آموزش و مهارتیزدیزد- سردبیر

سهم تعاونی ها در اقتصاد باید از 5 درصد به 25 درصد برسد

استاندار یزد تعاون را یکی از بخش های متناسب با بوم فرهنگی و سابقه تاریخی یزد خواند و گفت: باید از ظرفیت های بسیار خوب قانونی موجود در بخش تعاون برای افزایش سهم این بخش در اقتصاد استفاده شود

دکتر مهران فاطمی، تعاون را یکی از بخش های متناسب با بوم فرهنگی و سابقه تاریخی یزد دانست و گفت: تعاونی ها بهترین بستر در امر تحقق مردمی سازی اقتصاد و ایجاد عدالت اجتماعی هستند لذا باید ضمن شناسایی و برطرف سازی مسائل پیش روی تعاونی ها، اهمیت این حوزه بیش از پیش تبیین شود‌.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: براساس قانون توسعه‌ و برنامه کشور، سهم تعاونی ها در اقتصاد  باید از 5 درصد به 25 درصد برسد این در حالی است که در حال حاضر تنها سهم 7 درصدی در اقتصاد داشته و تا تحقق هدفگذاری انجام شده برای آن فاصله زیادی وجود دارد.
وی در ادامه به ضرورت استفاده از ظرفیت های بسیار خوب قانونی موجود برای بخش تعاون پرداخت و اظهارداشت: شرکت های توسعه و عمران و شرکت های تعاونی فراگیر یکی از این ظرفیت هایی هستند که یکی از مزایای آن سهامداری مردم شهرستان ها با عضویت در آن ها و واگذاری پروژه های بزرگ طبق قانون و با ترک تشریفات است.
دکتر فاطمی در بخش دیگری از سخنانش ضمن انتقاد از تکیه صرف به بانک ها جهت تامین مالی، بر احصاء مدل های نوین تامین مالی شرکت ها تاکید کرد.

استاندار یزد تصریح کرد: با تجمیع سرمایه های خرد و ساماندهی آن در قالب شرکت های توسعه و عمران و شرکت های تعاونی فراگیر می توان شرکت های مادر تخصصی مختلف را در حوزه حمل و نقل، صنعت، ساختمان و … تشکیل داد که این موضوع موجب به افزایش سرعت رشد اقتصادی استان در بخش تعاون خواهد شد.
وی در ادامه به سفرهای خارجی رئیس جمهور و مسئولین دولت و انعقاد تفاهماتی در سطح بین المللی اشاره و خاطرنشان کرد: استان یزد باید بلافاصله پس انعقاد تفاهم نامه ها، جایگاه خود در تفاهم نامه پیدا و از عواید آن به نفع فرهنگ، اقتصاد، عمران و آموزش استان بهره برد.

دکتر فاطمی همچنین یکی از محورهای بسیار مهم برای دولت و نظام را توسعه سواحل مکران عنوان کرد و اظهارداشت: جایگاه ویژه استان یزد در این سواحل باید حفظ، در امر سرمایه گذاری آن مشارکت و عواید خاص آن به نفع مسائل ملی و استانی را به جد دنبال کنیم.

استاندار یزد یکی از راه های بالندگی یزد را توسعه مرزهای معنوی اقتصادی و فرهنگی استان ورای مرزهای جغرافیایی آن بیان و تصریح کرد: در این راستا باید برنامه ریزی های جدی برای داشتن پایگاه هایی در سواحل، کشورهای همسایه و در تراز جهانی داشته باشیم.

وی در بخش پایانی سخنانش به تبیین لزوم تشکیل هسته اندیشه ورز در اتاق تعاون استان با توجه به لزوم نگاه نو و فناورانه به مسائل این بخش پرداخت

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا