خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

راه اندازی شهرک انرژی برای تامین برق واحدهای صنعتی کارآفرینان مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی خراسان رضوی

به گزارش بازارکار و به نقل از قدس آنلاین، مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی گفت: به منظور تامین برق مورد نیاز واحدهای صنعتی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی، شهرک انرژی با بهره‌گیری از انرژهای تجدیدپذیر بادی و خورشیدی در این استان ایجاد می‌شود.

جعفر فرشچی افزود: یکی از برنامه های سازمان صنایع کوچک ایجاد شهرک انرژی و بهره گیری از ظرفیت بادی و خورشیدی برای تولید برق مورد نیاز است که مطالعات ایجاد این شهرک برای تامین برق مورد نیاز صنایع از سوی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در حال انجام است.

وی اظهار داشت: سیاست شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی حفظ وضعیت موجود واحدهای صنعتی و بررسی مشکلات احتمالی آنها است، بدین منظور حتی مدیران و دست اندرکاران این شرکت در واحدها حضور می یابند و از نزدیک مشکلات آنها را بررسی می کنند تا مانع از تعطیلی واحدها شوند.

فرشچی عمده مشکلات شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی را کمبود زمین بویژه در شهرستان مشهد برای پاسخگویی به نیاز سرمایه گذاران جدید و متقاضیان توسعه واحدهای صنعتی ذکر و بیان کرد: افزون بر این هزینه های تامین آب و برق شهرکهای صنعتی از دیگر مشکلاتی است که فشار مضاعفی را به این شرکت وارد کرده است.

وی با اشاره به تفاهم سه جانبه بین شرکت شهرکهای صنعتی، برق منطقه ای و سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی در خصوص تامین برق شهرکهای صنعتی گفت: هرچند هر سه نهاد برای تامین برق وارد عمل شده اند اما هزینه های این پروژه بسیار بالا است اما در تلاش هستیم تا سال آینده تفاهم نامه مزبور به نتیجه برسد.

وی بیان کرد: در پی کاهش سهم شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در تامین هزینه های برق رسانی به شهرکها هستیم، چراکه وضعیت این شرکت به صورت درآمد- هزینه است و هر چه هزینه های کمتری داشته باشد، وجوه کمتری نیز از واحدهای تولیدی خواهد گرفت.

مشکل تامین زمین واحدهای صنعتی در مشهد تا پایان امسال رفع می‌شود

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: مشکل کمبود زمین باعث شده است که برخی فعالان اقتصادی و صاحبان تولید نتوانند طرحهای توسعه ای خود را در شهرکها اجرا کنند و به ناچار به استان دیگری رفته اند، یا اینکه ما نتوانستیم پاسخگوی نیاز متقاضیان سرمایه گذاری در شهرکهای صنعتی مشهد به دلیل کمبود زمین باشیم.

وی اظهار امیدواری کرد که تا پایان امسال با تمهیدات اندیشیده شده مشکلات مربوط به کمبود زمین در مشهد حل شده و به نتیجه برسد.

فرشچی ادامه داد: برای حل مشکل معارضین شهرک صنعتی مشهد ۵، قوه قضائیه و شخص استاندار و معاونین ورود جدی داشته و آن شهرک را از نزدیک مورد بازدید قرار داده و مشکلاتش را بررسی کرده اند که امیدواریم با پیگیری آنان مشکل متصرفین و معارضین این شهرک برطرف شود.

وی ظهار داشت: در هفته آینده نشستی در خصوص تعیین تکلیف معارضین شهرک صنعتی ۵ مشهد برگزار می شود تا بتوان با حل این مشکل واگذاری اراضی آن را به سرمایه گذاران جدید آغاز کرد.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در خصوص تلاش این شرکت در جهت باز پس‌گیری زمین های راکد از سرمایه گذاران فاقد فعالیت در شهرکها و نواحی صنعتی گفت: از سال گذشته پیگیری مجدانه ای در این زمینه انجام گرفته و تاکنون ۲۶ هکتار آزادسازی و به سرمایه گذاران جدید واگذار شده است.

وی بیان کرد: توسعه برخی شهرکها از جمله شهرک ماشین سازی و فناوریهای نوین و شهرک توس در دستور کار قرار گرفته و تقریبا توسعه شهرک ماشین سازی قطعی شده است، در حال رایزنی برای جابه جایی نقاطی در شهرکهای صنعتی هستیم که برای توسعه در نظر گرفته شده اند تا بتوان در نقاطی که توسعه امکان پذیر نیست به نقاط دیگری در شهرکهای مورد نظر منتقل شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا