کردستانکردستان- سردبیر

گزارش های فارس به نتیجه رسید/بازگشت آرامش به قلعه‌گاه

آرامش به روستا بازگشته است به دعوت مردم روستای قلعه‌گاه برای اطلاع‌رسانی در مورد آخرین اتفاقات در مورد معدن سنگ آهن این روستا مسیر بیش از 100 کیلومتری قلعه‌گاه را در پیش می‌گیریم، با استقبال گرم مردم مواجه می شویم....

خبرگزاری فارس استان کردستان/شیرین مرادی؛ قلعه‌گاه آخرین روستای بخش موچش است، روستایی با 60 خانوار و جمعیتی بالغ بر 700 نفر که 350 نفر آنها ساکن و 350 نفر دیگر به صورت فصلی در فصل کشاورزی به روستا بر می‌گردند.

به جز یک جاده بین مزارع، هیچ مسیر دیگری برای رسیدن به معدن مکشوفه وجود ندارد که بنا به گفته اهالی روستا، این جاده بین مزارع نیز اراضی کشاورزی مردم بوده و برای آن سند مالکیت دارند.

در این روستا 35 جفت کشاورزی(واحد شمارش سطح کشاورزی در بین کشاورزان بومی)، 35 چشمه آب و دو رودخانه فصلی وجود دارد که مردم از این منابع آبی برای شرب، کشاورزی و دامداری استفاده می‌کند.

در حال حاضر دو واحد تولیدی 370 راسی دام سبک نیز در روستا فعال است و در کنار این واحدها مردم نیز در زمینه دامداری در کنار کشاورزی فعالیت دارند که هر دوی این واحدها با تسهیلات بانکی ایجاد شده است.

دوازدهم مهرماه امسال در خبرگزاری فارس طی گزارشی با عنوان «معدنی که کابوس مردم روستا شده است/ چرایی مخالفت مردم با «معدن قلعه‌گاه» دغدغه‌های مردم را به گوش مسئولان رساندیم و بلافاصله با واکنش نماینده ولی فقیه در کردستان مواجه شد و برای بررسی موضوع نماینده خود را به این روستا فرستاد تا از نزدیک چرایی مسئله را با نگاهی کارشناسانه دنبال کند.

ورود نماینده ولی فقیه در کردستان برای چند صباحی آب روی آتش ریخت و اهالی این روستا را به آرامشی نسبی رساند؛ اما به واسطه پافشاری سرمایه‌گذار مردم این روستا خواستار ورود مجدد خبرگزاری فارس به موضوع و انعکاس صدای آن به مسؤولان ارشد استانی شدند.

سیزدهم بهمن ماه سال گذشته چند نفر به نمایندگی از اهالی روستا مهمان دفتر استانی خبرگزاری فارس کردستان شدند و درددل‌های آنها در قالب گزارشی با عنوان «معدن قلعه‌گاه و استمرار تنش بین سرمایه‌گذار و مردم» به گوش نماینده ارشد دولت در کردستان رسید و زارعی‌کوشا بعد از ملاقات با چند نفر از اهالی روستا نسبت به پیگیری موضوع قول مساعد داد و جلسات متعددی هم با حضور متولیان حوزه معادن، محیط زیست، منابع طبیعی برگزار شد.

چند ماه آرامش مردم این روستا بار دیگر به هم خورد تا جایی که پای برخی از اهالی روستا به دستگاه قضا باز شد اما مردم همچنان بر موضع خود برای دستیابی به حقوقی که احساس می‌کردند با شروع اکتشاف معدن از آنها ضایع می‌شود، ایستادند.

اعتراض مسالمت‌آمیز

با تغییر فرماندار کامیاران، مردم روستای قلعه‌گاه به‌طور کاملا مسالمت‌آمیز در قالب اعتراضی آرام جلوی فرمانداری کامیاران تحسن کردند و از فرماندار خواستند صدای‌شان را بشنود.

شافعی فرماندار کامیاران هم پای حرف‌های نمایندگان روستا نشست و به آنها قول مساعد داد در زمان کوتاهی برای بررسی موضوع به همراه کارشناسان و متولیان امر شخصا در روستای قلعه‌گاه حضور پیدا کند.

کمتر از یک هفته از تجمع مردم روستای قلعه‌گاه در جلو فرمانداری کامیاران نگذشته بود که سرپرست فرمانداری به همراه دادستان موچش و جمعی از نمایندگان ادارات به این روستا رفتند بازدیدی که خبرنگاران خبرگزاری فارس هم همراه مردم در کنار فرماندار حضور پیدا کردند.

قانون فصل‌الخطاب مردم روستا

فصل‌الخطاب برای ما قانون است و در راه وطن نه تنها زمین بلکه جان خود را هم فدا می‌کنیم ولی اجازه نمی‌دهیم منفعت یک انسان زندگی را به کام مردم روستا تلخ کند هر چند مافیایی برای معدن قلعه‌گاه شکل گرفته و به این راحتی متلاشی نخواهد شد بلکه امیدواریم نماینده ولی فقیه و استاندار کردستان اجازه ندهند به خاطر منفعت یک نفر و برخی افراد سودجو، زندگی مردم یک روستا به نابودی کشیده شود.

 

همانگونه که مردم اعلام کرده بودند قانون فصل‌خطاب قرار گرفته و البته در این میان فرماندار کامیاران، دادستان موچش وبرخی دیگر از مسئولان در کنار مردم قرار گرفتند و سرمایه‌گذار هم از موضع سخت‌گیرانه که تا قبل از آن در پیش گرفت بود پایین آمد.

آرامش به روستا بازگشته است به دعوت مردم روستای قلعه‌گاه؛ برای اطلاع‌رسانی در مورد آخرین اتفاقات در مورد معدن سنگ آهن این روستا مسیر بیش از 100 کیلومتری قلعه‌گاه را در پیش می‌گیریم.

ظهر از نیمه گذشته وارد روستا می‌شویم کار ساخت و ساز برای برپایی کارگاه در بالادست روستا درست همانجا که رگه‌های اصلی سنگ آهن وجود دارد با همت خود مردم در حالا بالا رفتن است.

باروی باز به استقبالمان می‌آیند و با کلام سرشار از مهر از همراهی این مدت تیم رسانه‌ای خبرگزاری فارس که به قول خودشان بزرگترین پشتیبان آنها در روزهای سخت بوده، تقدیر می‌کنند.

همه به اتفاق از آقای ایرج سلطانیان از اهالی روستا می‌خواهند به نمایندگی آنها صحبت کند و اتفاقات این معدن را روایت کند، آقای سلطانیان با بازگشتی به آنچه در گذشته اتفاق افتاده می‌گوید: این معدن سال 1372به نام یکی از اهالی روستای قلعه‌گاه ثبت شد، مردم همان زمان به دلایل منطقی که مهمترین آن نابود شدن کل مراتع و اراضی کشاورزی و در کل زندگی اهالی روستا بود، مانع از استخراج شدند.

سال 1393 دوباره موضوع استخراج و برداشت سنگ آهن از این معدن قوت گرفت و بار دیگر با ممانعت مردم روستا روبرو شد.

براساس تجربیاتی که از اکتشاف و برداشت معادن در سایر نقاط کشور وجود دارد مردم این روستا عمق نابودی کار را به خوبی می‌دانند قطعا شروع برداشت از این معادن مساوی با از بین رفتن اراضی کشاورزی و دامداری مردمان این روستا است و این موضوع را می‌توان با مطالعه کوتاهی در مورد روستاهای سراسر کشور که زمانی مکان تولید و آبادانی بود و بعد از استخراج معادن نابود شدند به خوبی درک کرد.

ثبت معدن با سوءاستفاده از امضا و مهر اهالی روستا

شروع برداشت از معدن نیاز به رضایت اهالی داشت اما  قریب به اتفاق مردم با برداشت معدن مخالف و می گفتند؛ اگر قرار است زمینی که ارث پدران ما است از بین برود و نفع آن برای خود مردم نباشد به جیب دیگران برود نبودش بهتر از بودن آن است.

دوربودن معدن از منابع آبی و روستا مطالبه جدی مردم بود که بعد از رسانه‌ای شدن تنش بین مردم و معدن‌دار مورد توجه قرار گرفت و کارشناسان برای کارشناسی جدید به محل گسیل شدند و معدن‌دار هم قول داد که آنچه قانون حکم می‌کند را مو به مو اجرا نماید.

مسیر رسیدن به معدن از میان روستا و باغات و مزارع مردم رد می‌شد صاحبان اراضی بیم تخریب سرمایه‌های خود را داشتند و می‌خواستند حقی در این زمینه از آنها ضایع نشود با وساطت و پا در میانی دادستان و فرماندار این موضوع هم بین صاحبان اراضی و معدن‌دار به گونه‌ای که نه سیخ بسوزد نه کباب، حل شد.

حقی که به کرسی نشست

آقای صحبت سلطانیان عضو شورای روستای قلعه‌گاه هم می‌گوید: خواستند با ایجاد دو دستگی در بین اهالی روستا به اهداف خود برسند اما همدلی مردم و کمک خبرنگاران خبرگزاری فارس، تنش چندین دهه که می‌رفت اتفاقات تلخ را رقم بزند را خاموش کرد.

خبرنگاران فارس زحمت زیادی برای ما کشیدند مردم روستا توان جبران ندارند اما دعای خیرما همواره پشت و پناه عوامل این رسانه خواهد بود.

فعال‌سازی این معدن می‌تواند ثمرات خوبی برای مردم روستا فراهم سازد که مهمترین آن براساس توافق صورت گرفته با معدن‌دار اشتغال‌زایی و بیمه اهالی روستا است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا