اردبیل- سردبیرپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

اختصاص۹ هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبی در حوضه آبریز قزل‌اوزن

رئیس حوضه آبریز سفیدرود و اترک گفت: در سال جاری ۳۳ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های آبی کشور تخصیص یافته است که ۹ هزار میلیارد ریال آن مربوط به حوضه آبریز سفیدرود و ۲۴ هزار میلیارد ریال مربوط به سایر حوزه‌ها است.

رئیس حوضه آبریز سفیدرود:
اختصاص۹ هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبی در حوضه آبریز قزل‌اوزن
رئیس حوضه آبریز سفیدرود و اترک گفت: در سال جاری ۳۳ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های آبی کشور تخصیص یافته است که ۹ هزار میلیارد ریال آن مربوط به حوضه آبریز سفیدرود و ۲۴ هزار میلیارد ریال مربوط به سایر حوزه‌ها است.
به گزارش ایرنا ارسلان هاشمی روز پنجشنبه در نشستی با سرپرست فرمانداری خلخال اعلام کرد: باید از ظرفیت آب‌های سطحی مناطق جنوبی استان اردبیل برای توسعه کشاورزی، صنعت و همچنین حل مشکل کمبود آب شرب مناطق روستایی این منطقه به نحوه احسن استفاده شود.
رئیس حوضه آبریز سفیدرود بزرگ و اترک اظهار کرد: در کنار افزایش میزان تخصیص آب به مناطق دارای منابع آبی مناسب در جنوب استان از جمله شهرستان خلخال، به دنبال استفاده از منابع مختلف اعتباری برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام بخش آب در این مناطق خواهیم بود.
هاشمی با اشاره به افزایش چشمگیر اعتبارات وزارت نیرو در سال جدید گفت: در سال جاری ۳۳ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های آبی کشور تخصیص یافته است که ۹ هزار میلیارد ریال آن مربوط به حوضه آبریز سفیدرود و ۲۴ هزار میلیارد ریال مربوط به سایرحوزه‌ها است.
رویکرد جدید وزارت نیرو تفویض اختیارات به مدیران استانی است
وی اظهار کرد: رویکرد جدید وزارت نیرو در سال جدید، افزایش اختیار مدیران استانی و تفویض اختیار به استانداران در جهت تسهیل در رفع مشکل کمبود اب مناطق مختلف کشور است.
هاشمی ادامه داد: در حالی که باید ۵۰ درصد از ظرفیت آبی حوضه های آبریز مورد مصرف قرار گرفته و ۵۰ درصد برای استفاده های محیط زیستی و طبیعی در حوضه‌های آبریز باقی بماند هم اکنون ۸۰ درصد آب حوضه ابریز سفیدرود مصرف می‌شود.
رئیس حوضه آبریز سفیدرود بزرگ گفت: در سال جاری اجرای طرح های آبی سازگار با کم آبی در اولویت طرح های وزارت نیرو بوده و هر طرح مطابق با این شرایط تامین اعتبار شده و اجرا خواهد شد.
همچنین در این جلسه مدیر عامل و رییس هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: موافقت با هرگونه تخصیص آب از رودخانه قزل اوزن و حوضه آبریز سفیدرود به مرکز استان مشروط بر تخصیص و تامین آب مورد نیاز مردم شهرستان‌های خلخال وکوثر در حوضه آبریز این رودخانه است.
اولویت استفاده از آب قزل اوزن جنوب استان اردبیل است
حیدری اظهار کرد: تا زمانی که رضایت مردم این دو شهرستان در بحث تخصیص آب مورد نیاز از محل رودخانه قزل اوزن تامین نشده، هیچ گونه تخصیص آبی از این رودخانه برای انتقال به مرکز استان اردبیل منظور نخواهد شدـ
وی گفت: اولویت مصرف آب این رودخانه با مردم این دو شهرستان بوده و پس از تامین و تخصیص آب مورد نیاز اهالی خلخال و کوثر در سه بخش شرب، کشاورزی و صنعت، مازاد آب رودخانه قزل اوزن قابل انتقال به اردبیل خواهد بود.
مدیرعامل و رییس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای استان اردبیل با بیان اینکه آب مصرفی مردم خلخال یک هشتم آب تولیدی سالانه این شهرستان است، خاطرنشان کرد: هم اکنون سالانه ۴۴۰ میلیون متر مکعب آب در شهرستان خلخال تولید و روانه رودخانه قزل اوزن می شود در حالی که سهم مصرف سالانه مردم این شهرستان از آب تولیدی خود کمتر از ۵۰ میلیون متر مکعب در طول سال است.
حیدری اظهار کرد: برای تکمیل طرح آبرسانی شرب خلخال ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که در صورت تامین این اعتبار و تکمیل چند پروژه نیمه کاره زون بندی آب شهر، مشکل کمبود آب و افت فشار اب در مناطق مرتفع و حاشیه شهر خلخال برای همیشه برطرف خواهد شد.
روستاهای جنوب استان اردبیل تشنه هستند/ حقابه روستاهای خلخال از رودخانه قزل اوزن باید احیا شود
در این نشست سرپرست فرمانداری خلخال نیز گفت: با وجود بهره مندی از منابع آبی فراوان به علت عدم تخصیص آب کافی از منابع تولیدی خود و همچنین فقدان زیرساخت‌های لازم در منطقه بسیاری از مردم مناطق روستایی این شهرستان تشنه آب تولیدی خود هستند.
سید جواد یحیی زاده اظهار داشت: در حالی که رودخانه قزل اوزن در امتداد ۹۲ کیلومتر از خاک این شهرستان جریان دارد ولی اغلب روستاهای حاشیه این رود بزرگ دارای مشکل کمبود آب شرب وکشاورزی هستند.
سرپرست فرمانداری خلخال گفت: طرح انتقال اب از رودخانه قزل اوزن به دشت اردبیل زمانی مورد قبول افکار عمومی مردم این شهرستان است که ابتدا حقابه مردم خلخال از آب این رودخانه تعیین و مشخص شود.
وی با تاکید بر احیا و پایدار شدن حقابه‌های سنتی شهرستان از اب رودخانه قزل اوزن گفت: با وجود شناسایی ۱۴ چم در حاشیه رودخانه قزل اوزن و شرایط مناسب آنها برای اجرای طرح های بزرگ ابزی پروری نامشخص بودن سهم حقابه مانع از اجرای چنین طرح های اشتغال زا در منطقه شده است.
یحیی زاده نرخ بیکاری در خلخال را ۲۲/۷ درصد و ۷/۷ درصد بالاتر از متوسط نرخ بیکاری استان اردبیل اعلام کرد و افزود: قطعا با تخصیص آب لازم از رودخانه قزل اوزن و راه اندازی طرح های مختلف کشاورزی، صنعت و ایجاد کارخانه های فراوری محصولات معدنی وبا توجه معادن موجود منطقه در کنار رودخانه قزل اوزن زمینه لازم برای اشتغال بخشی از بیکاران فراهم خواهد شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا