پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهگزارش

برای استخدام در بانک ها باید چه رشته‌ ای بخوانیم؟

برای پاسخ به این سؤال که: «برای استخدام در بانک ها باید چه رشته ای بخوانیم؟» می‌توان به رشته‌های مختلفی مثل بانکداری یا مدیریت امور بانکی، مدیریت مالی، حسابداری، مدیریت کسب‌وکار، کامپیوتر و فناوری اطلاعات، علوم اقتصادی، حقوق، ریاضی و ... اشاره کرد.

برای استخدام در بانک ها باید چه رشته‌ ای بخوانیم؟
برای پاسخ به این سؤال که: «برای استخدام در بانک ها باید چه رشته ای بخوانیم؟» می‌توان به رشته‌های مختلفی مثل بانکداری یا مدیریت امور بانکی، مدیریت مالی، حسابداری، مدیریت کسب‌وکار، کامپیوتر و فناوری اطلاعات، علوم اقتصادی، حقوق، ریاضی و … اشاره کرد.
صنعت مالی و بانکی یکی از بزرگ‌ترین صنایعی است که هر سال خیل عظیمی از نیروی انسانی را استخدام می‌کند. اگرچه عده زیادی از افراد به‌عنوان کارمندان بانک استخدام می‌شوند، اما مشاغل زیادی نیز در این حوزه وجود دارند که خارج از فضای شعب بانک کار می‌کنند و در واقع مسئولیت پشتیبانی از فعالیت‌های شعب را به عهده دارند.
به همین دلیل برای پاسخ به این سؤال که: «برای استخدام در بانک ها باید چه رشته ای بخوانیم؟» می‌توان به رشته‌های مختلفی مثل بانکداری یا مدیریت امور بانکی، مدیریت مالی، حسابداری، مدیریت کسب‌وکار، کامپیوتر و فناوری اطلاعات، علوم اقتصادی، حقوق، ریاضی و … اشاره کرد. با ما همراه باشید تا با رشته‌های مناسب برای ورود به شغل بانکداری بیشتر آشنا شوید.
چه رشته‌هایی برای استخدام در بانک مناسب هستند؟
در این بخش به بررسی پرتقاضاترین رشته‌های دانشگاهی در صنعت مالی و بانکی می‌پردازیم.
کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌وکار (MBA)
وقتی صحبت از رشته‌های مناسب برای ورود به موسسات مالی و بانک های خصوصی و دولتی می‌شود، رشته MBA به‌عنوان یکی از بهترین رشته‌ها شناخته می‌شود. خیلی از فارغ التحصیلان رشته مدیریت کسب‌وکار، وارد صنعت مالی می‌شوند. افرادی که در این رشته تحصیل کرده‌اند با انواع مدل‌های کسب‌وکاری، مسائل مالی و امور مربوط به مشتریان آشنا هستند؛ بنابراین می‌توانند در موقعیت‌های شغلی مختلفی مثل فروش، مشاوره مالی، مدیریت شعب و … مشغول به کار شوند. کسب رتبه قبولی رشته MBA کمی سخت‌تر از سایر رشته‌ها است، اما همان‌طور که گفتیم فرصت‌های شغلی زیادی در بازار کار برای فارغ‌التحصیلان این رشته وجود دارد.
رشته مدیریت مالی
استخدام فارغ التحصیلان رشته مدیریت مالی نیز همواره از سوی بانک‌ها موردنیاز است. افرادی که در این رشته تحصیل کرده‌اند می‌توانند کارهای مختلفی مثل تحلیل مالی، مدیریت سهام، برنامه‌ریزی مالی، تحلیل اعتباری، سرمایه‌گذاری و … را انجام دهند. فارغ‌التحصیلان مدیریت مالی بیشتر در مشاغلی به کار گرفته می‌شوند که نیاز به تجزیه‌وتحلیل بیشتری داشته باشند.
رشته مهندسی صنایع گرایش سیستم‌های مالی
یکی دیگر از رشته‌هایی که برای ورود به موسسات مالی و بانک‌ها موردنیاز است، مهندسی مالی از گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی صنایع است. افرادی که در رشته مهندسی سیستم‌های مالی تحصیل کرده‌اند، با مطالعه ترکیبی از دروس مدیریت، ریاضی، کامپیوتر و فناوری اطلاعات، قادر هستند اقدام به ساخت سیستم‌ها و ابزارهای مالی و ارائه راهکارهای مناسب برای حل مشکلات موسسات مالی و کاهش ریسک آن‌ها کنند.
رشته علوم اقتصادی
یکی از مهم‌ترین موقعیت‌های شغلی سایت‌های کاریابی در حوزه ی بانکداری، استخدام رشته علوم اقتصادی است. افرادی که در این زمینه تخصص دارند می‌توانند در زمینه تعیین نرخ بهره‌ها و سایر فاکتورهای مهم بانکی که در رشد اقتصادی و مدیریت تورم اثرگذار هستند، فعالیت کنند. برخی افرادی که با مدرک اقتصاد وارد موسسات مالی می‌شوند، در بخش تحقیق و توسعه اقتصاد کلان بانک‌ها کار می‌کنند. این افراد نشانه‌های مهم را در اقتصاد جوامع شناسایی کرده و پژوهش‌هایی پیرامون آن انجام می‌دهند که سایر دپارتمان‌های بانک و مشتریان خارجی از آن‌ها بهره‌مند می‌شوند.
رشته حسابداری
ارائه گزارش‌های مالی، امور مالیاتی، رسیدگی به گزارش‌های حسابداری و امور ممیزی از جمله وظایف فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری در موسسات مالی و بانک‌های خصوصی است. این افراد همیشه می‌توانند شغل مدنظر خود را در بانک‌ها پیدا کنند و برای استخدام شدن مشکلی ندارند.
رشته ریاضیات
در برخی موسسات مالی نیاز به طراحی مدل‌های پیچیده تبادل مالی وجود دارد. برای توسعه چنین مدل‌هایی افرادی که در رشته ریاضیات تحصیل کرده‌اند، بهترین گزینه هستند. همچنین این افراد برای استخدام در بخش‌های تحقیق و توسعه بانک‌ها و مدیریت سرمایه‌گذاری نیز موردنیاز هستند.
رشته مدیریت امور بانکی
یکی از رشته‌های دانشگاهی که امور مالی و کسب‌وکاری را با هم ترکیب کرده است، مدیریت امور بانکی یا بانکداری است. دانشجویان این رشته دروس مرتبط با بانکداری مثل مدیریت ریسک، حسابداری، امور مالی، مقررات بانکی و … را مطالعه می‌کنند. علاوه بر این، در برنامه دروس رشته بانکداری مباحث کسب‌وکاری با تمرکز بر امور مالی نیز تدریس می‌شوند. این دروس شامل مدیریت ریسک، مفاهیم مدیریت بانکداری، مقررات مدیریت مالی و … هستند.
این افراد می‌توانند در موقعیت‌های شغلی مثل متصدی امور بانکی نیز استخدام شوند. از جمله مهم‌ترین مسئولیت‌های مدنظر در شغل کارمند بانک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
رشته‌های علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر
استخدام فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها در سال‌های اخیر از سوی بانک‌ها و موسسات مالی به‌شدت موردنیاز بوده است. علت این موضوع هم گسترش استفاده از تکنولوژی، نیاز به توسعه نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های بانکی، رسیدگی به امور امنیتی و شبکه در بانک‌ها و … است. همه این‌ها باعث شده است موقعیت‌های شغلی در صنعت بانکداری برای این رشته‌ها بسیار پردرآمد باشند.
برای استخدام در بانک چه مهارت‌های موردنیاز است؟
ورود به مشاغل حوزه بانکی معمولاً با شرکت در آزمون استخدامی بانک و طی کردن فرآیند مصاحبه تخصصی و عمومی انجام می‌شود. در مصاحبه‌های تخصصی معمولاً ویژگی‌های فردی و شخصیتی افراد مثل مهارت های ارتباطی و همچنین توانمندی‌های تخصصی آن‌ها سنجیده می‌شود. همچنین تسلط به زبان انگلیسی و دارا بودن مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه نیز برای استخدام الزامی است.
برای اینکه بفهمید آیا شخصیت و ویژگی‌های فردی شما برای ورود به این صنعت مناسب است یا خیر، می‌توانید از تست‌های روانشناسی مختلف مثل تست شخصیت شناسی mbti کمک بگیرید. در ادامه به برخی از مهارت‌های عمومی و اختصاصی مهم برای استخدام در این حوزه اشاره می‌کنیم:
سخن نهایی
در این مقاله تلاش کردیم به‌صورت خلاصه به پاسخ این پرسش بپردازیم که: «برای استخدام در بانک ها باید چه رشته‌ ای بخوانیم؟». همان‌طور که در این مقاله خواندید، حوزه مالی و بانکی از جمله حوزه‌های کاری است که افراد زیادی با سوابق تحصیلی گوناگون می‌توانند وارد آن شوند. از جمله مهم‌ترین رشته‌هایی که در بانک‌ها موردنیاز هستند می‌توان به حسابداری، علوم اقتصادی، مدیریت امور بانکی، مهندسی سیستم‌های مالی، ریاضیات، کامپیوتر، فناوری اطلاعات، مدیریت مالی، مدیریت کسب‌وکار (MBA) و … اشاره کرد. بانک‌های زیادی در ایران مثل بانک ملت، بانک شهر،‌بانک پارسیان و … هر سال تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها را برای رسیدگی به امور مالی خود استخدام می‌کنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا