آموزش و مهارتفارسفارس- سردبیر

افتتاح منطقه آموزش و مهارت افزایی کارشناسان رسمی جنوب کشور در شیراز

رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری فارس گفت: استان فارس به عنوان استان معین آموزش و مهارت افزایی کارشناسان رسمی جنوب کشور تعیین شد.

به گزارش بازار کار فارس، مهرداد کرمی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران از افتتاح منطقه آموزش و مهارت افزایی کارشناسان رسمی جنوب کشور در شیراز خبر داد و گفت: با افتتاح این منطقه، استان فارس به عنوان استان معین استان های جنوبی کشور، تعیین شد و از این پس ارتقای کارشناسان استان های جنوبی نیز از مسیر استان فارس میسر خواهد شد.

به گفته کرمی در این راستا کشور به 8منطقه تقسیم شده که استان فارس، استان معین کشور در منطقه 3 است.

رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس همچنین اظهار داشت: ظرفیت ها و پتانسیل های خوبی در فارس وجود دارد و معتقد هستیم استفاده از ظرفیت دانشگاه و اساتید در این عرصه ضروری است.

او با بیان اینکه بهره مندی از نظرات کارشناسان رسمی در جامعه نیازمند فرهنگ سازی است و مردم قبل از شروع هر فعالیت اقتصادی باید از مشاوره کارشناسان رسمی استفاده کنند، افزود: بعضا مشاهده شده مردم در زمینه کارهای اقتصادی و اجتماعی، هزینه های زیادی می کنند اما به این نکته توجه نمی کنند که با یک هزینه کم و استفاده از کارشناس، می توانند موفق تر عمل کنند.

کرمی تصریح کرد: بخش بسیاری از مشکلات مردم، ناشی از بی اطلاعی مردم از مسائل حقوقی است لذا کارشناسان رسمی دادگستری در رشته های تخصصی مختلف کنار مردم هستند و ایشان می توانند با مراجعه به آنها بیشترین بهره وری را از کار خود داشته باشند.

او تاکید کرد: هر چه بیشتر از ظرفیت کارشناسان رسمی استفاده شود، از بسیاری از مشکلات نیز پیشگیری شده و حجم ورودی پرونده های قضایی کمتر خواهد شد.

به گفته رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس، وقتی مردم به مشکل بر می خورند به دنبال کارشناس می روند در حالی که قبل از مشکل باید مراجعه کرد.

کرمی در ادامه این نشست خبری نیز گفت: در استان فارس بالغ بر 1000کارشناس و کارآموز، این آمادگی را دارند که در رشته های مختلف به مردم خدمات کارشناسی دهند، ضمن اینکه خدمات مشاوره ای رایگان در مساجد و… نیز ارائه می شود.

او همچنین اظهار داشت: در سال 99 بالغ بر 400کارآموز نیز جذب و آموزش عمومی آنها تمام شده و 22مهرماه آزمون پایان دوره از آنها گرفته خواهد شد و در ادامه آموزش های تخصصی به آنها ارائه و در نهایت در خرداد 1401 مراسم تحلیف آنها برگزار خواهد شد.

به گفته کرمی در سال 1400 نیز برای 170نفر از کارشناسان ظرفیت جدید ایجاد شده و به زودی دوره آموزش عمومی آنها برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس با تاکید مجدد بر اینکه بهره گیری از ظرفیت کارشناسان نیازمند فرهنگ سازی است تا جامعه بتواند از خدمات آنها استفاده کند، افزود: در این راستا نقش رسانه ها نیز بسیار مهم است.

او در ادامه یکی از مطالبات کارشناسان را ارجاع عادلانه پرونده ها عنوان کرد و گفت: با به کارگیری یک نرم افزار تخصصی، این کار در حال انجام است و در این زمینه به دستگاههای مختلف ابلاغ شده است که ارجاع مستقیم کارشناس بدون هماهنگی با مرکز کارشناسان انجام نشود و با هماهنگی سازمان بازرسی اگر دستگاه یا سازمانی، ارجاع را بی نام ارسال نکند، تخلف کرده و اسامی آنها به سازمان بازرسی اعلام خواهد شد.

به گفته کرمی این ارجاع ها باید بی نام به مرکز ارسال شود تا مرکز بر اساس معیارهایی که دارد، ارجاع دهد.

وی اظهار داشت: بیش از 70درصد شکایات از کارشناسان نادرست و به دلایل واهی بوده است.

او با اشاره به آموزش 50ساعته به کارشناسان نیز گفت: از سال 98 تا به حال، یک ریال به دستمزد کارشناس اضافه نشده است، در صورتی که تورم سال های اخیر برای همگان مشهود است.

کرمی در پایان نیز از امضای تفاهم نامه با سازمان های دولتی و غیر دولتی در این راستا خبر داد و اظهار داشت: با امضای این تفاهم نامه ها خدمات کارشناسی به آنها ارائه می شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا