کردستانکردستان- سردبیر

۱۳۴ مورد تغییر کاربری غیرمجاز در شهرک های صنعتی کردستان شناسایی شد

سنندج- ایرنا- مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان گفت: ۱۳۴ مورد تغییر کاربری غیرمجاز در شهرک های صنعتی استان شناسایی شده که ۴۳ مورد آن به داوری معرفی شده است.

احمد خسروی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه شرکت شهرک های صنعتی استان در برخی شاخص های امیدبخش دارای رتبه برتر کشور است، اظهار داشت: در شاخص شهرک سازی طی سه سال متوالی(۱۳۹۷،۱۳۹۸ و ۱۳۹۹) رتبه نخست کشور را به خود اختصاص دادیم.

وی اضافه کرد: در نتیجه هزینه کرد ۷۳ درصد بودجه حاصل از منابع داخلی در پروژه های شهرک سازی موفق به کسب این رتبه شده ایم.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان افزود: بعد از اجرای شهرک صنعتی یک و سه سنندج به مدت هفت، هشت سال زمینی برای واگذاری در این شهرستان به متقاضیان وجود نداشت و در راستای رفع این مشکل پروژه سرنجیانه اجرایی شد.

خسروی ادامه داد: فاز نخست شهرک صنعتی چهار سنندج(سرنجیانه) اجرایی شده و ۲۵۰ قرارداد واگذاری زمین هم منعقد شده است و ۸۰ مورد هم اکنون در حال ساخت و ساز هستند.

وی با اشاره به اینکه همچنان متقاضی زمین صنعتی در مرکز استان داریم، گفت: در حال حاضر ۴۸۰ نفر متقاضی زمین در سنندج هستند که برای تامین آن به دنبال اجرای فاز دوم شهرک سرنجیانه هستیم.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان یادآور شد: این میزان درخواست نشان می دهد به محض فراهم شدن زیرساخت های لازم اقبال و اقدام به سرمایه گذاری در استان وضعیت مطلوبی دارد.

خسروی در ارتباط با هزینه مربوط به واگذاری زمین به متقاضیان، اظهار داشت: این شرکت از متقاضیان حق انتفاع دریافت می کند وگرنه ارزش زمین بسیار بالاتر از مبلغی است که از آنها گرفته می شود.

وی یادآور شد: در سنوات گذشته به دلیل کنترل و نظارت ضعیف عده‌ای به جای نگاه تولیدی؛ دید رانت و سود به اراضی صنعتی داشتند که در راستای رفع این معضل با همکاری دستگاه قضا اقدام به شناسایی و تعیین تکلیف بسیاری از اراضی دست نخورده در شهرک های صنعتی استان کردیم.

تعیین تکلیف همه اراضی واگذار شده در شهرک های صنعتی استان تا سال ۱۳۹۷

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان گفت: در قالب ۲۷۸ پرونده وضعیت ۲۷۰ هکتار از اراضی شهرک های صنعتی استان تعیین تکلیف شد و در نتیجه تاکنون قرارداد ۸۹ فقره با مساحت ۳۴ هکتار فسخ شد و آماده واگذاری به دیگر سرمایه گذاران است.

خسروی ادامه داد: قدیمی‌ترین زمین واگذار شده در شهرک های صنعتی استان سال ۱۳۸۲ با مساحت ۲ هکتار به فردی در شهرک صنعتی سنندج یک واگذار شده بود که بعد از ۱۹ سال با تلاش و پیگیری این زمین بازپس گرفته و به مزایده گذاشته شد و هم‌اکنون چند سرمایه‌گذار جدید در حال ساخت واحدهای تولیدی خود در همین عرصه صنعتی هستند.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان سقز هم زمینی بعد از ۱۲ سال بازپس گرفته شد و به ۱۸ نفر سرمایه گذار واگذار شده است، افزود: تا پایان سال ۱۳۹۷ زمینی در شهرک ها و نواحی صنعتی استان نداریم که تعیین تکلیف نشده باشد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان ادامه داد: سال آینده هم هرمتقاضی که سال ۱۳۹۹ زمین دریافت کرده ولی عملیات احداث واحد را اجرا نکرده باشد به داوری و مراجع قانونی معرفی می شود.

خسروی در زمینه تغییر کاربری غیرمجاز فضای صنعتی در شهرک ها اظهار داشت: براساس پایش انجام شده بیشترین تغییر کاربری غیرمجاز در شهرک های صنعتی یک و سه سنندج و شهرک کامیاران اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: بعد از شناسایی این واحدها در ابتدا به آنها اخطار داده می شود اگر طی مدت سه ماه به اخطار داده شده توجه نکنند به داوری و سپس فسخ قرارداد منجر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان اعلام کرد: با توجه به پایش انجام شده ۱۳۴ مورد تغییر کاربری غیرمجاز در سوله ها موجود در شهرک های صنعتی استان اتفاق افتاده که ۴۳ مورد به داوری معرفی و به ۱۷ مورد هم اخطار داده شده است.

شرکت شهرک‌های صنعتی کردستان در چهارم اردیبهشت سال ۱۳۷۰ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد و تاکنون به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان در ۱۲ شهرک، هفت ناحیه صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی زمین واگذار کرده است.

این شرکت با دارا بودن یک مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۱۴۸۸ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۷۲۰ واحد صنعتی و واحد کارگاهی زمینه اشتغال مستقیم ۱۲ هزار نفر را در استان کردستان فراهم کرده است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا