آموزش و مهارتهرمزگانهرمزگان- سردبیر

برگزاری جشنواره گردشگری در ساحل مکران و تبن در هفته گردشگری

برگزاری جشنواره گردشگری در ساحل مکران و تبن در هفته گردشگری ایسنا/هرمزگان مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و فرهنگی اظهار کرد: هرمزگان جزء استان‌های پیشران در حوزه گردشگری کشور است و در راستای شناساندن ظرفیت‌های گردشگری استان، در هفته گردشگری دو جشنواره گردشگری در ساحل مکران سیریک و دیگری در ساحل تبن برگزار می شود

سهراب بناوند مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان با اشاره به اینکه سال گذشته حدود ۳ میلیون و ششصد هزار نفر گردشگر از سراسر ایران، به استان هرمزگان سفر کرده‌اند افزود: استان هرمزگان جزء استان‌های گردش پذیر در کشور است که بسیاری از مردم، هرمزگان را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند و جا دارد تشکر کنم از همه نهادهایی که در این حوزه با میراث فرهنگی همکاری کردند و میزبان خوبی برای گردشگران بودند.

وی ادامه داد: با وجود کم و کاستی‌هایی که در بخش امکانات مشاهده می شد، با مدیدریت بهینه استاندار، شهردار و معاونین، تلاش شد خدمات و امکانات فرتهم و در اختیار مسافران و گردشگران قرار گیرد. در استان هرمزگان بیش از ۵۰ هتل و حدود ۵ هزار و چهارصد تخت، بدون در نظر گرفتن مناطق آزاد وجود دارد و بیش از ۸۰ دفتر خدمات مسافرتی به گردشگران خدمات ارائه می دهند.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و گردشگری، ضمن اشاره به این مطلب که هرمزگان دارای ۱۷ منطقه نمونه و ۱۱ روستای هدف گردشگری است بیان کرد: ۸۲ نفر راهنمای گردشگری که آموزش دیده اند با ما همکاری دارند و در این حوزه فعالیت می کنند.

بناوند در خصوص فعالیت های انجام شده اداره میراث فرهنگی و گردشگری در سال جاری، عنوان کرد: از ابتدای امسال تا کنون بالغ بر ۲۰ پروژه گردشگری شامل زیر ساخت‌های آب رسانی، برق رسانی و ایجاد کمپ‌های گردشگری در مناطق مختلف استان، با اعتباری بالغ بر ۱۶ میلیارد و پانصدهزار تومان، در شرف بهره برداری است.

وی ادامه داد: دو مجتمع گردشگری، دو واحد سفره خانه سنتی، دو واحد دفتر خدمات مسافرتی و یک واحد مدرسه آموزشی گردشگری از جمله برنامه های سال جاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری بوده که بالغ بر ۱۶۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته و در هفته پیش رو افتتاح و ۱۲۰ نفر مشغول به کار خواهند شد.

بناوند با بیان این مطلب که در سال جاری ۵۱ مورد موافقت اصولی صادر شده است گفت: در همین راستا ۲۸ مورد مجوز گردشگری و ۶ مورد مجوز ایجاد صادر کرده ایم. در هفته گردشگری و روز هفتم مهرماه جشنواره گردشگری ساحلی منطقه مکران در شهرستان سیریک را برگزار خواهیم کرد و جشنواره گردشگری دیگری در ساحل تبن، و در تاریخ یازدهم مهرماه خواهیم داشت. همچنین ۱۱۰ میلیارد تومان نیز از شهریور ماه سال گذشته تاکنون تسهیلات گردشگری به فعالین حوزه گردشگری اعطا شده است.

وی بیان کرد: ۵ مجتمع گردشگری درشهرستان‌های بندرعباس، سیریک، پارسیان و بستک در هفته گردشگری کلنگ زنی آن انجام می شود. با توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری دریایی استان هرمزگان، از همه سرمایه گذاران علاقه مند به حوزه گردشگری دریایی دعوت می کنیم که پیش قدم شوند و ما هم با اعطای تسهیلات از آنان حمایت خواهیم کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با اشاره به اینکه در حوزه صنایع دستی، هرمزگان جزء استان های پیشران محسوب می شود گفت: در زمینه اشتغال زایی از طریق صنایع دستی استان ما حرف برای گفتن دارد و سالیانه بیش از یک و نیم میلیون دلار صادرات در حوزه صنایع دستی را شاهد هستیم. در شش ماه اول امسال بیش از ۶هزار و ۲۷۴ مجوز صنایع دستی صادر شده است.

وی افزود: استان هرمزگان دارای بیشترین تعداد صنعتگران صنایع دستی و ۳۲ مرکز صنایع دستی است، در خصوص فروش صنایع دستی نیز برنامه هایی داریم که شهرداری و مجموعه شهر خلاق همکاری مناسبی با ما دارند. هر سال سهمیه ای برای بیمه صنعتگران در نظر گرفته شده و افراد مشمول بیمه می توانند مراجعه و از این فرصت استفاده کنند. همچنین ازطریق تسهیلات مشاغل خانگی و تبصره هجده و…از آنان حمایت می کنیم.

بناوند اظهار کرد: در حوزه میراث فرهنگی استان هرمزگان نزدیک به ۳۰۰ اثر تاریخی دارد که ۲۰۰ مورد از آن بنای تاریخی است که نیاز به مرمت دارد. ما انتظار داریم که سیاست گذاران و استاندار در استان توجه ویژه ای به حوزه میراث فرهنگی که مغفول مانده داشته باشند، چرا که آثار تاریخی هویت فرهنگی ماست.

مهدی نوبانی شهردار بندرعباس با اشاره به اینکه شهرداری پای ثابت تمام برنامه‌های فرهنگی، گردشگری و خدماتی است گفت: در طی یک سال گذشته شهرداری دو نمایشگاه بزرگ با حضور فعالین صنایع دستی برگزار کردیم و در حال آماده سازی محل نمایشگاه دائمی صنایع دستی واقع در پارک دولت هستیم تا بتوانیم این خلاء را پر کنیم و تقاضای گردشگران را پاسخ دهیم.

وی اظهار کرد: شهرداری این آمادگی را دارد که در حوزه گردشگری با سرمایه گذاران همکاری داشته باشد و از هتل‌ها و همه فعالین در این زمینه حمایت کند. تلاش داریم خدمات رسانی به گردشگران به بهترین نحو انجام شود و با توجه به مشکلاتی که وجود دارد در پی رفع مشکلات بوده تا و خدمات دهی به حوزه گردشگری را بهبود بخشیم.

نوبانی عنوان کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی دانشگاهی از جمله هتل داری و هنرهای زیبا در هرمزگان، باید تبلیغ و تقویت شود و پس از گذراندن دوره، اشتغال تضمینی مورد توجه قرار گیرد. هرمزگان از سال ۹۸ به عنوان شهر خلاق از طرف سازمان جهانی یونسکو در نظر گرفته شده است و با مدیریت خوب توانسته ایم، در حوزه صنایع دستی و آیین‌های سنتی و لباس‌ها و پوشش محلی فعال باشیم.

شهردار افزود: با توجه به غنی بودن فرهنگ بومی هرمزگان ما می توانیم این ظرفیت‌ها را گسترش و ترویج دهیم. در دیدار اخیر با استاندار هم این تفاهم صورت گرفت که طرح جامعی را آماده کنیم تا در حوزه صنعت گردشگری به ویژه گردشگری ساحلی قدم‌های مثبتی برداریم و زیرساخت‌های مناسب این کار را فراهم کنیم.

در پایان مراسم دو تفاهم نامه همکاری درحوزه گردشگری بین اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل منابع طبیعی امضاء شد، و از فعالین حوزه گردشگری تقدیر به عمل آمد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا