آذربایجان شرقی-سردبیراجتماعی

تعاونی‌های دانش بنیان به عنوان نردبان اشتغال عمل می‌کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان این‌که تعاونی‌های دانش بنیان نقش مهمی و بی‌بدیلی در توسعه اقتصادی ایفا می کنند، افزود: تعاونی های دانش بنیان به عنوان نردبان اشتغال عمل می کنند برای موفقیت این بخش الزاماً باید مسیر حرفه ای و تخصصی تجمیع و هدایت شود.

حسین فتحی در گفت‌‌وگو با بازارکار با اشاره به اهداف و برنامه های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار کرد: یکی از مهمترین برنامه های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد تعاونی های با مشارکت و مدیریت مردم برای پیشرفت و توسعه کشور است؛ چراکه تعاون به عنوان یکی از ارکان اصلی در توسعه اقتصادی همواره از جایگاه بالایی برخوردار می‌باشد.
فتحی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درتحقق ۲۵ درصدی سهم تعاون در اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری پیش‌بینی‌های صورت گرفته باید با استفاده از تمامی ظرفیت‌های نقش ۲۵ درصدی بخش تعاون را در توسعه اقتصادی کشور محقق کنیم.
وی با تبین برنامه های راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برای مشارکت و همراهی مردم در پیشرفت ایران اسلامی و توسعه استان ضروری است مشارکت مردم در پروژه ها و طرح‌های بزرگ را ارتقا دهیم و دولت مردمی سیزدهم بر اساس این رویکرد به دنبال تصدی گری مردم در اقتصاد و واگذاری بخشی از اقتصاد بر اساس مدیریت مردم است که بهترین شکل مدیریت مردم در اقتصاد، تعاون است.
فتحی افزود: هفته تعاون یادآور حضور اثربخش مردم در اقتصاد و تجلی اقتصاد مردمی است وی تصریح کرد؛ تعاون از نگاه فرهنگی و اجتماعی دارای ابعاد مختلف و نقش بی‌بدیلی در مردمی کردن اقتصاد دارد و تعاون می تواند نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی ایفا کند و در واقع مردمی ترین بخش اقتصاد تعاون است.
وی، مردمی سازی، هوشمند سازی، کارآمدی و شفافیت را چهار بعد اصلی وزارت در تبیین جایگاه بخش تعاون عنوان کرد.
وی افزود: در شرایط کنونی مدل کسب و کار تعاونی به عنوان کارآمد ترین شیوه برای عملیاتی سازی اقتصاد مقاومتی است و ساماندهی کارجویان و دانش آموختگان ماهر به سمت کارآفرینی جمعی بر اساس نوع بیکاری جوانان و نرخ بیکاری استان و هدایت آنها برای بهینه سازی نقدینگی به سوی تولید و اشتغال است.
وی با اشاره به اینکه در کشور تعداد ۹۳۹ تعاونی دانش بنیان وجود دارد، افزود: ۱۲ مورد از تعاونی های دانش بنیان در استان آذربایجان شرقی فعالیت دار د که میزان اشتغال ایجاد شده از طریق اتحادیه شرکت های تعاونی دانش بنیان و مراکز نوآوری ۱۳۹۴ نفر هستند.
وی افزود: از مزیت‌های مهم اشتغال در شرکتهای دانش بنیان ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و پایداری اشتغال با ساختار و تفکر جدید می باشد که بعنوان محور کلیدی توسعه اقتصادی این شرکت های دانش بنیان محسوب می شوند.
فتحی در ادامه سخنرانی خود با اشاره به مزیت های بخش تعاون تصریح کرد؛ احساس مالکیت بین اعضا ،رعایت عدالت و انصاف در توزیع، انعطاف پذیری بالا، حمایت مالی ،هدایت منابع مردمی به طرح های اشتغال زا و تقویت بنیه اقتصادی و فعالیت بیمه و مالیات از مهمترین مزیت های بخش تعاون است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی مهمترین راهکارهای دستیابی بخش تعاون به سهم ۲۵ درصدی در اقتصاد کشور را ساماندهی مشاغل خرد خانگی در قالب تعاونی های تامین نیاز مشاغل خانگی استان عنوان کرد و گفت: تشکیل و راه اندازی و ساماندهی این مشاغل بعنوان اولین راهکار محسوب می شود، دومین راهکار دستیابی این بخش تعاونی برای تحقق سهم ۲۵ درصدی شبکه‌سازی اس ام ای ها از طریق تعاونی‌ها می باشد که می‌تواند بخش بزرگری از اشتغال را فراهم کند.
وی اضافه کرد: عملیاتی سازی صندوق توسعه تعاون که موجب جهش بخش تعاون می شود، باز طراحی الگوی اتحادیه های تعاونی با رویکرد نظارت پاسخگویی و رفع انواع نیازهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تعاونی‌ها، ایجاد الگوی نوین تامین مالی جمعی نظام‌ یافته از طریق تعاونی های کارآفرینی و نوآوری و مدرن سازی شیوه های نظارت اعضای تعاونی ها با تقویت نظام نظارت معنی دار و منطقی بین تعاونی های نوظهور با کسب و کارهای هدفدار ،ایجاد پیوند معنی دار و منطقی بین تعاونی های نوظهور، کمک به ایجاد تعاونی های مادر تخصصی و تعاونی های هلدینگ و شفافیت در مسائل مالی، فرایند کار و خدمات با هدف اعتماد و مشارکت اعضا و همچنین بهینه سازی و باز تعریف نحوه واگذاری های مرتبط با اصل ۴۴ قانون اساسی به منظور اهلیت فردی، مالی و تخصصی اعضا از مهمترین موضوعاتی است که باید اهتمام ویژه ای انجام گیرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا