دسته‌بندی نشدهقم

استاندار قم بر ضرورت حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر استان تأکید کرد

استاندار قم گفت: باید از همه ظرفیت های بخش دولتی و خصوصی برای حمایت همه جانبه از نخبگان استان بهره مند شویم.

استاندار قم بر ضرورت حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر استان تأکید کرد
استاندار قم گفت: باید از همه ظرفیت های بخش دولتی و خصوصی برای حمایت همه جانبه از نخبگان استان بهره مند شویم.
به گزارش ایرنا، سید محمدتقی شاهچراغی در جلسه شورای علمی بنیاد نخبگان استان قم گفت: برای بهره مندی از ظرفیت نخبگان و استعدادهای برتر، باید برنامه های روشن و مشخص همراه با باور، اعتقاد و اقدام جهادی وجود داشته باشد و همه مدیران و مسؤولان به آن توجه جدی داشته باشند.
وی با بیان اینکه باید آمار بروزی از جامعه نخبگی استان داشته باشیم، بر ضرورت ارزیابی برنامه های ارائه شده در سال جاری به لحاظ تأثیرگذاری و جذابیت تأکید کرد و گفت: برقراری تعامل و ارتباط بنیاد نخبگان با پارک علم و فناوری، دانشگاهها و مراکز علمی و فناوری باید به شکل عمیق تر و جامع تر مورد توجه قرار بگیرد.
استاندار قم با اشاره به لزوم ارائه برنامه های فرهنگی برای نخبگان به ویژه راهیان نور که آثار آنی و ماندگار به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: باید ظرفیت همه سازمان ها و نهادها احصاء شده و حمایت های مادی و معنوی لازم از نخبگان انجام شود و در این راستا از هیچ کاری کوتاهی نخواهیم کرد.
وی با بیان اینکه نخبگان و استعدادهای برتر باید به خوبی حس کنند که دیده می شوند و این فقط در یک برنامه تجلیل خلاصه نمی شود، تصریح کرد: اشتغال ماندگار و پایدار و رسیدگی به مسائل زندگی و معیشتی نخبگان باید به خوبی مورد توجه قرار بگیرد و این از رسالت های اصلی است که باید با جدیت پیگیری شود.
شاهچراغی با بیان اینکه در استان قم ظرفیت های عظیم نخبگی وجود دارد و بخش دولتی و خصوصی باید از این فضای نخبگی به خوبی بهره مند شوند، گفت: در این جهت باید از جنبه های نمادین و شعاری فاصله گرفته و اقدام علمی و عملی مناسب انجام شود.
وی بر لزوم اثربخش بودن اقدامات شورای علمی بنیاد نخبگان و برگزاری جلسات منظم و مستمر برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده تأکید کرد و گفت: در حالی که دشمنان و بدخواهان نظام اسلامی فضای روانی جامعه را تخریب می کنند، باید برای حمایت از نخبگان کارهای جدی و مضاعف انجام شود.
رئیس بنیاد نخبگان استان قم از برگزاری نخستین جشنواره «نخبگان و اشتغال دانش بنیان» جهت بهره مندی هرچه بیشتر از ظرفیت عظیم نخبگی در استان خبر داد.
محمدحسین ظریفیان نیز در جلسه شورای علمی بنیاد نخبگان استان قم گفت: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب و ضرورت های امروز جامعه، این شورا باید نقش و تأثیرگذاری هرچه بیشتری در حمایت از جامعه نخبگی استان داشته باشد.
وی با بیان اینکه بروزرسانی بانک اطلاعات نخبگان و استعدادهای برتر استان انجام شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۴۴۰ نفر از نخبگان از خدمات و حمایت های بنیاد که در حوزه های مختلف مادی و معنوی ارائه می شود، استفاده می کنند.
رئیس بنیاد نخبگان استان قم گزارشی از عملکرد این مجموعه در سال گذشته ارائه کرد و گفت: باید تلاش کنیم هرچه بیشتر و بهتر دستاوردهای انقلاب اسلامی به ویژه دستاوردهای علمی را برای تقویت احساس تعلق نخبگان به کشور و شهر مقدس قم تبیین کنیم.
وی با اشاره به تشکیل ۲۱ هسته پژوهشی با حضور ۱۴۰ نفر از نخبگان جهت طرح و بررسی مسائل و معضلات مختلف استان قم، خاطرنشان کرد: دستگاههای اجرایی باید بر اساس قوانین و ضوابط جهت حل مسائل و مشکلات استان با هسته های پژوهشی نخبگان همکاری و تعامل داشته باشند.
ظریفیان همچنین برنامه های بنیاد نخبگان در سال ۱۴۰۱ برای نخبگان و استعدادهای برتر استان در سه سطح دانش آموزی، دانشجویی و دانش آموختگی را ارائه کرد و گفت: اجرای این برنامه های ابلاغی، بدون تردید در ارتقاء کمی و کیفی این مجموعه تأثیرگذار خواهد بود.
وی از راه اندازی خانه خلاق و نوآوری استان قم در آینده نزدیک خبر داد و گفت: خانه خلاق علاوه بر گردهم آوردن نخبگان و استعدادهای برتر استان، می تواند دغدغه جدی نخبگان در جهت معیشت و اشتغال را به خوبی برطرف کند.
ئیس بنیاد نخبگان استان قم همچنین با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره «نخبگان و اشتغال دانش بنیان» در سال جاری، گفت: یکی از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره، آشنایی و بهره مندی بخش خصوصی از ظرفیت های عظیم نخبگانی و توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر استان قم است.
وی جذب و بکارگیری نخبگان را یکی از مسائل جدی برای کشور عنوان کرد و افزود: توجه به حفظ شأن و کرامت نخبگان جامعه بسیار اهمیت داشته و این اصلا شایسته نیست فردی با دارا بودن مدارج بالای علمی، شغل های دسته پایین و با حقوق حداقلی داشته باشد.
ظریفیان با بیان اینکه دستگاههای اجرایی باید از کارشناسان خبره در راستای خدمت رسانی هرچه بهتر استفاده کنند، گفت: در چهار کارگروه ذیل شورای برنامه ریزی استان باید ۸ نفر از کارشناسان و نخبگان حضور داشته باشند که پیشنهاد می شود این افراد از سوی بنیاد نخبگان معرفی شوند.
در پایان این نشست احکام اعضای جدید شورای علمی بنیاد نخبگان که با حضور ۵ نفر اعضای حقوقی و ۵ نفر اعضای حقیقی برگزار می شود، به ایشان اهدا شد.

 

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا