آموزش و مهارتبازار سرمایههرمزگانهرمزگان- سردبیر

۶۵۰ هکتار زمین در پارسیان آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران صنایع معدنی است

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان گفت: ۶۵۰ هکتار از زمین‌های این منطقه آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران صنایع معدنی از جمله فولاد و آلومینیوم است.

به گزارش بازارکار، سید علی‌اصغر علامه در وبینار معرفی ظرفیت‌های مناطق ویژه اقتصادی ایمیدرو افزود: با توجه به اینکه سازمان ایمیدرو متولی صنایع معدنی کشور است، این آمادگی را داریم تا سرمایه‌گذاران حوزه فولاد، آلومینیوم و صنایع پایین دستی در این منطقه سرمایه‌گذاری کنند.
وی بیان داشت: با تکمیل خطوط ریلی در بوشهر و استان فارس تا لامرد و عسلویه فرصت مناسبی برای مجتمع‌های تولیدی فولاد و آلومینیوم کشور همچون فولاد مبارکه، ذوب آهن و سایر صنایع فولادی در راستای واردات مواد اولیه و صادرات محصولات نهایی از بندر منطقه ویژه اقتصادی پارسیان را فراهم می کند.
منطقه ویژه اقتصادی پارسیان آماده جذب سرمایه گذاران حوزه گردشگری
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، زون گردشگری در منطقه ویژه پارسیان را یکی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری ویژه نسبت به سایر مناطق ویژه کشور برشمرد و اظهار داشت: در هیچ منطقه ویژه اقتصادی کشور زون گردشگری وجود ندارد؛ در حالی که ۳۰۰ هکتار از زمین‌های منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به زون گردشگری اختصاص یافته است و پذیرای سرمایه‌گذاران در این حوزه خواهد بود.
علامه ادامه داد: این امر می تواند همزمان به ظرفیت شاغل در این منطقه، ساکنان شهرستان پارسیان و حتی شهروندان استان‌های همجوار خدمات گردشگری ارائه کند.
وی، با تاکید بر اینکه ۱۸ سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان جذب شده‌اند، ابراز داشت: تاکنون به پنج سرمایه‌گذار حوزه پتروشیمی، زمین واگذار شده و ۹ موافقت اصولی جدید در حوزه پتروشیمی از سوی صنایع پتروشیمی ایران صادر شده است.
این مسوول ادامه داد: سه موافقت اصولی مربوط به احداث مجتمع های پتروشیمی بالادستی و ۶ موافقت اصولی هم در صنایع پایین دستی در راستای ارزآوری بیشتر و تبدیل فرآورده های پتروشیمی به محصول نهایی است و این سرمایه‌گذاری‌ها در مرحله واگذاری زمین قرار دارند.
وی با تشریح ظرفیت منحصر به فرد تنها بندر تخصصی صنایع معدنی کشور در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان بیان داشت: بندر تخصصی منطقه ویژه پارسیان با هدف واردات مواد اولیه و تبدیل به محصول نهایی در مناطق ویژه اقتصادی راه اندازی شد.
علامه یادآور شد: نخستین اسکله در سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری رسید و ۲ اسکله دیگر این بندر آماده بهره‌برداری است، اسکله چهار هم تا پایان آبان‌ماه سال‌جاری آماده پذیرش کشتی‌های ۱۰۰ هزار تُنی خواهد بود.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان خاطرنشان کرد: بندر منطقه ویژه پارسیان با سرمایه‌گذاری سازمان بالادستی «ایمیدرو» با ۱۹ پست اسکله در حال احداث است، از این رو با توجه به اینکه ایمیدرو متولی صنایع معدنی کشور است این بندر آماده پذیرش محصولات نهایی صنایع فولادی و آلومینیومی در مرکز و شمال کشور برای صادرات است.
وی، روند احداث و توسعه زیرساخت‌های منطقه ویژه پارسیان را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: از سال گذشته، ۱۸ طرح زیرساختی با هدف توسعه خدمات به سرمایه‌گذاران در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان آغاز شده است و در سال ۱۴۰۱ هم اعتباری افزون بر ۱۵ هزار میلیارد ریال برای ساخت و اتمام طرح‌های زیرساختی در این منطقه تعریف شده و تا پایان سال بسیاری از این طرح‌ها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان ابزار داشت: منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در غرب هرمزگان و همجواری با استان های بوشهر و فارس قرار دارد و نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی خیلج فارس و ذخایر گازی و نفتی جهان در پارس جنوبی از مزیت‌های استقرار این منطقه ویژه است.
وی خاطرنشان کرد: در افق توسعه منطقه ویژه اقتصادی، ظرفیت تولید چهار هزار مگاوات برق پیش‌بینی شده که مجوز احداث یکهزار مگاوات آن توسط ایمیدرو صادر شد و تا پایان سال احداث مرحله نخست این نیروگاه به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات با سرمایه‌گذاری ایمیدرو آغاز خواهد شد.
علامه با بیان اینکه بزرگترین آب شیرین‌کن غرب هرمزگان در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان قرار دارد، افزود: ظرفیت شیرین‌سازی آب دریا در این منطقه روزانه ۷۵۰ هزار مترمکعب خواهد بود که پس از تکمیل این طرح، امکان تامین آب صنایع مستقر در منطقه ویژه پارسیان و آب مورد نیاز شهرستان پارسیان فراهم خواهد شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا