد دانشگاهی سه حوزه‌ی آموزش، پژوهش و فرهنگ تعریف شده است که سرآمد حوزه پژوهش، سلامت و صنعت است. یکی از ویژگی‌های بارز جهاد دانشگاهی کاربردی کردن پژوهش‌ها در میدان عمل است.
وی خاطرنشان کرد: پژوهش و مطالعاتی که در جهاد صورت می‌گیرد، کتابخانه‌ای نیست بلکه کاربردی است و به خروجی عملیاتی منتج می‌شود. به‌طور مثال مرکز ناباروری و خدمات درمانی که از ۳۰ سال گذشته آغاز به کارکرده با فعالیت‌های پژوهشی بوده و امروز هم، روی مرز دانش فعالیت می‌کند. تمام خدمات اجرایی جهاد به پشتوانه فعالیت‌های پژوهشی صورت می‌گیرد.
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین بابیان اینکه جهاد دانشگاهی نهادی غیردولتی است عنوان کرد: این مجموعه هیچ بودجه جاری از دولت دریافت نکرده و به‌صورت خودگردان از محل ارائه خدمات، درآمدهای جاری خود را تأمین می‌کند. اما با تمام این شرایط خدمات به‌گونه‌ای ارائه می‌شود که هزینه دوره‌ها برای مردم مناسب باشد.
شهر دانشجو، گامی نو در جهاد دانشگاهی قزوین
پیله‌چی در ادامه به فعالیت‌های مؤثر جهاد دانشگاهی قزوین در عرصه فرهنگی و طرح شهر دانشجو اشاره کرد و افزود: شهر دانشجو، موضوعی بسیار بااهمیت است. در هر عرصه‌ای با پیشرفت کارها، جای فاکتور فرهنگ را خالی می‌بینیم. فرهنگ عاملی کلیدی، مهم و اجتناب‌ناپذیر است. جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگ خدمات مختلفی را ارائه می‌کند که با توجه به نام جهاد دانشگاهی و عقبه و فعالیت‌های اجرایی که در گذشته داشته و با وجود رسانه‌هایی همچون خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا جهت تبیین موضوعات و مسائل کشور در راستای تبیین فعالیت می‌کند.
وی عنوان کرد: حضور دانشجویان و دانشگاهیان در حکمرانی آینده کشور اجتناب‌ناپذیر است. رئیس‌جمهور، وزرا، استانداران و مسئولین همه در دانشگاه تحصیل‌کرده‌اند پس اگر دانشگاه قوی و مفید باشد قطعاً در آینده مدیران و مسئولان خوبی خواهیم داشت.
رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین خاطرنشان کرد: بر همین اساس طرح شهر دانشجو، ابتدا در دانشگاه مادر استان به‌صورت پایلوت اجرا می‌شود و سپس به سایر دانشگاه‌ها تسری خواهد یافت.
وی تشریح کرد: دانشجویان زمانی که واحدهای درسی خود را سپری کنند، مدرک کاردانی، کارشناسی یا بالاتر را دریافت می‌کنند اما واقعاً می‌توانند به‌عنوان یک کارشناس در بازار کار نقش‌آفرین باشند یا خیر؟
این مسئول گفت: هدف از طرح شهر دانشجو این است که دانشجو در حین تحصیل دوره‌های مهارتی را نیز آموزش ببیند تا در ساحت رشد فردی، شخصیتی، و اجتماعی، جهان‌بینی دانشجو افزایش یابد. سواد صرفاً گذراندن واحدهای تخصصی درسی نیست بلکه باید مهارت‌های فردی و اجتماعی هم افزایش پیدا کند. این طرح از اول مهرماه با حضور دانشجویان آغاز خواهد شد.
پیله‌چی گفت: مرکز رصد اجتماعی جهاد دانشگاهی می‌تواند به‌عنوان دیتایی بزرگ، کمک‌حال مسئولان باشد. انتشارات هم به‌صورت دانشگاهی، خدماتی را ایراد می‌کند و در حوزه نشر و ارتقاء سطح علمی به‌خوبی کار کرده است.
وی در پایان اشاره کرد: جهاد دانشگاهی استان قزوین در تمامی فعالیت‌ها و خدماتی که ارائه می‌دهد، به‌دنبال امیدآفرینی و پمپاژ انگیزه در میان مردم جامعه است کند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا