خوزستانخوزستان- سردبیردسته‌بندی نشده

هنر و کارآفرینی شعار اهالی روستای جیری سفلی

روستای جیری سفلی در بخش چم خلف عیسی شهرستان هندیجان در استان خوزستان قرار دارد و نمادی از هنر و کارآفرینی محسوب می‌شود.

هنر و کارآفرینی شعار اهالی روستای جیری سفلی
روستای جیری سفلی در بخش چم خلف عیسی شهرستان هندیجان در استان خوزستان قرار دارد و نمادی از هنر و کارآفرینی محسوب می‌شود.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز خوزستان، دهیار روستای جیری سفلی گفت: در این روستا که ۲۵ کیلومتری هندیجان و ۵۰ کیلومتری بندر ماهشهر قرار دارد، ۷۸ خانوار با جمعیتی ۳۰۰ نفر جمعیت زندگی می‌کنند.هنر و کارآفرینی شعار اهالی روستای جیری سفلی
عادل حیدری با بیان اینکه اهالی این روستا به کشاورزی در حوزه کشت گندم و جو مشغول هستند، افزود: در زمینه دامپروری نیز فعالیت دارند.
وی می‌گوید: خیابان‌های روستای جیری سفلی آسفالت هستند و مدرسه برای ادامه تحصیل دانش آموزان ساخته شده است.
به گفته حیدری؛ یک کارگاه تولید حلوا و ارده در این روستا دایر شده که منجر به اشتغال برای جوانان و کاهش بیکاری شده است.
دهیار روستای جیری سفلی ادامه داد: علاوه بر کشاورزی و دامپروری، بانوان روستا در زمینه تولید و آموزش صنایع دستی از جمله؛ حصیربافی، قلاب بافی، سنگ تراشی و… فعالیت و در درآمدزایی و جذب گردشگر نقش ایفا می‌کنند.
روستای جیری سفلی دست به گریبان با مشکلات
وی اضافه کرد: رودخانه زهره از کنار روستای جیری سفلی عبور می‌کند که با وجود ظرفیت‌های خوبی که در منطقه وجود دارد، اما با خشک شدن آن در فصل تابستان، دامداران و کشاورزان با مشکلاتی مواجه می‌شوند.
حیدری نبود امکانات کشاورزی و بی نتیجه بودن پیگیری‌ها و بیکاری جوانان روستا را از دیگر مشکلات روستای جیری سفلی برشمرد و گفت: زمین‌های حاصلخیز و مستعد کشاورزی وجود دارد که زیر نظر منابع طبیعی هستند، اما با وجود مکاتبه‌ها و پیگیریها، این اراضی به متقاضیان واگذار نمی‌شوند.
هنر بانوان روستا بهانه‌ای برای اشتغالزایی
سمیرا حیدری، بانوی ساکن روستای جیری سفلی می‌گوید: در زمینه حصیربافی، قلاب بافی، چرم کاری، کپوبافی و… فعالیت دارم که علاوه بر گذران اوقات فراغت، باعث درآمدزایی شده است.
وی افزود: با توجه به اینکه صنایع دستی تولید شده منحصر به فرد هستند، مورد استقبال مشتری‌ها در شهرستان‌های استان خوزستان و سایر استان‌های کشور قرار گرفته اند.
به گفته حیدری؛ تولید صنایع دستی به دلیل وجود مواد اولیه ارزان قیمت، صرفه اقتصادی خوبی دارد و برای کسانیکه می‌خواهند درآمد داشته باشند، مناسب است.
هنرنمایی بانوی روستایی با تسمه‌های ضایعاتی
شهناز قنواتی، یکی دیگر از بانوان هنرمند و کارآفرین این روستا که با استفاده از تسمه‌های ضایعاتی هنر خود را نمایان می‌کند، گفت: این تسمه‌ها زباله محسوب می‌شوند، اما با اندکی خلاقیت و تلاش می‌توان با استفاده از آن سبد در اندازه‌های مختلف، جای نان، جای سبزی و میوه و… تولید کرد.
وی نبود مکانی برای توسعه فعالیت‌های هنری را از جمله مشکلات خود عنوان کرد و افزود: اگر مکان مناسبی اختصاص داده شود، می‌توانم این هنر را به دیگر هنرجویان آموزش دهم و با افزایش تولید این سبد‌ها و صادرات به نقاط مختلف استان و کشور، برای دیگران نیز اشتغالزایی کنم.
بیشتر بخوانید: احیای صنعت چوغا بافی در دزفول+فیلم
قنواتی علاقه و سلیقه را از موارد مهم برای موفقیت در هنر دانست و ادامه داد: این سبد‌های تسمه‌ای علاوه بر کاربرد‌های بی شمار، مقاومت زیادی دارند و با شست و شو و استفاده‌های مکرر از بین نمی‌روند.
این بانوی کارآفرین، شیرینی پزی را از دیگر علایق و هنر‌های خود برشمرد و گفت: با ابتکار و خلاقیت، نان شیرینی تولید می‌کردم و مشتری‌های زیادی داشتم، اما با شیوع بیماری کرونا، این کار تعطیل شد.
قنواتی می‌گوید: مصرف این نان شیرینی با طعم زنجفیلی برای افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، مانعی ندارد، زیرا رژیمی است و با استفاده از خرما تهیه می‌شود، ضمن اینکه خرمای مورد استفاده در آن، مرغوب و درجه یک نیست و با مواد ارزان قیمت می‌توان آن را تهیه کرد.
وی گفت: برای پخت این شیرینی، باید هسته خرما را جدا و کاملا له کرد و بعد از اضافه کردن خمیرمایه و مخلوط کردن با آرد، ۳-۴ ساعت استراحت داد، پس از اینکه خمیر آماده شد، می‌توان با اندازه‌های دلخواه در تنور یا فر پخت.
کارآفرینی برای اهالی روستا با همت مرد روستایی
حیدر حیدری گفت: در سال ۱۳۵۳ از روستا به شهر مهاجرت کردم، اما پس از حدود ۳۵ سال تصمیم گرفتم به روستای جیری سفلی برگشتم و در اولین گام، اقدام به کاشت ۱۳۳ نخل کردم.
وی افزود: همه تلاش خود را برای اشتغالزایی در روستا و درآمدزایی به کار گرفتم و در نهایت کارخانه‌ای برای تولید حلوا و ارده راه اندازی کردم و محصولات کشاورزی بدون واسطه و به صورت مستقیم برای تولید، وارد کارخانه می‌شوند.
حیدری با بیان اینکه تولید حلوا و ارده از حدود ۸ سال پیش آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد، گفت: با راه اندازی این واحد تولیدی، حدود ۱۲ نفر مشغول به کار هستند و سبب رونق روستا شده است.
به گفته این کارآفرین؛ حلوا و ارده تولیدی این کارخانه به خارج از روستا ارسال می‌شود و به دلیل ارگانیک بودن، نداشتن مواد نگهدارنده و طعم منحصر به فرد، مورد استقبال مشتری‌ها قرار دارند.
حیدری می‌گوید: علاوه بر محصولات تولیدی کارخانه، سبزی، میوه، خرما، گوشت، مرغ، تخم مرغ، صنایع دستی و … به مناطق همجوار صادر می‌شوند.
حمایت‌های مالی، حلقه مفقوده برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی
وی اضافه کرد: در حال حاضر نیازمند سرمایه در گردش و حمایت‌های مالی برای توسعه فعالیت‌های اشتغالزایی و کارآفرینی و صادرات محصولات کنجدی به سایر نقاط استان و کشور هستیم، زیرا وقتی محصولی را از کشاورزان خریداری می‌کنیم، آن‌ها نیز خواستار هزینه‌ها هستند تا بتوانند امرارمعاش کرده و به فعالیت‌های تولیدی خود ادامه دهند.
وجود ظرفیت‌های یاد شده در روستای جیری سفلی، سبب اشتغالزایی و درآمدزایی برای مردم روستا و شهرستان خواهد شد، که توسعه فعالیت‌های اقتصادی آن حمایت مسئولان و رفع موانع را می‌طلبد تا روستایی بتوانند شعار سال با عنوان “تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین” که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده است را محقق کنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا