پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهنوآوری و کارآفرینی

نوآوری باید در همه سازمان‌ها باور ملی شود

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اقتصاد دانش‌بنیان زمانی محقق می‌شود که نوآوری در همه دستگاه‌ها و ارکان کشور به عنوان یک باور نفوذ پیدا کند.

به گزارش بازارکار  به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، روح الله دهقانی فیروز آبادی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با سیاست‌های جدید معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: در حوزه علم و فناوری و نوآوری در کشور زحمات زیادی کشیده و بنیان‌های خوبی گذاشته شده که باید با اقتدار ادامه یابد و توسعه پیدا کند.
وی در ادامه به قانون جهش تولید دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: تصویب قانون جهش تولید یک اتفاق بزرگ در کشور است که یک نسل جدید از تاثیرگذاری دانش، فناوری و نوآوری را در کشور به نمایش خواهد گذاشت.
سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با تأکید بر نقش نظارت و سیاست‌گذارانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: معاونت علمی و فناوری در بحث سیاست گذاری و راهبری و نظارت و پیگیری نفوذ نوآوری در همه دستگاه‌های کشور باید نقش آفرینی کند. اقتصاد دانش‌بنیان قطعاً زمانی محقق می‌شود که در همه دستگاه‌ها و ارکان کشور نوآوری به عنوان یک باور نفوذ پیدا کند و این یکی از برنامه‌های جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
ایران، کشوری ثروتمند با ظرفیت‌های بالای نیروی انسانی است
دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: ثروت‌های ملی در شهرهای مختلف کشور باید مورد توجه قرار بگیرد و توسعه متوازن زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور امری مهم است. ایران، کشوری بسیار ثروتمند با ظرفیت‌های فوق‌العاده خوب نیروی انسانی، فناورانه و نوآورانه است ویکی از اهداف جدی در این دوره، این است که توجه ویژه کنیم به شهرهای دیگر و استعدادهایی که در شهرهایمان هستند تا بتوانیم بذرهای کسب و کارهای نوپا را بارور کنیم و توسعه دهیم.
وی با اشاره به ایجاد سازوکارهای حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان، ادامه داد: توجه به مدل‌های توسعه مالی ضروری است و فرهنگ زیست بوم نوآوری در جامعه نهادینه شده است. ما نیاز داریم بتوانیم مدل‌های مالی برخواسته از اقتصاد مردمی و مقاومتی را توسعه دهیم، این موضوع برای تامین مالی شرکت‌های نوپا، خلاق و استارت‌آپ و مجموعه‌های بزرگ نوآوری امری ضروری است.
سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تاکید کرد: مسئله دیگر توجه جدی به بازار ملی است؛ بازار ملی، ناموس ملی است و اگر بتوانیم بخشی از بازار ملی را در حوزه نوآوری و شرکت‌های نوپا و شرکت‌های فناور بیاوریم، قطعاً یک اتفاق بزرگ در این حوزه رقم خواهد خورد.
وی خاطرنشان کرد: مسئله آخر توجه ویژه به صادرات محصولات دانش بنیان است. صادرات فناوری‌های نرم، صنایع خلاق و صادرات نرم افزار. ما در کشور توان زیادی برای تولید نرم افزارها و صادرات نرم داریم و در این میان توجه ویژه به حوزه علوم انسانی و حوزه رسانه، فناوری و نوآوری‌های اجتماعی و فناوری‌های نرم به عنوان یکی از تأثیرگذارترین عرصه‌های ورود فناوری ضروری است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا