آموزش و مهارتیزدیزد- سردبیر

مجموعه‌ای از حمایت‌های نرم افزاری در راستای تقویت صنعتی، فناوری، کارآفرینی

مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک شهرک‌های صنعتی ایران گفت: عاملین توسعه خوشه صنعتی و کسب و کارهای مختلف، عامل پیشبرنده اقتصاد پایدار است و باید بیش از پیش حمایت شوند.

طهمورث لاهوتی، مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک شهرکهای صنعتی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از یزد، با بیان این‌که توانمندسازی بنگاه‌های صنعتی از جمله اولویت‌های سازمان صنایع کوچک است، اظهار کرد: علاوه بر توانمندسازی سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در حوزه صنعتی و فناوری، پایدار کردن فعالیت‌های در دستور کار است.

وی مجموعه‌ای از حمایت‌های نرم افزاری در راستای تقویت صنعتی، فناوری، کارآفرینی و همچنین تأمین مالی و سرمایه گذاری برای توسعه بازار داخلی و بین المللی را از دیگر برنامه‌های در دستور کار دانست و افزود: هر کدام از سرفصل‌های در دستور کار دارای برنامه‌های عملیاتی است.

لاهوتی با بیان این‌که طبق هماهنگی‌های انجام شده دولت در نظر دارد با بسترسازی مناسب مسیر حمایت‌های مالی از صنایع کوچک و متوسط را ایجاد کند، گفت: مهمترین چالش‌های پیش روی تحقق این اهداف مربوط به فرهنگ‌سازی است.

مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک تصریح کرد: معتقدیم یک سرمایه‌گذار صنعتی مشابه بسیاری از سرمایه‌گذارانی که در حوزه‌های دیگر فعالیت دارند، باید از ابتدا تا انتهای مسیر برای عملکردی بهینه و موفق در فعالیتهایش، از افراد متخصص، مشاورین و ارائه‌دهندگان خدمات کسب‌ و کار تخصصی در کنار خود بهره بگیرد چرا که بسیاری از سرمایه‌گذاران از منابع مالی لازم و اولیه برخوردار هستند ولی در طول مسیر دچار رکود می‌شوند و دلیل آن نیز ناآشنایی آنها با بسیاری از جوانب کار و وجوه تخصصی فعالیتشان است.

وی در ادامه با بیان این‌که زمانی این قبیل مشکلات مرتفع خواهد شد که افرادی متخصص به عنوان مشاوره یا ارائه دهنده کسب و کار در کنار سرمایه‌گذاران حضور داشته باشند، افزود: یکی از علل تربیت عاملان توسعه خوشه‌های کسب و کار به عنوان یکی از افراد ارائه دهنده خدمات کسب و کار که می‌توانند به افراد خدمات ارائه دهند، همین مسئله است و لذا معتقدیم عاملان توسعه در واقع پیش‌برنده کسب‌ و کارهای خوشه‌ای در کشور هستند.

لاهوتی با اشاره به شناسایی تاکنون ۵۰۲ خوشه صنعتی و کسب و کار در کشور، خاطرنشان کرد: از این تعداد تابحال فعالیت و اجرای طرح توسعه‌ای ۱۲۰ خوشه به اتمام رسیده و ۴۶ طرح توسعه خوشه‌ای نیز اکنون در حال اجرا و پیاده‌سازی است و در نظر داریم امسال ۲۰ طرح توسعه خوشه جدید را شروع کنیم.

وی در پایان با بیان این‌که بیش از ۹۰ درصد طرح‌های توسعه خوشه‌ای موفق بودند، گفت: حمایت از جامعه هدف بعد از راه‌اندازی و ایجاد شبکه‌ای فراگیر از صنایع کوچک و متوسط کشور رویکرد حمایتی دولت بوده که ملاک عمل قرار گرفته است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا