آموزش و مهارتخراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

کمبود ۱۳۰ معلم در بجستان با شروع سال تحصیلی جدید

حسین کفاش، رئیس اداره آموزش و پرورش بجستان از کمبود ۱۳۰ معلم و ۳۰ مدرسه و کلاس درس همزمان با شروع سال تحصیلی جدید در این شهرستان خبر داد.

 وی با بیان اینکه حدود ۶۰۰۰ دانش‌آموز در ۸۰ مدرسه بجستان مشغول به تحصیل هستند، گفت: حدود ۵۰ مورد از مدارس شهرستان در روستاها مستقر است و در مجموع ۶۰۰ معلم کار ارائه آموزش‌های لازم را به این تعداد دانش‌آموز بر عهده دارند.

رئیس اداره آموزش و پرورش بجستان تصریح کرد: متاسفانه از کمبود مدرسه و معلم به شدت رنج می‌بریم؛ هرچند گفته می‌شود سرانه فضای آموزشی خوب است اما همچنان با کمبود کلاس درس مواجه هستیم.

وی بیان کرد: هرچند اعلام شده باید کلاس‌های کانکسی جمع‌آوری شود اما به دلیل کمبود فضا مجبور به استفاده از کانکس در یک مدرسه در شهر یونسی شده‌ایم.

کفاش گفت: برای آغاز سال تحصیلی جدید از یک ماه قبل تمام مدارس را رصد و به دلیل کمبود فضا بسیاری از دفاتر مدرسه را به کلاس درس تبدیل کرده‌ایم و به جای آن انباری برای همکاران به عنوان دفتر آماده‌سازی شده است.

وی از کمبود حداقل ۱۰ مدرسه و ۲۰ کلاس درس به دلیل افزایش جمعیت شهرستان خبر داد و افزود: از سویی به دلیل شیوع ویروس کرونا نیاز به مدارس و کلاس درس بیشتری داریم.

تحصیل ۵۰۰ دانش‌آموز در ۱۰ مدرسه تخریبی

رئیس اداره آموزش و پرورش بجستان همچنین از فعالیت ۱۰ مدرسه تخریبی که دیگر امکان بازسازی آن‌ نیست، خبر داد و گفت: در این ۱۰ مدرسه حدود ۵۰۰ دانش‌آموز مشغول تحصیل هستند.

کفاش در ادامه اعتباراتی را که به مدارس شهرستان بجستان تخصیص پیدا می‌کند، بسیار اندک توصیف کرد و افزود: اعتباراتی که برای مدارس در نظر گرفته شده، شاید کفاف هزینه آب و برقشان را هم ندهد.

وی تصریح کرد: مثلا برای ۸۰ مدرسه تنها ۱۰ میلیون تومان اختصاص می‌یابد که رقم بسیار ناچیزی است در صورتی که این مدارس هزینه‌های مختلفی دارند و اکثرا از توان خیرین استفاده می‌کنند.

کفاش با بیان اینکه در حال حاضر کمبود فضای آموزشی و نیروی انسانی در بجستان به دغدغه‌ای جدی تبدیل شده، ادامه داد: بیش از ۵۰ درصد کسانی که در آموزش و پرورش بجستان استخدام می‌شوند، بومی این منطقه نیستند و بعد از چند سال خدمت دنبال رفتن از این شهر هستند که این موضوع به معضلی جدی برای ما تبدیل شده است.

وی افزود: هرچند بجستان در زمینه جذب معلم مهاجرپذیر است اما بعد از ۲ سال ۹۰ درصد معلمان درخواست انتقال دارند و این مساله به آموزش شهرستان لطمات جدی وارد می‌کند.

رئیس اداره آموزش و پرورش بجستان عنوان کرد: علی‌رغم اینکه گرمایش تمام مدارس مورد تائید و استاندارد است ولی برای تامین سرمایش با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی بیان کرد: دغدغه اداره آموزش و پرورش مناطقی مانند بجستان تامین سرمایش مدارس است چون روزهای یخبندان در این منطقه بسیار کم بوده و ۳۰۰ روز سال آفتابی است. به همین دلیل معضل مسائل سرمایشی مدارس بیشتر به چشم می‌آید.

کفاش یادآور شد: در حال حاضر سیستم سرمایشی بالغ‌ بر ۸۰ درصد مدارس شهرستان بجستان کامل نیست.

منبع: ایسنا

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا