اجتماعیاصفهاناصفهان- سردبیردسته‌بندی نشدهنوآوری و کارآفرینی

مدیرکل زندان‌های استان اصفهان: ۵۷ درصد اشتغال زندانیان اصفهان محقق شده است همکاری خوب صنایع

مدیرکل زندان‌های استان اصفهان گفت: تاکنون ۵۷ درصد از اشتغال زندانیان در استان اصفهان محقق شده است و در این زمینه صنایع همکاری ویژه‌ای داشته‌اند.


به گزارش بازارکار به  نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا بابایی در حاشیه بازدید مسئولان بنیاد اشتغال زندانیان ۶ استان کشور از صنایع استان اصفهان با بیان اینکه تکلیف قانونی سازمان زندان‌ها نگهداری از زندانیان است، اظهار داشت: رسالت این سازمان بازسازی و بازپروری افراد است و این امر در جز آموزه‌های اسلامی است و هدف قانونگذار نیز همین است.
وی با تاکید بر اینکه هدف قانونگذار انتقام نیست و رشد و تعالی انسان را مد نظر دارد، افزود: برای رسیدن به این هدف از ابزارهای مختلف مانند آموزش مبانی دینی و مهارت آموزی در زندان‌ها استفاده می‌شود.
مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان با بیان اینکه بر اساس باور همه کارشناسان و علمای علوم انسانی و رفتاری زمانی که انسان‌ها احساس شخصیت کنند می‌توانند به عنوان افراد مفید به جامعه بازگردند، گفت: این مطالعات نشان می‌دهد ایجاد اشتغال علاوه بر شخصیت دادن توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی را به دنبال دارد.
وی با تاکید بر اینکه در زندان‌ها مهم‌ترین اهداف تربیتی و اصلاحی است، افزود: در این زمینه سازمان زندان‌ها به ویژه در استان اصفهان با مشارکت بخش خصوصی مدل بسیار عالی برای همه تئوری‌هایی که برای توانمندسازی زندانیان تعریف شده پیاده شده است و تاکنون خروجی خوبی را نیز داشته ایم.
بابایی با بیان اینکه صنایع استان اصفهان و به ویژه گروه کارخانجات آجر نما چین تاکنون خروجی قابل توجهی برای بازگشت سعادتمندانه زندانیان به جامعه داشته‌اند، افزود: شاهد بوده‌ایم که میزان بارندگی زندانیان با حضور در این شرکت ۱۰۰ درصد بوده و اغلب در این شرکت در حوزه اشتغال خود ماندگار شده‌اند.
اشتغال ایجاد شود مددجو به جامعه با نگاه انتقام نگاه نمی‌کند
وی با بیان اینکه در این شرایط مددجو به جامعه با نگاه انتقام نگاه نمی‌کند، افزود: اشتغال بستر بسیار مناسبی برای بازگشت سعادتمندانه زندانیان به جامعه است چرا که افراد با توانمندی اقتصادی می‌توانند جایگاه اجتماعی خود را نیز پیدا کنند.
مدیرکل زندان‌های استان اصفهان با بیان اینکه مدل همکاری با بخش خصوصی یک مدل کاملاً علمی و غیراحساسی است، اضافه کرد: این همکاری منطقی است و مبانی دارد اما در برخی موارد با این امر به صورت احساسی برخورد می‌شود که مناسب نیست.
اشتغال زندانیان در بین صنعتگران اصفهان از ابتدای دهه ۹۰ آغاز شده است
وی با بیان اینکه توجه به اشتغال زندانیان در بین صنعتگران اصفهان از ابتدای دهه ۹۰ آغاز شده و کارگاه‌های شناسنامه دار در این زمینه مشارکت کرده اند، افزود: پیشگام این حرکت استان اصفهان بوده، صنایع اصفهان به این بلوغ رسیده اند که به عنوان تکلیف انسانی و بخشی از بدنه جامعه زندانیان را شاغل کنند.
بابایی تاکید کرد: امنیت لازمه کار تولید اقتصادی است و دوستان به صورت منطقی به این موضوع رسیده اند و برای تضمین امنیت خود چاره‌ای جز اشتغال زندانیان ندارند، از این رو ما هر کجا رفتیم اقبال بخش‌های مختلف نسبت به اشتغال زندانیان بسیار خوب بوده است.
وی با بیان اینکه در زندان‌های استان اصفهان برای ۵۷ درصد از جامعه هدف اشتغال ایجاد شده است، افزود: در مدل اشتغال بیرون از زندان علاوه بر شهرداری و شهرک‌های صنعتی، در بخش خصوصی بهترین مدل همکاری با آجر نما چین بوده است.
مدیرکل زندان‌های استان اصفهان با بیان اینکه مدلی که با بخش خصوصی هویت دار مانند آقای چینی قرارداد داشتیم کم‌ترین آسیب‌ها و آفت ها را داشتیم و تخلفات زندانیان نزدیک به صفر بوده است، افزود: چنانچه مشکلی نیز در این زمینه گزارش شود مربوط به کارگاه‌های کوچک و مشاغل غیر پایدار بوده است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا