آموزش و مهارتهرمزگانهرمزگان- سردبیر

رواج استفاده از پهپاد در جهت هوشمندسازی کشاورزی هرمزگان

رئیس اداره امور فناوری مکانیزه کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از رواج استفاده از پهپاد در حوزه‌ی کشاورزی استان خبر داد و گفت: این اقدام سبب کاهش هزینه، افزایش کیفیت امور و حفاظت از محیط زیست خواهد شد.

به گزارش بازار کار، شاهین شاهی زاده رئیس اداره امور فناوری مکانیزه کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: پهپادها همان‌طور که از نامش پیداست وسیله هدایت پرواز از راه دور به شمار می روند و نزدیک به 6 سال است که در حوزه کشاورزی استان در حال استفاده است.

وی با بیان اینکه استفاده از پهپادها طی دو سال اخیر رواج بیشتری در هرمزگان یافته‌اند، افزود: پنج دستگاه پهپاد به‌صورت تسهیلاتی توسط کشاورزان برای استان جذب شده است و از موارد استفاده از پهپاد ها می‌توان به سم‌پاشی، نقشه‌برداری و گرفتن تصاویر هوایی اشاره کرد.

شاهی زاده پارسیان، شهرستان میناب، شهرستان حاجی‌آباد (فارغان، شمیل و طارم) را از مناطقی که از ظرفیت‌ پهپادها در حوزه کشاورزی استفاده شده عنوان کرد و گفت: با استفاده از پهپاد هزینه‌های بالای تراکتور مرتفع شده و استقبال کشاورزان هرمزگانی را در پی داشته است.

وی تصریح کرد: یک پهپاد با توجه به محاسبات انجام شده به‌صورت میانگین می‌تواند ۱۵ تا ۲۵ هکتار سم‌پاشی و یا محلول‌پاشی در روز را انجام دهد که هر هکتار بین ۹ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد تا به اتمام برسد.

شاهین شاهی زاده تصریح کرد: استفاده از پهپاد نزدیک به ۸۰ درصد هزینه‌ها را نسبت به تراکتور برای کشاورزان کاهش خواهد داد و استفاده از پهپاد ها در صرفه‌جویی منابع آبی بیش از ۸۲ میلیون لیتر صرفه جویی خواهیم داشت.

رئیس اداره امور فناوری مکانیزه کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان عنوان کرد: در روش‌های سنتی سم‌پاشی در هر هکتار یک لیتر سم مصرف خواهد شد ولی در استفاده از تکنولوژی پهپادها مصرف سم واقعی و به حداقل ممکن ( ۳۰۰ سی سی) می رسد.

وی ضمن تأکید بر اینکه استفاده از پهپاد ها سلامت محیط‌زیست و شهروندان را به خطر نخواهد انداخت، گفت: در مناطقی که به‌عنوان کانون حشرات و آفات محسوب می‌شوند می‌توان با استفاده از پهپاد کار مبارزه راه انجام داد.

شاهی زاده افزود: فناوری‌های کشاورزی هرمزگان نسبت به گذشته بروزتر شده و برخی از کشاورزان در حال استفاده از مدرن‌ترین امکانات در سطح دنیا هستند.

وی با اشاره به اینکه به دنبال استفاده از پهپاد ها در حوزه باغات و نخیلات نیز هستیم، اظهار داشت: هرمزگان از استان‌های پیشرو کشور در درخواست استفاده از پهپاد در حوزه کشاورزی است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا