مازندرانمازندران- سردبیر

چاپ کتاب‌های درسی با کاغذ ایرانی

۷۰ درصد کاغذ چاپ و تحریر مخصوص کتاب‌های درسی کشور با همت کارخانه صنایع چوب و کاغذ مازندران تامین می‌شود.

به گزارش خبرنگار بازارکار ، مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران گفت: آموزش و پرورش برای ۱۴۷ میلیون جلد کتاب درسی نیاز به ۴۰ هزار تن کاغذ دارد.
امید نیک نژاد افزود: با قرارداد منعقد شده بین وزارت آموزش و پرورش قرار شد ۳۰ هزار تن معادل ۷۰ درصد این کاغذ را شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران فراهم کند.
او گفت: علاوه بر کاغذ کتاب‌های درسی قرار است هزار تن کاغذ هم برای کمک به حوزه نشر در اختیار وزارت ارشاد قرار بگیرد که از همین ماه جاری این مقدار تحویل خواهد شد.
نیک نژاد ادامه داد: با این قرارداد حدود ۶۰ میلیارد تومان در مخارج آموزش و پرورش صرفه جویی و از خروج ۴۰ میلیون دلار ارز هم جلوگیری خواهد شد که شاید مقدار ارز چشمگیری نباشد، اما مهم این است در یک کالای راهبردی به خودکفایی نزدیک شدیم.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران هم با بیان اینکه کیفیت کاغذ تولید داخل قابل قیاس با گذشته نیست، گفت: در سال‌های گذشته مشکل اصلی ما کیفیت پایین و نبود تعهد در تحویل کاغذ از جانب شرکت صنایع چوب و کاغذ بود که در این قرارداد هر دو برطرف شده است.
موسوی استفاده از کاغذ تولید داخل را به صرفه‌تر و بدون دردسر‌های گمرکی دانست و افزود: در کتاب‌های درسی امسال تقریبا از ۵ هزار تن کاغذ داخلی استفاده شده که قرار است تا پایان سال ۲۵ هزار تن دیگر تحویل ما بدهند.
حجت الاسلام والمسلمین علی لطیفی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش گفت: تهیه کاغذ برای کتب درسی همواره چالشی برای ما بوده که با این قرارداد نگرانی‌ها برطرف شده و با ادامه این شرایط می‌توانیم حتی ظرفیت خرید کاغذ خود را افزایش دهیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا