آموزش و مهارت

همتی که جوانان فارسی را بانی گسترش صنعت جلبک کرد

جلبک‌ها گونه‌های مختلفی دارند که مجموعه توسعه ذخایر زیستی جلبک‌های فارس توانسته با توسعه صنعت جلبک در کشور مبتنی بر بومی‌سازی این گونه‌ها گام‌ها موثری را یکی پس از دیگری بردارد.

به گزارش بازار کار فارس به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، طبیعت همیشه دستاوردهای خوبی برای ما داشته و ما همواره توانسته‌ایم با کمی تامل در طبیعت و جاذبه های آن، چیزهای جدیدی را کشف و از آن‌ها بهره ببریم.

گیاهان آبزی از جمله گیاهان طبیعی است ‌که در نگاه بیشتر افراد فقط از نظر تزئینی مورد توجه بوده است؛ اما گیاهانی مثل جلبک ها در حوزه های آرایشی و بهداشتی، دارویی و مواد غذایی همیشه نقش بسزایی را ایفا کرده است.

جلبک ها گونه های مختلفی دارد که چندین نوع از انها به‌عنوان جلبک‌های تجاری شناخته می‌شوند.

مجوعه توسعه ذخایر زیستی جلبک های فارس یکی از شرکت های موثر در صنعت جلبک می باشد که مدیر عامل این شرکت در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: آرش معصومی مدیرعامل مجوعه توسعه ذخایر زیستی جلبک های فارس با برند Algae Bank یا بانک جلبک هستم و هر سه مقطع تحصیلات خود را در رشته زیست شناسی تحصیل کردم و از سال ۱۳۸۶ به صورت تخصصی بر روی جلبک ها کار می‌کنم.

وی ادامه داد: شرکت‌ توسعه ذخایر زیستی جلبک های فارس حیطه کاری آن زیست فناوری و بیوتکنولوژی؛ با دو رویکرد زیست فناوری محیطی با محوریت جلبک ها و زیست فناوری گیاهی با محوریت کشت بافت و تکثیر گیاهان است.

معصومی ابراز داشت: این شرکت ماحصل سالها تجربه شرکت داری و کار در بازار است و من سالها پیش شرکت های دیگری داشتم و این شرکت در سال ۹۵ تاسیس و ۹۶ در پارک علم و فناوری فارس با ایده بانک جلبک های ایران مستقر شد.

وی ادامه داد: هدف ما ایجاد بانک جلبک های بومی ایران بود تا یک زیر ساختی ایجاد کنیم که بتوانیم ایران را در زیست و فناوری جلبک‌های ایران توسعه دهیم.

معصومی با بیان اینکه قبل از ورود وی هیچ زیرساختی برای جلبک ها وجود نداشت و صنعت جلبک و بیوتکنولوژی جلبک ناشناخته و فقط بعضی از اساتید دانشگاه ها به‌صورت خیلی محدود کار می‌کردند اظهار داشت: ما برای اینکه بتوانیم صنعت را توسعه دهیم مجبور شدیم به بحث زیر ساخت ها ورود کنیم و یکی از اصلی ترین زیر ساخت هایی که برا توسعه این صنعت نیاز است بحث سویه های زنده جلبک است.

مدیر عامل این شرکت ادامه داد: سویه های زنده جلبک، همان بذر گیاه است و تا بذر گیاه نباشد عملا گیاهی به وجود نمی آید که روی آن کار و محصولی تولید شود.

وی ادامه داد: تخمین زده می شود که ۶۰۰ هزار تا یک میلیون گونه جلبک در دنیا وجود دارد که از این تعداد، حدودا ۶۵ هزار گونه شناسایی و ۱۳ هزار گونه کار شده و حدود ۱۵ گونه تجاری جلبک در دنیا وجود دارد که ما هیچ کدام از اینها را در ایران نداشتیم و سالها قبل تعدادی سویه خیلی محدود از تایلند وارد می شد که با گذشت زمان آلود می شد و اتفاقات بدی برای آن می افتاد.

مدیر عامل این شرکت در ادامه گفت: از سراسر کشور شروع به نمونه برداری کردیم و اولین بانک تخصصی جلبک ایران را تاسیس کردیم و الان با ۱۱۸ سویه جلبک و ۱۲ گونه تجاری آن جز بزرگترین بانک های کشور هستیم.
از ساخت دستگاه های تحریم تا پایه گذاری صنعت بیومس

معصومی با بیان اینکه بعد از تاسیس بانک جلبک، به بجث خط تولید جلبک ورود کرده بیان داشت: جلبک ها یک سری دستگاه ها و محیط کشت های تخصصی می خواستند که در کشور نبود و با توجه به قیمت بالای آن، ممکن نبود واردات و تحریم ها ما شروع کردیم به طراحی و ساخت اینها و خداروشکر با موفقیت انجام شد و به برخی از مراکز پژوهشی خوب و حساس کشور تا الان فروخته‌ایم.

وی ادامه داد: بعد از تولید دستگاه های کلیدی، شروع به طراحی، تست خط تولید، مثل استخر های کشت روباز جلبک کردیم و پایه گذاری صنعت بیومس در کشور را شروع کردیم و در این قضیه نیز موفق بوده‌ایم.

معصومی با بیان اینکه بعد از پایه گذاری صنعت بیومس شروع به ترویج و گسترش این صنعت کرده بیان داشت: خیلی از افرادی که در کشور بر روی جلبک ها کار می کنند بطور مستقیم یا غیر مستقیم ما به آنها کمک کردیم و ما سعی کردیم، علمی که داریم را ترویج دهیم و در اختیار بقیه افراد قرار دهیم و خداروشکر الان صنعت نوپایی به نام جلبک در کشور شکل گرفته است.

وی بیان داد: بعد از توسعه، خام فروشی و علم آن در کشور تثبیت شد و به فکر زنجیره ارزش افزوده جلبک ها افتادیم. زنجیره ارزش افزوده در حیطه های آرایشی، غذایی، دارویی، شیلات، دام و طیور و کشاورزی محصولاتی در تراز استاندارد های جهانی تولید شد و مواد اولیه توانستیم تولید کنیم که محصولات دیگر ما را رقابت پذیر کند.

معصومی افزود: همچنین پایه را بر طراحی پالایشگاه های زیستی جلبک ها گذاشتیم، و سرمایه گذاری را خود شرکت ما انجام داد و این پروژه در منطقه ویژه اقتصادی شیراز با ۸۰ درصد رشد فیزیکی، در حالی تاسیس است که اگر تاسیس شود تحول بزرگی در صنعت جلبک کشور ایجاد و راه بزرگی به سمت خودکفایی در حیطه غذایی، دارویی و آرایشی و بهداشتی را باز خواهد کرد.
خانواده‌ای کاسب، رویه‌ای که فرزندان نیز ادامه دادند

وی با بیان اینکه، دو سال کارمند پارک علم و فناوری بوشهر بوده است بیان کرد: باتوجه به اینکه این شغل حس ارتقا و پیشرفت بنده را نمی‌توانست پاسخگو باشد و کارمندی برای جوانی که سالها تحصیل کرده کوچه‌ای بن بست است، مشوقی بود تا به سمت شرکت داری بروم و این علم بتواند، درخدمت تامین نیازهای اولیه خودم و به‌عنوان جایگاهی برای شکوفایی کشور باشد.

معصومی مدیرعامل مجموعه توسعه ذخایر زیستی جلبک های فارس، افزود: از طرفی که تمام اعضای خانواده ما بازاری هستند و اهل کسب و کار هستند و ذهنیت منفی نسبت به کارمندی دارند، دومین قضیه ای بود که باعث شد به سمت تاسیس این شرکت روی بیاورم.

وی گفت: در حال حاظر سویه های زنده، بومی و ارزشمند جلبک را در اختیار پژوهشگران و واحد های تولیدی کشور با قیمت ها پایین قرار می دهیم که بتوانند کار را توسعه دهند و هدف ما از این کار این است که صنعت جلبک در کشور مبتنی بر گونه های بومی گسترش پیدا کند.

مدیر عامل این شرکت ادامه داد: تقریبا ۱۱۸ گونه، ۷ محیط کشت تخصصی و چند محیط کشت تجاری را در حیطه بانک جلبک ارائه می دهیم و در حیطه صنعت بیومس جلبک اسپیرولینا را با ظرفیت ۱۵ تن در سال می‌توانیم تامین و تولید کنیم و بقیه گونه هارا در مقیاس پایلوت تولید می کنیم.

معصومی بیان کرد: بخش دیگری از خدمات کشور ما، خدمات متابولیک های سفارشی است که هر فرد، شرکت یا گروهی بخواهد ماده‌ای را تولید کند که با جلبک امکان داشته باشد به ما سفارش دهد روی آن کار می کنیم.

درختان مایع، گزینه‌ی ای بسیار مناسب برای کاهش آلودگی کلان شهر ها

وی ادامه داد: بخشی از خدمات ما تولیدات دستگاهی است که انواع فتوبیوراکتور‌ها، هاروستر ها و محصولی جدیدی که ماه آینده از آن رونمایی می شود و به سفارش شهرداری اصفهان ساخته شد درختان مایع است که محفظه های کشت جلبک هستند و محفظه ی به اندازه نیم متر مکعبی می تواند به اندازه ۲۰۰ متر مربع اکسیژن تولید کند و کربن دی اکسید را بگیرد.
وی افزود: این درختان مایع، گزینه‌ی بسیار عالی برای کاهش آلودگی هوا در کلان شهر هاست که ما ۳ تای آن را به شهرداری اصفهان تحویل می‌دهیم که اگر تست آن موفق شد به تعداد زیاد آن را تولید خواهیم کرد که بتوانیم قدمی در جهت آلودگی هوای شهر ها برداریم.

معصومی در خصوص موفقیت های شرکت خود توضیح داد: موفقیت های ما در حوزه های کسب و کار مطرح می شود و از جایی از ما تقدیر نشده و جایزه‌ای از جایی نگرفتیم و بیشتر موفقیت ما توسعه یک دانش و کسب و کار جدید و همچنین ارائه محصولات جدید است.

وی گفت: همین که راهی را بروی که همه فکر می کنند شکست می خوری و بالاخره موفق شوی، موفقیت بزرگی است و در مسیر کسب کار تا نتیجه نهایی دیده نشود، کسی تشویقی نمی کند.

مدیر عامل شرکت توسعه ذخایر زیستی جلبک های فارس بیان داشت: در ابتدا هر کسب و کاری مبهم است و هرکسی در ابتدای کار ترس نداشته باشد متوجه کارش نیست و باید ترسید چون ممکن است همه چیز از دست برود و قرار است وارد تونل تاریکی شوی که اگر سلامت و سربلند بیرون بیایی تشویق می شوی و اگر بیرون نیایی مورد تهاجم موج های منفی قرار می گیری.

بهبود کیفیت زندگی مردم، شعار شرکت دانش بنیان

این جوان کار افرین در رابطه با هدف شرکت خود گفت: هدف و شعار اصلی شرکت ما بهبود کیفیت زندگی مردم است که برای این قضیه تلاش می کنیم تا بهترین محصولات را ارائه دهیم و تا به الان بازخورد ها بسیار خوبی گرفته ایم.

معصومی ابراز داشت: محصولات ما وارد بازار فروش می شوند اما ظرفیت تولید شرکت پایین است و سعی داریم آن را گسترش دهیم ولی با این حال هر محصولی را تا الان تولید کرده ایم به فروش رفته است.

نوسانات شرکت داری، چالش مهم پیش رو

این کار افرین با بیان اینکه شرکت داری چالش‌ های متفاوت دارد گفت: نموداری کاملا سینوسی است که یک روز بالای بالا و روزی پایینِ پایین هستیم؛ اما انسان را قوی و مانند آهن آب دیده می کند و باید خواه یا ناخواه این راه را رفت.

وی با دعوت از تمام دانش آموختگان گفت: از کسانی که تحصیل کرده اند دعوت میکنم که وارد شرکت داری شوند، شکست بخورند و تحقیر شوند اما وارد شوند تا کشور رشد کند.

مدیر عامل این شرکت در رابطه با تاثیر شرکت های دانش بنیان بر خود کفایی گفت: شرکت‌ های دانش بنیان می توانند بهروری را بالا و صنعت ما را بروز کنند و راه های جدیدی را باز کنند و عملا می توانند راه چندین ساله را ۶ ماهه طی کنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا