پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهگزارش

در گفتگو با دکتر صحرایی سرپرست دانشگاه فرهنگیان بررسی شد؛ سال تحصیلی جدید؛ آموزش و پرورش برای تامین معلم چه برنامه هایی دارد

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه کمبود معلم تا سالهای آینده همچنان ادامه دارد اعلام کرد: ۷۵ هزار معلم جدید وارد نظام تعلیم و تربیت می شود.

به گزارش خبرنگار بازارکار، سرپرست دانشگاه فرهنگیان می گوید؛ هیچ گزاف نیست بگوییم امروز این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه معاصر کشور است.
وی افزود: امروز به دنبال آن هستیم دانشگاه فرهنگیان را به دانشگاهی مرجع، تحول ساز، تمدن ساز و امید آفرین تبدیل کنیم. دانشگاه فرهنگیان جایی است که معلمان و مربیان تحول ساز و تمدن ساز را تربیت خواهد کرد.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان گفت: امروز اگر دانشجومعلمی جذب می‌کنیم، چهار سال بعد وارد مدارس می‌شود و تا ۳۰ سال بعد خدمت می‌کند، آنها را باید برای تربیت نسل آینده آماده کرد. باید معلمان جریان ساز و گفتمان ساز تربیت کنیم. به همین علت دانشگاه ما می‌خواهد جریان ساز باشد.
صحرایی ادامه داد: “هر معلم، یک مربی پرورشی” و “هرمعلم یک مربی ورزشی” از جمله برنامه‌ها و اهدافی است که در سال تحصیلی پیش رو دنبال می‌کنیم.
بازنگری برنامه کلان تربیت معلم منطبق با سند تحول بنیادین
صحرایی با اشاره به بازنگری برنامه کلان تربیت معلم گفت: برنامه درسی جدید بیش از پیش با اسناد بالادستی و سندتحول بنیادین منطبق است، امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۱ بتوانیم این برنامه کلان را بازنویسی و تصویب کنیم.
صحرایی با تاکید بر اینکه روند گزینش دانشجو معلمان سختگیرانه‌تر خواهد شد گفت: دانشگاه فرهنگیان سالانه ۲۵ هزار دانشجو جذب می‌کند بنابراین شاخص و استاندارد جذب تقویت و سختگیرانه‌تر خواهد شد. گزینش مستمر داریم و دانشجو معلمان در طول دوره تحصیل، دو بار گزینش می‌شوند و اگر تشخیص داده شود مناسب نیستند امکان تحصیل آنها در سایر دانشگاه‌ها فراهم و از دانشگاه فرهنگیان خارج می‌شوند.
تعداد دانشجویان دانشگاه فرهنگیان باید به 150 هزار نفر برسد
وی ادامه داد: دانشگاه فرهنگیان سالانه ۲۵ هزار دانشجو جذب می‌کند که در نظر داریم شاخص‌ها تغییر کند و سخت‌تر شود و دانشجویان دو بار در طول تحصیل گزینش شوند؛ هر دانشجو معلم متناسب با رشته خود ۶ مهارت را باید کسب کند و به علاوه در پایان دوره آزمون جامع صلاحیت حرفه‌ای گرفته می‌شود.
وی تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان ۹۰ هزار دانشجو دارد و جا دارد که تا ۱۵۰ هزار دانشجو را پوشش دهد به شرطی که حمایت شود. ۵۰.۲ درصد از دانشجویان ما از رتبه‌های برتر کنکور هستند.
وی ادامه داد: دانشگاه فرهنگیان با ۹۸ پردیس و مرکز، تقریبا ۹۵ هزار دانشجو دارد و ظرفیت پذیرش و آموزش ۱۵۰ هزار دانشجو را به شرط حمایت‌ها دارد.
صحرایی همچنین از نمایندگان مجلس خواست که به دانشگاه فرهنگیان در برنامه هفتم توسعه توجه داشته باشند و افزود: قرار نیست تربیت معلم را به دیگران واگذار کنیم، اگر امکانات ما در قبال دیگر دانشگاه‌ها کمتر است باید دانشگاه خودمان را تقویت کنیم. البته امکان استفاده از ظرفیت دانشگاه‌های سطح یک و برتر وجود دارد و برگزاری دوره های مشترک تحصیلی تصویب شده است.
استخدام از طریق ماده ۲۸ یک شیوه کمکی برای جذب معلم است
وی با بیان اینکه استخدام از طریق ماده ۲۸ یک شیوه کمکی برای جذب معلم است گفت: برای اصلاح رویه‌های جذب از طریق ماده ۲۸ طرحی تحت عنوان بورس معلمی ( طرح شهید آشتیانی) تهیه و به سازمان اداری استخدامی ارائه شده و راهکارهای مختلفی پیشنهاد شده است.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان درباره جزئیات اجرای طرحی با مضمون کاهش زمان آموزش دوره کارشناسی به سه سال گفت: هدف این طرح کاهش زمان تحصیل است و در محتوا و کمیت تغییری ایجاد نخواهد شد. دانشجویان ما شبانه روزی هستند و در همه ایام در خدمت آموزش و پرورش و مستخدم دولت اند. پیش بینی کردیم سه ترم در طول سال تحصیلی داشته باشیم. تصمیم داریم طرح را فقط در پردیس‌های متقاضی و نمونه و برای دوره ابتدایی برگزار کنیم و سپس برای تعمیم به رشته‌ها و دوره های دیگر اقدام کنیم. این طرح برای پردیس‌های متقاضی از مهرماه امکان اجرا خواهد داشت.
صحرایی درباره وضعیت فارغ‌التحصیلی و جذب نیروی انسانی نیز توضیح داد و گفت: در مهرماه سال ۱۴۰۱ ما ۲۵ هزار نفر جذب خواهیم کرد. ۲۵ هزار ورودی ۹۷ را به آموزش و پرورش تحویل می‌دهیم. با توجه به بحران کمبود معلم در دوره ابتدایی، ۱۵ هزار معلم از بین دانشجومعلمان ترم ۷ به وزارت آموزش و پرورش معرفی خواهند شد. در آزمون استخدامی امسال ۳۴ هزار و ۶۰۰ سهمیه اختصاص یافت که ۲۵ هزار نفر پذیرفته و به ما اعلام شده که یک سال دوره مهارتی می‌گذرانند که به علت نیاز فوری آموزش و پرورش، اینها اول مهر به کلاس درس می‌روند و ما دوره فشرده حضوری ۱۷۰ ساعتی از شهریور و از مهر تا اسفند دوره مجازی و حضوری برایشان برگزار می‌کنیم و در نهایت آزمون اصلح می‌دهند.
آموزش و پرورش به ۱۰۰ هزار معلم نیاز دارد
سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه آموزش و پرورش به ۱۰۰ هزار معلم نیاز دارد که تعدادی را به روش های موجود دیگر جذب می‌کند و حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار معلم نیاز فوری دارد گفت: ما آمادگی داریم برای آموزش همزمان با تدریس کمک کنیم. تقاضای موکد ما این است که استخدام با نگاه به آینده اتفاق بیفتد. آمادگی داریم طرح شهید آشتیانی را از همین مهر شروع کنیم که بر اساس آن ۳۰ هزار نفر را از میان دانشجویان ممتاز سال آخر دانشگاه‌های سطح یک انتخاب و گزینش کرده، آموزش دهیم و یک سال بعد وارد آموزش و پرورش کنیم.
صحرایی درباره افزایش سقف سنی ورود به دانشگاه از ۲۴ به ۲۶ سال گفت: متخصصان تعلیم و تربیت با این افزایش مخالف‌اند. سقف سنی ۲۲ سال بوده و بهترین سن را ۲۲ و پایینتر می‌دانم. کار کارشناسی کافی برای ۲۲ به ۲۴ نشده و اگر کار کارشناسی شود، چه بسا برگردد. ۹۵ درصد دانشجویان ما بین ۱۸ تا ۲۱ سال هستند و نمی‌توان برای ۵ درصد تراز کشوری را به هم ریخت. افزایش سن به ۲۶ و بالاتر کار شایسته ای نیست و نیازمند بررسی دقیق است.
وی ادامه داد: یکی از دلایل متقاضیان، سن بالای استخدامی‌های ماده ۲۸ است در حالی که آزمون‌های استخدامی شیوه‌های مناسبی برای جذب نیستند. در آزمون‌ها چندین تخلف هست. یکی اینکه پذیرفته شده ماده ۲۸ نباید فورا سرکلاس برود، اما چون نیاز هست می‌رود. از الان برای سال آینده ردیف استخدامی بدهید تا استعدادهای برتر دیگر دانشگاه‌ها را بیاوریم و آموزش دهیم. ما اکنون برای پذیرفته شدگان آزمون استخدامی امسال، یک ماه آموزش فشرده گذاشته ایم تا مهر ماه به کلاس درس بروند که مطلوب ما نیست. صلاحیت حرفه‌ای برای استخدام ضروری است اما اگر این کار را هم نکنیم معلم تامین نمی‌شود.
چالش های قانون تعیین تکلیف و آموزش معلمان
سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه معتقدم قانون تعیین تکلیف ظلم بزرگی بود گفت: صد و چندهزار نفر وارد شدند که بیش از نیمی از آنها رشته تحصیلی شان منطبق نیست. همانطور که شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای برای مبادی جذب نیرو داشت، مانع چنین آزمون های استخدامی نیز شود. ما امسال آزمون می‌گیریم برای تامین نیروی انسانی در حالی که از الان باید برای سال آینده ردیف استخدامی بگیریم و یک سال زمان برای آموزش معلمی داشته باشیم.
صحرایی ادامه داد: به عنوان نماینده آموزش و پرورش می‌گویم اگر قرار است سال بعد ردیف استخدامی تخصیص دهند از حالا این‌کار را انجام دهند تا یک سال فرصت برای تربیت داشته باشیم. پذیرفته شدگان عالِم هستند اما معلم نیستند. باید از امروز برای سال بعد به فکر باشیم.
۷۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه و دست در جیب دانشجومعلمان
سرپرست دانشگاه فرهنگیان درباره کسر از حقوق دانشجومعلمان گفت: زمانی که قانون متعهدین به خدمت تصویب شد در تبصره ۶ آن قانون آمده که بخشی از هزینه‌ها از حقوق دانشجو کسر و در اختیار دانشگاه قرار بگیرد که ۴۵ درصد اعلام شد که ۳۵ درصد هزینه‌های رفاهی و خوابگاهی و ۱۰ درصد اقدامات آموزشی و… است.
صحرایی افزود: با احتساب همین میزان کسر از حقوق باز هم با ۷۰۰ میلیارد تومان کسری مواجهیم. هزینه تامین غذا بسیار بیشتر از چیزی است که کسر می‌شود که ما به سازمان برنامه اعلام کردیم و گفتیم مطلوب این است که این روند را اصلاح و سرانه ما را بدهند. سازمان برنامه با این اقدام دست ما را در جیب دانشجومعلمان کرده است.
وی ادامه داد: همین شیوه غیرمناسب به شیوه غیرمناسبتری اجرا می‌شود و حقوق دانشجومعلم به حساب آموزش و پرورش محل خدمت آینده‌اش واریز و سپس مبلغ آن کسر می‌شود. تنوعی هم در میزان کسورات بر حسب استفاده از خوابگاه و… وجود دارد. امیدواریم به شکل درستی بودجه تخصیص یابد.
استفاده از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد دانشگاه ها
سرپرست دانشگاه فرهنگیان در پاسخ به سوال خبرنگار بازار کار مبنی بر استفاده از دانش آموختگان کارشناسی ارشد در دانشگاه و نیز سرباز معلم و معلمان حق التدریس نیز گفت: سرباز معلم و معلمان حق التدریس در دست دانشگاه فرهنگیان نیست و امیدواریم این اتفاق برای تامین نیرو از این طریق نیافتد.
دکتر صحرایی تصریح کرد: اما جذب دانش آموختگان کارشناسی ارشد را برای آموزش و پرورش دنبال می کنیم و امیدواریم به نتیجه برسد.
دانشگاه فرهنگیان به 4700 عضو هیات علمی نیاز دارد
دکتر رضا مراد صحرایی در ادامه با اشاره به کمبود عضو هیئت علمی در این دانشگاه گفت: جذب ۵۰۰ هیئت علمی جدید به تصویب سازمان اداری استخدامی رسیده است. تبدیل وضعیت ۱۰۰۰ دکتر – معلم ممتاز دارای درجه دکتری به هیئت علمی نیز از سوی وزارت علوم مورد موافقت قرار گرفته است.
وی ادامه داد: به ۴۷۰۰ عضو هیئت علمی و همین تعداد نیروی انسانی نیاز داریم. این در حالی است که ۸۴۶ عضو هیئت علمی داریم و تعداد کارمندان کمتر از نیمی از نیاز ماست.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان افزود: نسبت استاد هیئت علمی به دانشجو ۱۱۰ به یک است در حالی که استاندارد کشور ۲۰ به یک است. جذب ۵۰۰ هیئت علمی جدید به تصویب سازمان اداری استخدامی رسیده است. تبدیل وضعیت ۱۰۰۰ معلم ممتاز دارای درجه دکتری به هیئت علمی نیز از سوی وزارت علوم مورد موافقت قرار گرفته است.
گزارش؛ امیر علی بینام

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا