پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

آمادگی جهاددانشگاهی برای اجرای پروژه‌های بزرگ استان قم/ ورود این نهاد به امور بر زمین‌مانده در کشور

رییس جهاددانشگاهی در نشست مشترک با استاندار قم بر آمادگی این نهاد در اجرای پروژه‌های بزرگ استان قم تاکید کرد.

رییس جهاددانشگاهی در نشست مشترک با استاندار قم بر آمادگی این نهاد در اجرای پروژه‌های بزرگ استان قم تاکید کرد.

 به گزارش بازارکار از روابط عمومی جهاددانشگاهی دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی رییس جهاد دانشگاهی در سفر به استان قم با سید محمدتقی شاهچراغی استاندار قم دیدار و از آمادگی این نهاد برای اجرای پروژه‌های بزرگ این استان سخن گفت.

وی در این دیدار که با همراهی دکتر مهدی باصولی معاون پشتیبانی و امور منابع، دکتر عیسی علیزاده معاون هماهنگی و امور مجلس، امیر طهرانچی سرپرست اداره کل حوزه ریاست جهاددانشگاهی انجام شد، مهم‌ترین پشتوانه این نهاد را بیانات مقام معظم رهبری دانست و گفت: به‌گونه‌ای که توصیه‌ها و بیانات ایشان درباره جهاد دانشگاهی از سال ۶۹ تا ۹۹ حدود ۷۰ صفحه است و همین نکات به‌عنوان نقشه راه جهاد بوده و این بسیار ارزشمند است که جهاد دانشگاهی همیشه موردحمایت مقام معظم رهبری بوده است.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در ۵ حوزه فعالیت داشته که اولین بخش، حوزه فرهنگی بوده که از دیرباز در این حوزه فعالیت داشته است افزود: حوزه بعدی فعالیت جهاددانشگاهی، بهداشت و درمان بوده که در این حوزه جهاددانشگاهی دارای دستاوردهای بزرگی است که نمونه بارز آن موسسه رویان بوده که با نگاه ویژه مقام معظم رهبری این موفقیت‌ها را به دست آورده است.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه حوزه بعدی فعالیت این نهاد کشاورزی و امنیت غذایی است که کارهای بسیار بزرگی از بحث اصلاح نژاد دام و تولید بذرهای کشاورزی را انجام داده است ادامه داد: در حوزه صنعتی نیز کارهای بسیار عظیمی در بحث نفت، معدن و کارخانجات صورت گرفته است.

وی بخش دیگر فعالیت جهاددانشگاهی را حوزه علوم انسانی برشمرد و یادآور شد: جهاددانشگاهی در بحث تولید محتوا بسیار خوب عمل کرده است، اما بازتابی در بین مردم نداشته است که باید این ظرفیت عظیم در بین مردم تبیین شود.

دکتر دهقانی فیروزآبادی اضافه کرد: جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی است و در انجام مسئولیت‌ها توجه زیادی به منافع مالی ندارد و اصولاً فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد که بر زمین‌مانده است که در بعضی مواقع حتی زیان‌ده نیز بوده است.

وی سخنان مقام معظم رهبری درباره ورود جهاددانشگاهی به عرصه کارهای بزرگ را مورد توجه قرار داد و ابراز کرد: ازاین‌رو جهاددانشگاهی آمادگی دارد در پروژه‌های بزرگ استان قم مشارکت و سرمایه‌گذاری کند.

رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به جایگاه شهر قم عنوان کرد: شهر قم را شهر ویژه و شاخص می‌دانیم، چراکه این شهر قطب فرهنگ علوم دینی و علوم انسانی کشور است و این استان در این عرصه در کشور بی‌نظیر است.

وی با تأکید بر اینکه از همین راستا جهاددانشگاهی آمادگی انجام کارهای بزرگ استان قم را دارد اضافه کرد: جهاددانشگاهی آمادگی دارد تمام مراحل انجام کار و ضمانت آن را به عهده بگیرد و حتی برای انجام آن کار سرمایه‌گذاری نیز انجام دهد و ما تمام‌قد پای‌کار هستیم مخصوصاً در استان قم که دارای ویژگی‌های خاصی است.

ضرورت استفاده از ظرفیت بالای استان قم در پذیرش گردشگر سلامت

سید محمدتقی شاهچراغی نیز در این دیدار با اظهار داشت: قم در دو عرصه فرهنگی و علوم انسانی و نرم‌افزاری در کشور جایگاه ویژه‌ای دارد و ظرفیت قم در این عرصه در کشور بی‌نظیر است.
وی با بیان اینکه مؤسسات بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد که ظرفیت بی‌نظیری برای استان قم به وجود آورده‌اند، افزود: جهاد دانشگاهی استان قم می‌تواند جمع‌آوری این ظرفیت‌ها را با کمک دیگر نهادها انجام دهد تا این ظرفیت‌ها در کشور معرفی شود و قطعاً نتیجه آن فرا استانی و کشوری است.

استاندار قم با اشاره به بحث گردشگری سلامت ابراز کرد: سالانه میلیون‌ها زائر در استان قم حضور دارند که بیشتر آن‌ها از کشورهای منطقه هستند که خود این مطلب باعث ایجاد ظرفیت جذب گردشگر پزشکی و درمانی به قم شده است.

وی عنوان کرد: با توجه به طرح‌های درمانی که در استان قم در حال انجام بوده ما در آینده نزدیک تخت‌های بیمارستانی مازاد بر جمعیت استان قم داریم و با توجه به بحثی که جهاد دانشگاهی در بحث ناباروری در حال فعالیت است، می‌توان از این ظرفیت استفاده کرده و با توجه به مباحث مربوط به جمعیت و تأکیدات مقام معظم رهبری به بحث جمعیت و فرزندآوری، جهاد دانشگاهی می‌تواند از این ظرفیت‌ها به‌خوبی استفاده کنند.

شاهچراغی با اشاره به سفر دوم رئیس‌جمهور به قم، گفت: امیدواریم یک بسته عملیاتی و خوب با کمک استانداری و دستگاه های مختلف از جمله جهاد دانشگاهی در جهت رفع مشکلات مردم آماده شود.

جهاددانشگاهی یک ظرفیت عالی برای کشور و نظام است

گفتنی است پس از این نشست مشترک دکتر دهقانی فیروزآبادی  با مدیران و اعضای جهاد دانشگاهی قم دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر دهقانی فیروزآبادی در سخنانی با بیان اینکه جهاددانشگاهی یک ظرفیت عالی برای کشور و نظام است ولی هنوز در حد نام و ظرفیت های خود به فعالیت حداکثری نرسیده است گفت: ولی قطعا نمی توان از تلاش ها و موفقیت های گسترده این نهاد به راحتی گذشت.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی قم ظرفیت های گسترده ای برای فعالیت دارد و باید برای توسعه ظرفیت های آن در قم تلاش کنیم گفت: اگر جهادگرانی می توانند با امکانات اندک و ناچیز نتایج مطلوب به دست آورند باید امکانات مناسب، وسایل کارآمدتر و فرصت های بهتری ایجاد کرد تا  بهره بیشتری از این ظرفیت عالی نظام بدست آید.

رئیس جهاددانشگاهی بیان کرد: باور داریم که این نهاد باید در زمینه ها و ظرفیت های مغفول و بارهای روی زمین مانده برنامه داشته باشد وبرای آنها تلاش کند، زیرا امروز کشور نیازمند افزایش بهره وری هرچه بیشتر است.

وی گفت: یکی از مهمترین کارهایی که باید برای اعضای جهاددانشگاهی انجام دهیم آن است که این فعالان باید ثمرات حضور و فعالیت اثر بخش خود را در جهاد دانشگاهی ببرند تا انگیزه های کار و فعالیت آنها بیشتر شود.

همچنین دکتر محمد حیدری رئیس جهاددانشگاهی واحد استان قم در سخنانی با تقدیر از خدمات و زحمات همکارانش گفت: جهادگران در قم کارهای بسیار سخت و مشکلی را با کمترین هزینه و کمترین امکانات و بیشترین بهره وری انجام داده اند و بارهای بزرگی را در استان قم برداشته اند که می توان گفت کل اعضای جهاددانشگاهی استان قم جهادگران نمونه هستند.

وی در ادامه به ظرفیت های گسترده جهاد دانشگاهی در قم و کشور اشاره کرد و به ذکر نکاتی پیرامون مباحث مرتبط به دفتر مرکزی و مشکلات جهادگران قم پرداخت.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی قم در بخش دیگری از این دیدار دکتر دهقانی فیروزآبادی ضمن شنیدن نقطه نظرات اعضای این واحد به سوالات آنها پاسخ گفت.

دیدار با تعدادی از مراجع گرانقدر عظام و امام جمعه قم از دیگر برنامه‌های سفر دکتر دهقانی فیروزآبادی به این استان است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا