پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

وزیر علوم: حل مشکل اشتغال دانش‌اموختگان نیاز به عزم فرابخشی دارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر جایگاه شورای عالی عتف گفت: بودجه‌های پژوهشی کشور باید در این شورا تصویب شود، درحالیکه اکنون در سازمان برنامه و بودجه بررسی و تصویب می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر جایگاه شورای عالی عتف گفت: بودجه‌های پژوهشی کشور باید در این شورا تصویب شود، درحالیکه اکنون در سازمان برنامه و بودجه بررسی و تصویب می‌شود.

به گزارش بازارکار، محمدعلی زلفی‌گل شنبه شب در گفت وگویی تلویزیونی ضمن اشاره به اهمیت آموزش عالی، پژوهش و موضوع اشتغال دانش‌بنیان در دولت سیزدهم افزود: رئیس‌جمهوری از ابتدای دولت هر ماه تقریبا یک جلسه را به حوزه آموزش عالی اختصاص داده‌ و جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری بعد از ۱۱ سال با حضور رئیس‌ جمهور مرداد گذشته برگزار شد.

وی گفت: هنوز جایگاه شورای عالی عتف را جدی نگرفتیم، در حالیکه باید بودجه های پژوهشی کل کشور در این شورا تصویب شود، اکنون اینطور نیست و در سازمان برنامه و بودجه تصویب می‌شود. شورا هم باید برای برنامه‌های پژوهشی برنامه‌ریزی کرده و هم بودجه‌ها را اختصاص دهد.

وزیر علوم گفت: بنابراین شورای عالی عتف باید نقش کلیدی خود را در این حوزه ایفا کند. تاسیس صندوق علوم، تحقیقات و فناوری در راستای توسعه تحقیقات نیازمحور جامعه بسیار موثر خواهد بود.

وی در مورد برگزاری اجلاس روسای دانشگاه های سراسر کشور (۹ تا ۱۱ شهریور) و دستاوردهای آن اظهار داشت: در هر فصل یک اجلاس روسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک های علم و فناوری را برگزاز می کنیم. اجلاس یادشده نیز برای همفکری و در آیین افتتاحیه با حضور رئیس جمهور برگزار شد.

زلفی گل با اشاره به تکالیف رئیس جمهور به دانشگاه ها گفت: افزایش بهره وری، مهارت محوری و آموزش های مهارتی در دانشگاه ها و احصای مسائل کشور از تکالیف رئیس جمهور خطاب به دانشگاه ها بود و این تکالیف را در دستور کار داریم.

وزیر علوم: بودجه‌های پژوهشی کل کشور باید در شورای عالی «عتف» تصویب شود

بازگشایی دانشگاه‌ها و تلاش برای حل مشکلات دانشجویان
وی افزود: در اجلاس سه روزه، نشست های مختلفی با مدیریت معاونت های مختلف برگزار و در روز آخر مسائل مطرح جمع بندی شد. بخشی از اهداف این اجلاس آمادگی برای بازگشایی دانشگاه ها بود. سال تحصیلی جدید کاملا حضوری است و تمهیدات لازم برای این کار باید توسط روسای دانشگاه ها اندیشیده شود.

عضو کابینه دولت سیزدهم در مورد آمادگی دانشگاه ها برای بازگشایی اظهار داشت: برخی دانشگاه ها از امروز فعالیت خود را آغاز کردند و برخی هم به دلیل حضور دانشجویان در پیاده روی اربعین با تاخیر آموزش سال تحصیلی ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۲ را آغاز می کنند.

وی افزود: با وجود دو سال کرونا برخی خوابگاه های خودگردان تغییر کاربری دادند؛ ولی با مذاکرات و گفت و گو با بخش خصوصی مشکل تا حدی حل و ظرفیت های جدیدی هم به خوابگاه ها اضافه شد. همچنین برخی دانشگاه ها محدودیت خوابگاه را در دفترچه کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ اعلام کردند ولی از روسای دانشگاه‌ها خواستیم تا حد مقدور دانشجویان را در این زمینه کمک کنند.

وزیر علوم در مورد وضعیت و ساخت خوابگاه های متاهلی اظهار داشت: بر اساس قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده دانشگاه ها باید ۱۰ درصد از اعتبار خود و ۱۰ درصد از تملک دارایی ها را صرف ساخت خوابگاه های متاهلی کنند ولی این میزان کفایت نمی کند. همچنین از ظرفیت سفرهای ریاست جمهوری برای ساخت این خوابگاه‌ها استفاده کرده ایم. سازمان برنامه و بودجه هم با دادن مجوز کمیسیون ماده ۲۳ می تواند در این زمینه کمک کند، ولی من از خیرین می خواهم در این زمینه مانند سایر زمینه ها پیش قدم باشند.

ظرفیت‌های قانون جهش تولید را جدی بگیریم
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد استفاده از قوانین برای توسعه اشتغال دانش‌بنیان گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان ظرفیت خوبی دارد. یکی از مزایای آن این است که اگر صنایع دولتی و خصوصی در موسسات آموزش عالی هزینه کنند به منزله مالیات این صنایع محاسبه می شود.

وی در مورد زمان انتشار نتایج کنکور سراسری خاطرنشان کرد: منتظر دریافت سوابق تحصیلی از آموزش و پرورش هستیم. همچنین برخی رشته ها ازمون عملی داشتند که انجام شده و به محض دریافت نتایج و جمع‌بندی، نتیجه ازمون سراسری نیز اعلام می‌شود. براورد می کنیم تا هفته اخر شهریور نتایج منتشر شود.

زلفی گل در مورد برگزاری کنکور ۱۴۰۲ نیز توضیح داد: وزارت علوم موظف به اجرای مصوبات قانونی است و از آنجا که شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای را در این زمینه تدوین و تصویب کرده، مقدمات برای اجرای آزمون سراسری بر اساس این مصوبه در حال مهیاشدن است.

وی ادامه داد: در شورای سنجش و پذیرش دانشجو هم ضرایب امتحانی برای رشته های مختلف مصوب شده، در حال نهایی کردن ضرایب با آموزش و پرورش هستیم.

به گفته زلفی گل، هفته آخر دی ماه ۱۴۰۱ و اواسط تیر ۱۴۰۲ زمان برگزاری آزمون کنکور است. ۴۰ درصد سوابق تحصیلی با تاثیر قطعی و ۶۰ درصد نمره کسب شده در آزمون ملاک قبولی در کنکور است.

وی در مورد حذف کنکور گفت: بهترین حالت این است که کنکوری وجود نداشته باشد اما در شرایط کننی راهی جز برگزاری کنکور نیست. حدود ۱۵ درصد از رشته ها چند برابر ظرفیت متقاضی دارد که معدل بسیاری از متقاضیان این رشته ها هم ۲۰ است. بنابراین راهی جز برگزاری کنکور نداریم تا از بین تعداد زیادی علاقه مند، به اندازه ظرفیت کرسی های دانشگاه و رشته انتخاب کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد عدالت آموزشی و تلاش وزارت علوم برای تحقق آن توضیح داد: وزارت علوم بعد از کنکور وظیفه دارد و قبل از آن مربوط به وزارت آموزش و پرورش است. در تمام دبیرستان ها و شهرستان ها شرایط یکسان نیست ولی وزارت آموزش و پرورش در حال ایجاد نظامی است که از طریق آن امکان آموزش فراگیر برخط ارائه شود. وزارت علوم با ایجاد دانشگاه‌های متفاوت و جغرافیای دانشی متنوع، می خواهد میزان دانایی جامعه را ارتقا دهد.

وزیر علوم در پاسخ به این سوال که آیا تغییرات کنکور در راستای عدالت آموزشی است اظهار داشت: این تغییرات موافقان و مخالفانی دارد، من هم ترجیح می دهم وارد این موضوع نشوم.

وزیر علوم: بودجه‌های پژوهشی کل کشور باید در شورای عالی «عتف» تصویب شود

حل مشکل اشتغال دانش‌اموختگان نیاز به عزم فرابخشی دارد
وی در مورد مساله اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه ها گفت: این موضوع نیاز به عزم فرابخشی دارد. البته باید در دانشگاه ها میزان دروس مهارتی را افزایش دهیم. اما صنایع هم باید از دانشجویان استقبال کنند و اگر برای کارورزی به صنایع مختلف رفتند حمایت شوند. شاید به قوانین و مقررات جدید هم نیاز باشد یا لازم شود مشوق هایی به صنایع بدهیم.

وزیر علوم در مورد مهاجرت نخبگان نیز تصریح کرد: همه مسائلی که موجب مهاجرت نخبگان می شود دو موضوع است؛ آینده شغلی و اثربخش بودن. اگر بخواهیم میزان مهاجرت را کاهش دهیم باید اقدامات جدیدی انجام دهیم.

وی افزود: باید تمهیداتی را برای تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت بیاندیشیم که دانشجویان تحصیلات تکمیلی از این طریق درآمد داشته باشند. برای نمونه سامانه «نظام ایده‌ها و نیازها مخفف نان» را تدوین کردیم تا این ارتباط هدفمند را بین صنعت و دانشگاه تقویت کنیم. برخی دانشگاه ها هم ابتکارات خوبی داشته اند؛ مثلا دانشگاه های یزد و هرمزگان برخی دانشجویان دانشگاه ها را از طریق صنعت بورس کرده اند.

زلفی گل در مورد شورای عالی عتف و جلسه اخیر آن نیز اظهار داشت: شورای عالی عتف بعد از ۱۱ سال با حضور رئیس جمهوری برگزار و در آن کلیات طرح «نگهداشت نخبگان و مهاجرت معکوس و»، «شبکه ملی آزمایشگاهی» و «محققان پسادکتری و پژوهشگران مستقل» تصویب شد.

وی تاکید کرد: این طرح ها هم به کاهش مهاجرات نخبگان و پژوهشگران کمک می کند. همچنین مجوز تاسیس صندوق عالی علوم تحقیقات و فناوری با دستور رئیس جمهوری اعطا شد و این صندوق در قانون ۱۴۰۱ هم آمده و بخشی از هزینه شرکت های دولتی به ان واریز می شود.

وزیر علوم با اشاره به شعار سال مبنی بر «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال ‌آفرین» اظهار داشت: دولت توجه ویژه به اقتصاد دانش بنیان و شعار سال دارد. همه وزارتخانه ها آیین نامه ای را در این زمینه و برای انجام وظایف خود در این راستا مصوب کرده و به کمیسیون علم و فناوری و هوشمند سازی هیات دولت ارجاع دادند که بعد از بررسی در صحن علنی هم دولت مطرح و تصویب شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا