مازندرانمازندران- سردبیر

بابل؛ قطب کشاورزی شمال کشور

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان بابل گفت: شهرستان بابل با 47 هزار و 500 هکتار اراضی کشت برنج، قطب مهم کشاورزی شمال کشور می باشد.

به گزارش خبرنگار بازارکار به نقل ازخبرگزاری موج مازندران، قاسم عزیز زاده گرجی در نشست بررسی مشکلات حوزه کشاورزی استان مازندران که با حضور قربانی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، تیموری معاون پارلمانی وزیر جهاد، نمایندگان مردم بابل، آمل و ساری، معاون استاندار و رئیس اتاق بازرگانی مازندران که در سالن جلسات فرمانداری بابل برگزار شد، اظهار داشت: این شهرستان در تولیدات برخی محصولات کشاورزی دارای رتبه برتر است اما متأسفانه با توجه به ظرفیت بالای کشاورزی این شهرستان دارای مشکلات زیادی در این حوزه است.
وی ادامه داد: زمین های شالیزاری شهرستان بابل در کشت اول در 47 هزار و 500 هکتار و در کشت دوم با 50درصد کشت، 21 هزار و 540 هکتار آن زیر کشت رفت اما در زمینه خرید برنج، اکنون کشاورزان با مشکل رو به رو هستند.
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان بابل گفت: رکود بازار و بلاتکلیفی کشاورزان در فصل برداشت را یکی از مشکلات مهم ذکر کرد و گفت: متاسفانه به تعهدات قراردادی که بین دولت و کشاورز در زمینه کشت برنج صورت گرفت، عمل نشد.
وی واردات برنج خارجی و تخلیط آن با برنج داخلی در سطح شهرستان های استان به ویژه بابل را سبب نوسانات قیمت و از بین رفتن بازار داخلی برشمرد و خواستار رسیدگی جدی به این معضل شد.
عزیز زاده گرجی با اشاره به تولید مرکبات بابل در سطح اراضی 22 هزار هکتار، از نبود زیر ساخت های لازم در این شهرستان انتقاد کرد و عنوان داشت: اگر برای افزایش تولید مرکبات در سالجاری و از طرفی تجربه تلخ سورتینگ داران در کاهش قیمت مرکبات در سال گذشته، تدابیری اتخاذ نگردد، مطمئناً امسال با یک مشکل عمده در این حوزه مواجه خواهیم شد.
وی خواهان حمایت سازمان حمایتی از جمله پرداخت تسهیلات از سورتینگ داران شد و اظهار داشت: اراضی باغ کیوی این شهرستان را 519 هکتار و تولید این محصول را 14 هزار و 420 تن است ولی متأسفانه در زمینه فروش این محصول هم، باغداران با مشکلات زیادی مواجه هستند که امیدواریم صادرات این محصول دوباره آغاز شود.
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان بابل در ادامه با اشاره به وجود 170 واحد مرغداری شهرستان بابل، بیان داشت: در این واحدهای تولیدی جوجه در هر دوره 3 میلیون قطعه تولید می شود که در طول سال این آمار به 12 میلیون قطعه می رسد و تأمین نهاده های دامی از عمده ترین مشکلات تولیدکنندگان این حوزه است و ارز ترجیحی می تواند در رفع مشکلات آنان کمک کننده باشد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا