خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

تکمیل چرخه‌ تولید تا تجاری‌سازی سوغات زیارت با راه‌اندازی کارخانه نوآوری

مدیرعامل شرکت کسب و کار رضوی از راهبری و مدیریت در تولید و عرضه سوغات رضوی با راه‌اندازی کارخانه نوآوری سوغات و صنایع خلاق رضوی خبر داد.

به گزارش بازارکار و به نقل از آستان نیوز، مجید منفرد در نشست کارگروه اقتصاد دانش‌بنیان استانداری خراسان رضوی که با حضور ابوالفضل چمندی معاون هماهنگی امور اقتصادی استان خراسان رضوی، در محل احداث کارخانه نوآوری سوغات و صنایع خلاق رضوی برگزار شد، گفت: با پیگیری‌های انجام شده و نظر مساعد تولیت آستان قدس رضوی و همچنین حمایت‌های قائم مقام تولیت، مقرر شده است کارخانه نوآوری سوغات و صنایع خلاق رضوی در محل بنای تاریخی کارخانه نخریسی و نساجی خسروی خراسان ضمن حفظ و احیای آن، ایجاد و راه‌اندازی شود.

 ارائه خدمات پشتیبانی و توسعه کسب و کار
او با اشاره به آغاز مطالعات این پروژه از ابتدای سال 1399 گفت: این امر حسب تاکید تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر ساماندهی فعالیت‌های اشتغال‌زایی و تمرکز آن بر توسعه اشتغال پایدار در مناطق کم برخوردار شهر مشهد توسط شرکت کسب و کار رضوی آغاز شد و کلیات آن در مرداد ماه 1400 توسط کمیسیون سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های اقتصادی بنیاد بهره‌وری موقوفات به تصویب رسید.
منفرد ادامه داد: رویکرد محوری ما در توسعه اشتغال پایدار، تمرکز بر توسعه کسب و کارهای خرد و متوسط، دانش‌بنیان و نوآور است که از طریق ارائه خدمات پشتیبانی، تسهیل‌گری و توسعه کسب و کار در بستر کارخانه نوآوری سوغات و صنایع خلاق ارائه خواهد شد.

توجه به کسب و کار محوری به جای فرد محوری
او مهمترین تغییر در رویکرد جدید را توجه به کسب و کار محوری به جای فرد محوری عنوان کرد و افزود: در رویکرد جدید خدمات ارائه شده به افراد در بستر کسب و کاری که در آن مشغول می‌شوند، عرضه خواهد شد، از همین رو ریسک پایداری مشاغل کاهش یافته و منابع موجود با بهره‌وری بیشتری به کار گرفته خواهد شد.
مدیرعامل شرکت کسب و کار رضوی با بیان این‌که توجه به حوزه سوغات و صنایع خلاق مبتنی بر تحلیل فرصت‌های شهر مشهد برای پایداری مشاغل صورت گرفته است، تصریح کرد: با توجه به زائرپذیر بودن مشهد و نقش محوری آستان قدس رضوی در حوزه زائر و زیارت، این نتیجه حاصل شده است که تمرکز بر کسب‌وکارهای گروهی خرد و متوسط با محوریت سوغات و صنایع خلاق، می‌تواند بسیار راه گشا باشد.

تکمیل چرخه‌ تولید تا تجاری‌سازی سوغات زیارت
او کارخانه نوآوری سوغات و صنایع خلاق رضوی را مجموعه‌ای برای تکمیل چرخه‌ تولید و تجاری سازی سوغات زیارت دانست و گفت: این مهم از طریق هم‌افزایی، نوآوری در طراحی و توسعه محصول، هویت‌بخشی و فرهنگ‌سازی، بازارسازی و فراهم‌آوری زیرساخت تولیدات اختصاصی و گروهی میسر خواهد شد.
منفرد ادامه داد: با راه‌اندازی این مجموعه همچنین امکان حضور و بازدید مخاطبان برای مشارکت، تعامل و آشنایی با فرایند تولید، ایجاد می‌شود؛ به گونه‌ای که جذابیت نخست آن برای بازدیدکنندگان از محصولات سوغات و روند تولیدات آن با رویکرد نوآورانه خواهد بود.
او افزود: به همین دلیل است که ارزش کلیدی این کارخانه برای مخاطبان عمومی، لذت بردن از تماشای فرآیندهای تولید سوغات و خرید بدون واسطه و برای کسب و کارها، بهره‌گیری از امکانات و خدمات زیرساختی در کنار دسترسی بدون واسطه به مشتری نهایی است.

 استقرار ۱۰۰ واحد دانش‌بنیان و نوآور
منفرد با بیان این‌که کارخانه نوآوری سوغات و صنایع خلاق رضوی در سه فاز راه‌اندازی خواهد شد، گفت: براساس مطالعات صورت گرفته، این طرح در بنای تاریخی کارخانه نخریسی و نساجی خسروی خراسان به عنوان میراث گرانبهای اشتغال و تولید راه‌اندازی خواهد شد.
او ادامه داد: احداث کامل کارخانه مذکور و استقرار شرکت‌های نوآور، خلاق و دانش‌بنیان، نیازمند اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان است که با پیگیری و راهبری شرکت کسب و کار رضوی و مساعدت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، استانداری خراسان رضوی، پارک علم و فناوری استان و سایر بخش‌های دولتی و همچنین مشارکت بخش خصوصی تامین می‌شود.
منفرد درباره تاثیر راه‌اندازی این کارخانه در توسعه اشتغال گفت: با اجرای این طرح 100 مجموعه نوآور، خلاق و دانش‌بنیان مشغول به کار خواهند شد.

 آمادگی دستگاه‌ها برای کمک به تسهیل راه‌اندازی کارخانه 
ابوالفضل چمندی معاون هماهنگی امور اقتصادی استان خراسان رضوی نیز ضمن بازدید از فضای تاریخی کارخانه نخریسی و نساجی خسروی خراسان و اطلاع از آخرین اقدامات صورت گرفته برای راه‌اندازی کارخانه نوآوری سوغات و صنایع خلاق رضوی گفت: با توجه به اهمیت و ویژگی‌های متمایزکننده این طرح و همچنین مقیاس آن که بزرگ‌ترین کارخانه نوآوری کشور خواهد بود و از طرفی با درنظر گرفتن منابع پیش‌بینی شده در قانون در خصوص توسعه اشتغال، این ظرفیت وجود دارد که به ازاء اشتغال هر نفر در بنگاه‌های مستقر در کارخانه نوآوری سوغات و صنایع خلاق رضوی، ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به افراد و کسب و کارهای مستقر پرداخت شود.
او با بیان این‌که استانداری هماهنگی و همکاری لازم را برای تخصیص این منابع از طریق شرکت کسب و کار رضوی انجام خواهد داد، گفت: سایر دستگاه‌ها نیز باید همکاری لازم را برای تسهیل در راه‌اندازی این طرح ملی، داشته باشند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا