آموزش و مهارتاقتصادی و بازار سرمایهپیشنهاد سردبیرتسهیلاتکسب و کارهای نوپالرستانلرستان- سردبیر

عسل دلفان ظرفیت برند ملی را دارد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان گفت: عسل دلفان ظرفیت برند ملی را دارد.

به گزارش بازار کار لرستان، سیروس ابراهیمی در جشنواره تخصصی زنبورعسل که در دلفان برگزار شد با بیان اینکه لرستان دارای استعدادهای متفاوتی است، اظهار کرد: دلفان استعداد بی‌نظیری در حوزه زنبور عسل دارد.

وی با بیان اینکه عسل دلفان ظرفیت برند ملی را دارد، افزود: در صورتی که برند عسل این شهرستان به‌نام برندهای تقلبی به فروش نرسد می‌تواند به برند منطقه‌ای و حتی جهانی تبدیل شود.

این معاون استانداری لرستان با اشاره آب‌وهوای مناسب و ظرفیت‌های شهرستان دلفان، عنوان کرد: عسل خواص زیادی دارد و در تولید آن می‌تواند قدرت خدا را مشاهده کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان با بیان اینکه شهرستان‌های استان هرکدام دارای ظرفیت‌ها و استعدادهایی است که ما باید آن‌ها را تبلیغ و تولید را استاندارسازی کنیم، عنوان کرد: صادرات استانداردهایی دارد که ما باید آن‌ها را یاد بگیریم و در حوزه کشاورزی تعلیم دهیم.

وی بیان کرد: ما باید برای محصولاتمان بازاریابی انجام داده و به‌صورت حرفه‌ای این کار را انجام دهیم تا محصولمان را بتوانیم صادر کنیم.

مجوز ایجاد مرکز صادرات عسل اخذ شده است

ابراهیمی با اشاره به صادرات پای مرغ از لرستان به بازارهای منطقه‌ای و نیاز به بازاریاب حرفه‌ای برای صادرات عسل، گفت: مجوز ایجاد مرکز صادرات عسل اخذ شده است و به دنبال سرمایه‌گذار هستیم، اما تا حالا سرمایه‌گذار برای این کار پیدا نشده، البته این کار بخش خصوصی است.

وی با تاکید بر پیگیری بیمه زنبورداران استان، اضافه کرد: بر اساس اسناد بالادستی، مسیر توسعه لرستان بر مبنای کشاورزی، صنعت و گردشگری است که کشاورزی سهم عمده‌ای دارد اما اکنون سهم این حوزه و زیربخش‌های آن در توسعه لرستان کمتر از ۲۹ درصد بوده و برنامه‌ها نیازمند بازنگری هستند.

ابراهیمی، کمبود و عدم تخصیص آب، نبود کشاورزی صنعتی و صادرات محور، فقدان آمایش منطقی و پژوهش جدی را از عوامل توسعه نیافتن کشاورزی اقتصادی لرستان برشمرد و با اشاره به اینکه تعدد جشنواره‌ها برای معرفی ظرفیت‌ها، تولید استاندارد، تبلیغات، بازاریابی حرفه‌ای و ایجاد مرکز صادراتی باید در دستور کار باشد که با وجود اخذ مجوز این مرکز اما تاکنون سرمایه‌گذاری برای آن اعلام آمادگی نکرده است، تصریح کرد: در حوزه آبزیان استعدادهای خوبی در برخی شهرستان‌های لرستان وجود دارد و در توسعه و کیفیت‌بخشی به گیاهان دارویی می‌توانیم از استان‌های اثرگذار در کشور و منطقه باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان با اشاره به اینکه زعفران و پسته در لرستان با کمترین آب ‌کشت‌شده بیشترین بازدهی را دارد، خاطرنشان کرد: ما باید به‌سمت کارهای پژوهشی، تحقیقاتی و آمایشی پیش برویم و باید برای نقطه‌به‌نقطه این استان برنامه علمی داشته باشیم؛ همچنین کشاورزان را راهنمایی و آموزش دهیم و کارآموزشی و علمی ما باید چند قدم از کشاورز جلوتر باشد.

وی ادامه داد: برخی از سرمایه گذاران در استان نمی‌توانند از چنبره مشکلات بیرون بیایند و از ظرفیت‌ها استفاده کنند در حالیکه مصوبات سفر، سرعت دهنده خوبی برای سرمایه‌گذاری و حرکت استان به سمت توسعه است.

ابراهیمی افزود: رهاورد سفر ۱۹ آذرماه سال گذشته رئیس جمهور و هیات دولت به استان ۲۴ هزار میلیارد تومان اعتبار ریالی و ارزی است. این رقم معادل ۱۳ هزار میلیارد تومان مصوبات ریالی و حدود ۳۴۰ میلیون یورو ارزی است که باید برای ایجاد زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری و جذب این ارقام تلاش کرد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا