آموزش و مهارت

برای تحقق سرمایه‌گذاری باید زیرساخت‌ها در حوزه‌های مختلف توسعه یابد

رئیس مجلس شورای اسلامی توسعه صنایع در شهرستان لامرد و مهر را در گرو برنامه ریزی و اجرای دقیق دانست و گفت: برای تحقق سرمایه گذاری باید زیرساخت‌ها در حوزه‌های مختلف توسعه یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از صنایع مهم تولیدی آلومینیوم جنوب است که با تلاش‌های صورت گرفته در مجموعه غدیر، می‌تواند ۳۰۰ هزار تن در سال تولید انجام دهد و اکنون بحث اجرای فاز دوم آن مطرح است.

او گفت: همچنین از مجموعه پالایشگاه پارسیان سپهر و پالایشگاه گاز پارسیان بازدید شد که خوشبختانه سرمایه گذار جدید کارش را شروع کرده است.

دکتر قالیباف با اشاره به اینکه صنایع اینجا نیازمند دریافت مواد اولیه هستند، گفت: اکنون موضوع فاز ۲ مجتمع آلومینیوم مطرح است که ظرفیت آلومینیوم کشور را می‌تواند به ۱.۲ میلیون تن افزایش دهد لذا برای این مهم نیازمند تأمین مواد اولیه و همچنین زیرساخت‌هایی مثل برق هستیم؛ در حوزه پالایشگاه‌ها نیز نیازمند تامین خوراک هستیم.

او با اشاره به اینکه اقدامات خوبی در این منطقه انجام شده، اما توسعه همه این صنایع منوط به سرمایه گذاری به وقت و به جا و استفاده از ظرفیت‌ها است، اظهار کرد: برای تامین مواد اولیه آلومینیوم باید سرمایه گذاری صورت گیرد تا معادن داخل کشور فعال شوند؛ در واقع نباید دو مرتبه وارد کننده این مواد شویم که تحقق این امر نیز شرایط خاص خودش را دارد.

قالیباف گفت: این منطقه به خاطر جغرافیایی که دارد دارای فرصت‌های زیادی بوده و صنایع انرژی بر می‌تواند در آن توسعه یابد، اما باید با صراحت و شفاف بگویم نیازمند یک برنامه ریزی و اجرای خیلی دقیق هستیم وگرنه این ظرفیت‌ها به خاطر نبود برق، خوراک، زیرساخت‌ها و حمل و نقل‌ها می‌تواند خسارت بار باشد.

او گفت: به عبارتی با سرمایه گذاری در این صنایع بزرگ و همچنین پتروپالایشگاه ها، آلومینیوم و … این مجموعه‌ها می‌تواند برای کشور سودده بوده و اشتغال آفرینی کند، اما با یک بی دقتی می‌توانند خسارت بار شوند.

رئیس مجلس گفت: در آستانه برنامه هفتم هستیم لذا این بازدید‌ها برای تنظیم پیشران‌های کشور ضرورت دارد؛ در واقع می‌توان از این طریق، صنایع و اولویت‌ها و نیاز‌های آن‌ها را تنظیم و همچنین انرژیی‌هایی مانند آب، برق و زیرساخت‌هایی مانند حوزه حمل و نقل را تنظیم کرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا