آموزش و مهارتیزدیزد- سردبیر

افتتاح هیات‌های صلح در اصناف استان

رییس‌کل دادگستری یزد در آیین افتتاح هیات‌های صلح در اصناف استان گفت: شوراهای حل اختلاف یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از ظرفیت و توانمندی مردم برای حل مشکلات و اختلافات است.

غلامعلی دهشیری افزود: استفاده از ظرفیت‌های مختلف مردمی و رویکرد مردمی سازی قوه قضاییه هم مورد تاکید سند تحول قوه قضاییه است و هم در سفر رئیس قوه قضاییه به استان یزد مورد تأکید قرار گرفت که اجرایی شد.

وی گفت: اعضای شورای حل اختلاف با شناخت از جامعه هدف و اقشار به عنوان پیشکسوت و ریش سفید، تجربیات، از نفوذ کلام مردم در راستای حل مشکلات و اختلافات استفاده می کنند تا تنش‌ها، کینه ها و زخم‌های دیرین مرتفع و صمیمیت و مهربانی در بین مردم گسترش یابد.

دهشیری خاطرنشان کرد: در آموزه‌های دینی، روایات و آیات قرآنی بر اصلاح ذات البین که نقطه مقابل افساد ذات البین تاکید شده است. در این نگاه، به دو نفر که دچار درگیری و اختلاف و قهر می‌شوند توصیه شده، اول یکی از دو طرف درگیر، پیشقدم در سازش شود و در صورت عدم توافق، دیگران دخالت کنند.

وی به ضرورت آموزش حقوق کاربردی اشاره کرد و از آمادگی دستگاه قضایی برای ارائه این آموزش‌ها خبر داد و گفت: تنظیم یک قولنامه دقیق و عقد یک قرارداد متقن می‌تواند از بسیاری از اختلافات پیشگیری کرده و زمینه هرگونه سوء استفاده را کاهش دهد.

این مسئول قضایی استان یزد تصرح کرد: وجود هیات‌های صلح نیاز امروز جامعه است و می‌تواند احساس امنیت را در جامعه بالاتر ببرد.

با تلاش دادگستری و همکاری اصناف یزد، هیات‌های صلح در صنوف نمایشگاه‌داران اتومبیل، مشاورین املاک، تعمیرکاران اتومبیل، صنایع چوب و صنف آلومینیوم‌کاران راه‌انداری و افتتاح شد.

استان یزد با یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر جمعیت حدود ۵۰ هزار صنف مختلف دارد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا