آموزش و مهارتیزدیزد- سردبیر

درس و کار؛ ارمغان جدید دانشگاه

ابوالفضل صادقیان گفت: خانواده‌های یزدی دیگر نگران کنکور و اشتغال فرزندان خود نباشند؛ چراکه با هدایت تحصیلی فرزندان به سمت رشته‌های مهارت محور از بدو ورود به دانشگاه وارد بازار اشتغال می‌شوند.

ابوالفضل صادقیان معاون آموزش دانشگاه آزاد یزد اظهار کرد: خبرنگاران تأثیرگذار در حیطه‌های مختلف هستند و سهم بزرگی در فرهنگ سازی و آموزش دارند.

وی با طرح این سئوال «چرا دانشگاه آزاد پایلوت مهارت آفرینی شد؟» افزود: دانشگاه آزاد یزد با ۳۵۵ عضو هیئت علمی که در سطوح مختلف جهانی مطرح هستند، از نظر امکانات آموزشی نیز از استاندارد‌های جهانی برخوردار است.

معاون آموزش دانشگاه آزاد اسلامی یزد با تقدیر از مسئولان دانشگاه آزاد برای راه اندازی دانشکده مهارت و کارفرینی و تسهیل قانون بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان این دانشکده همراه با بیمه حوادث و سابقه کار، گفت: دانشگاه آزاد یزد به آن مرحله از مهارت آفرینی رسیده که اساتیدی با سابقه مهارت ۳۰ ساله در بخش صنعت را به کمک دانشگاه آورده است.

صادقیان با اشاره به فعالیت دانشگاه‌های علمی کاربردی، اظهار داشت: تفاوت ما با این دانشگاه‌ها تغییر سرفصل هاست، زیرا استاد کار دارای مهارت کافی باید در کنار دانشجو قرار گیرد

وی با قدردانی از مسئولان دانشگاه در یزد گفت: رسالت اصلی ما در دانشکده مهارت در کنار آموزش، کار هم هست و کارگاه‌های معین در سطح استان مثل آموزش شیرینی‌سازی و … به دانشجو مهارت لازم را می‌آموزد.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد، اطلاع رسانی درست به خانواده‌های استان را خواستار شد و گفت: سال گذشته ۱۴ هزار داوطلب کنکور در استان داشتیم و خانواده‌های یزدی همیشه دغدغه بیکاری فرزندانشان بعد از فارغ‌التحصیلی را دارند که با اطلاع رسانی درست از راه اندازی دانشکده مهارت و کارآفرینی سهمی در رفع نگرانی خانواده‌ها خواهیم داشت.

صادقیان افزود: رسالت ما اطلاع رسانی به رسانه‌ها و خانواده هاست که دانشجو در این طرح به صورت همزمان هم در محیط دانشگاه و هم در محیط کار قرار دارد.

وی بیان کرد: یکی از اهداف ما این که دانشجویان را با انگیزه بار بیاوریم و پشتوانه آن هم مهارت است.

معاون آموزش دانشگاه آزاد اسلامی یزد یکی دیگر از اهداف راه اندازی دانشکده مهارت و کارآفرینی را فراهم کردن زمینه شناسایی نیرو‌های ماهر از سوی اصناف و صنعت برشمرد و افزود: یکی از مشکلات امروز صنعت ما عدم مهارت لازم نیروی کار است که پس از مدت کوتاهی دچار ریزش و اخراج از کار می‌شود.

صادقیان از دیگر اهداف دانشکده مهارت و کارآفرینی را افزایش آمار اشتغال در استان، توسعه رشته‌های دانشگاهی و جزئی‌تر کردن رشته‌ها و تخصصی‌تر کردن آن است که در صنعت جای خالی این موضوع احساس می‌شود.

وی با ابراز تأسف از مهاجرت معکوس در استان، اظهار کرد: نخبگان یزدی از شهر و دیار خود خارج می‌شوند که با هدایت تحصیلی آنان کمک شایانی به حفظ نخبگان خواهیم داشت.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد یزد با اشاره به خدمت سربازی به عنوان یکی دیگر از دغدغه‌های دانشجویان و خانواده آنان بیان کرد: طرح سرباز صنعت را در مجلس به کمک نمایندگان مصوب می‌کنیم و با این طرح، هم مشکل از صنعت رفع می‌شود و هم فاصله بین مهارت پس از فارغ التحصیلی پیش نمی‌آید.

صادقیان ادامه داد: این طرح دانشکده مهارت آفرینی، مشکل بانوان را در اشتغال حل می‌کند و با افتتاح طرح پردیس فناوری دانشگاه، تحول شگرفی در این زمینه پدید می‌آیید.

وی با اشاره به وجود خلأ‌های مهارتی در آموزش و پرورس گفت:در نظام آموزش و پرورش فرهنگ کار را تزریق نمی‌کنیم و فقدان این موضوع بعدا در محیط کار باعث عدم حل مشکل اقتصاد کشور حل نگردد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا