خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

جریان تولید در خراسان رضوی نباید دچار چالش شود

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: هر مشکلی که در رابطه با واحدهای صنعتی از جمله مشکل شعاع، مالکیت و ... در مشهد یا استان داریم باید نسبت به حل موضوع اقدام شود. پیشنهاد این است که مواردی که به صورت استانی قابل پیگیری است، انجام شده و نباید جریان تولید در استان دچار چالش شود و مجوزی که لازم باید پیگیری و سپس صادر گردد.

یعقوبعلی نظری در نود و هفتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در خصوص حل مشکل پارک صنعتی مهتاب اظهار کرد: هر مشکلی که در رابطه با واحدهای صنعتی از جمله مشکل شعاع، مالکیت و … در مشهد یا استان داریم باید نسبت به حل موضوع اقدام و مشکل حل شود. پیشنهاد این است که مواردی که به صورت استانی قابل پیگیری است، انجام شده و نباید جریان تولید در استان دچار چالش شود و مجوزی که لازم بایدتصمیمی گیری و سپس صادر گردد. در زمینه تصمیم گیری‌ها خارج از استان اگر واحدها و مجموعه‌های صنعتی مشکل مشابه در خصوص فاصله، مالکیت و… دارند به صورت تجمیعی درخواست داده و مشکل حل شود. قرار شد از ظرفیت‌های استان استفاده شود که مشکل حل شود. با اصل موضوع و رفع مشکل مخالفتی نیست ولی باید در اخیتار ما توانایی تصمیم‌گیری باشد و هر آنچه نیست باید مجوز و مصوبه گرفته شود.

همچنین علی اکبر لبافی، رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی اظهار کرد: دراین جلسه سه دستور کار  بررسی می‌شود. اولین مساله بررسی مشکلات ناشی ازعدم صدور مجوز بهره برداری برای پارک صنعتی مهتاب و تبدیل آن به شهرک صنعتی غیردولتی است. سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی و جهاد کشاورزی استان و شرکت شهرک‌های صنعتی  استان به این مساله مرتبط هستند. این پارک در جاده فریمان بوده واز سال ۱۳۸۵ مجوز  فعالیت گرفته و ۱۸ شهرک به صورت  فعال و نیمه فعال در پارک حضور داشته و هر کدام  سند جداگانه دارند. تا کنون پیگیری‌هایی شده ولی منجر به رفع مشکل نشده است. خواسته اصلی صدور مجوز بهره برداری و تبدیل آن به  شهرک صنعتی غیر دولتی است.

وی افزود: آنچه شرکت شهرک‌های صنعتی استان عنوان می‌کند این است که باید واحدها یک  سند به نام  شرکت واحد یا پارک ثبت کنند زیرا هر کدام  از شرکت‌ها یک سند دارند. در این پارک زیرساخت‌ها و  همچنین  شرکت خدماتی وجود دارد …  برای عبور از وضعیت موجود همه راه‌ها پیگیری شده است ولی نتیجه ای حاصل نشده است.

رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی تصریح کرد: اخیرا در خرداد ماه سال جاری مصوبه‌ای برای ساماندهی لکه‌های صنعتی اطراف تهران صادر شده است. ۳۸ لکه صنعتی در اطراف تهران شناسایی شده است. بر اساس این مصوبه آمده وزارت صمت مجاز است در اجرای قانون اصلاح تبصره (۵) بند (الف) ماده (۳) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون  اساسی  و الحاق دو  تبصره به آن به منظور ساماندهی فعالتی‌ها کارگاهی صنفی و  صنعتی  در چهارچوب قانون نسبت به صدور پروانه بهره برداری شهرک صنعتی غیر دولتی  جهت ۳۸ لکه صنعتی در شعاع ۱۲۰کیلومتری حداکثر ظرف ۲ سال اقدام کند. در تاکید دوم آمده وزارت صمت مکلف است از طریق صاحبان  صنایع مستقر در هر یک از  لکه‌های صنعتی نسبت به معرفی اعضای شرکت خدماتی آن لکه صنعتی جهت ارائه درخوسات  ایجاد شهرک  صنعتی غیر دولتی  و تحقق  سایر اهداف این  تصویب نامه  اقدام نماید.

لبافی ادامه داد: این دو ظرفیت است که برای شهر اصفهان و تهران صادر شده است. پیشنهاد ما این بود که شرکت شهرک‌های صنعتی از همه ظرفیت‌های خود برای رفع این مشکل اقدام کند یعنی مجوز چه به صورت تجمیع یا انفرادی و … ارائه دهد. اگر در تحقق و رفع مشکل بند یک  مصوبات به  صورت استانی امکان پدیر نشد از  طریق بند ث مصوبه هیات وزیران مورخ  1401/3/23  اقدام نموده و عین این قانون به مشهد تسری پیدا کند.

اشرفی نماینده پارک صنعتی مهتاب گفت: مجوز پارک صنعتی در سال ۸۵ صادر شده در آن زمان برخی شرکت‌ها مستقر شده و بعضی شرکت‌ها بعد از این زمان در انجا مستقر شدند. در حال حاضر ۱۸ شرکت در لانجا و  بالغ بر ۵۰۰ نفر اشتغال دارد که اگر این موانع مرتفع شود این اشتغال ۳ برابر میشود بخش خصوصی خودش تمام امکانات و  زیر  ساخت‌ها را ایجاد کرده است. اخیرا تصفیه خانه فاضلاب را نیز ایجاد کرده و بخش خصوصی تنها مجوز می‌خواهد. این زمین‌ها از نوع  زمین منابع طبیعی و دولتی نبوده و در این راستا تحمیلی نشده است و تنها خواسته این است که پروانه بهره برداری مجوز برای واحدهای پارک صادر شود. که برای ان باید عوارض نیزبرایس تغییر کاربری پرداخت شود.

جعفر فرشچی، مدیرعامل شرکت شهرکهای  صنعتی خراسان رضوی اظهار کرد: برای  صدور پروانه بهره بردای این آمادگی وجود دارد سند مالکیت برای پروانه بهره برداری  لازم است وپارک مهتاب آن را ندارد. ۳۵ لکه در تهران هم وجود داشت که در هیات وزیران بررسی شد. در  کلیت اگر دوستان سند مالکیت را صادر کنند پروانه بهره برداری صادر میشود واگر امکان پذیر نیست  اخذ مصوبه هیات وزیران را نیاز دارد.

امیررضا رجبی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: در طول سال‌ها در تهران امکان استقرار وحداهای صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری وجود نداشته است. دولت ورود پیدا کرد و مصوبه را داد. پارک صنعتی مهتاب مشکل دیگری دارد و مشمول شعاع و … نمی‌شود. درخواست این مصوبه عینا برای مشهد کارشناسی شده نیست. این مصوبه بهتر برای محور غرب و … و برای حل مشکلاتی  واحدها در شعاع ۳۰ کیلومتری درخواست شود.

منبع: شهرآرا نیوز

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا