دسته‌بندی نشدهشتاب دهنده هاشرکت های خلاقشرکتهای دانش بنیان

4قطب فناوری و نوآوری تخصصی تا پایان امسال ایجاد می‌شود تا نقش‌ پژوهشگاه‌ها در زیست‌بوم فناوری و نوآوری ارتقا یابد

تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی و حل مسایل کلان کشور به کمک این سرمایه‌های دانشی از جمله اهدافی است که در قانون جهش تولید دانش بنیان بر آن تاکید شده است.


به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری برنا؛ بر همین اساس هم هیات وزیران در آیین‌نامه‌ ابلاغی خود به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ به این وزارت‌خانه ماموریت داده است تا نقش آفرینی پژوهشگاه‌های مستقل یا وابسته به دانشگاه ها در زیست بوم فناوری و نوآوری را ارتقا دهد و به سمت تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و حل مسایل کلان کشور حرکت کند.
چند سالی است بر موضوع دانشگاه ها و پژوهشگاه‌های توسعه گرا تاکید می شود. اینکه این مراکز می توانند ایفاگر نقشی اجتماعی و اقتصادی بر اساس نیازهای جوامع پیرامونی خود باشند. دولت ها نیز برای تقویت کارکردهای آموزشی و پژوهشی برنامه‌های ملی و فراملی طراحی و اجرا می‎‌کنند. در ایران هم با شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری این برنامه ها شکلی منسجم و هدفمند به خود گرفت و با تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان این روند شتاب گرفت.
در آیین‌نامه اجرایی هیات وزیران؛ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف شده است تا به طراحی و ایجاد قطب های فناوری و نوآوری تخصصی متشکل از شتاب دهنده ها و مراکز نوآوری تخصصی، مراکز رشد تخصصی، دفتر مالکیت فکری و انتقال فناوری تخصصی اقدام کند.
وزارت موظف است دستورالعمل قطب های فناوری و نوآوری را ظرف مدت 2 ماه از تاریخ ابلاغ آیین نامه، تدوین و ابلاغ کند. دستگاه های اجرایی ذیربط هم مجازند در تامین منابع مالی و زیرساخت های لازم برای ایجاد قطب های فناوری و نوآوری با وزارت خانه همکاری کنند. وزارت به نحوی برنامه ریزی کند که تا پایان سال 1401 حداقل 4 قطب فناوری و نوآوری تخصصی در کشور ایجاد شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا